27 Haziran 2018 00:36
Son Düzenlenme Tarihi: 27 Haziran 2018 00:41

May ile Çipras AB-Türkiye mülteci anlaşmasını görüştü

İngiltere Başbakanı Theresa May ile Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'ın AB ile Türkiye arasındaki mülteci anlaşması için görüştüğü bildirildi.

May ile Çipras AB-Türkiye mülteci anlaşmasını görüştü

Theresa May (Fotoğraf: DHA)

Paylaş

İngiltere Başbakanı Theresa May ile Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, AB ile Türkiye arasındaki sığınmacı anlaşmasının hayata geçirilmesinin önemi üzerinde anlaşmaya vardı. 

İngiltere Başbakanlık ofisi "10 Numara"dan yapılan yazılı açıklamada, May ile Çipras'ın dün Londra'da ikili bir görüşme gerçekleştirdiği bildirildi.

Açıklamaya göre iki lider görüşmede, Yunanistan'ın göç durumunu Avrupa Birliği (AB) ile Türkiye arasındaki sığınmacı anlaşmasının hayata geçirilmesini de içerecek eşgüdümlü ve kapsayıcı bir yaklaşım ile çözülmesi gereken ortak bir durum olduğu konusunda görüş birliği sağladı.  

İngiltere’nin AB’den ayrılmasının (Brexit) ardından da yasa dışı göç konusunda sürüdürülebilir bir çözümde rol oynamayı sürdüreceğini ifade eden May, ülkesini Ege Denizi'ndeki arama ve kurtarma operasyonları için ek bir sınır güvenlik teknesi yollayacağını kaydetti.

Bölgesel meselelerin de ele alındığı görüşmede May ile Çipras, Kıbrıs’ta bir çözüme yönelik adımlar atılmasının önemi konusunda da görüş birliğine vardı. 

Açıklamaya göre May Çipras ile görüşmesinde, Türkiye ile Yunanistan ilişkilerinde süren diyaloğun bölgesel istikrar için hayati önem taşıdığının altını çizdi. (AA)

ÖNCEKİ HABER

Bir günde iki kayyuma 'FETÖ' gözaltısı

SONRAKİ HABER

Granito Girarto işçileri maaş ve tazminatlarını istiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa