İstihdam bürolarını devlet kurdu

İstihdam bürolarını devlet kurdu

ÇALIŞMA ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Türkiye İş Kurumu’nun özel sektörde çalıştırılmak üzere 100 bin kişi aradığını; ancak bulamadığını iddia etti.Açık iş sayısının 100 bine ulaştığını belirten Bakan Çelik, “İş var, çalışan yok. Üstelik meslek danışmanlarının y&oum

ÇALIŞMA ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Türkiye İş Kurumu’nun özel sektörde çalıştırılmak üzere 100 bin kişi aradığını; ancak bulamadığını iddia etti.
Açık iş sayısının 100 bine ulaştığını belirten Bakan Çelik, “İş var, çalışan yok. Üstelik meslek danışmanlarının yönlendirmesiyle isteyenleri meslek sahibi yapıyoruz, üste para veriyoruz. İşsizlerimiz uzun süreli bir çalışma eğiliminde değiller” dedi.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının İş-Kur bünyesinde önemli çalışmalar gerçekleştirdiğini vurgulayan Çelik, yeni göreve başlayan 3 bin iş ve meslek danışmanın Türkiye’yi kendi aralarında taksim ettiğini dile getirdi.
Bakan Çelik’in “Her iş ve meslek danışmanın elinde hem işveren, hem de işsiz portföyü bulunuyor. İş adamlarımızı ziyaret ederek onların talep ettiği iş gücünü belirliyorlar. Diğer taraftan da buna uyumlu işsizleri, bu iş yerleriyle buluşturuyorlar. Bu çalışma iki aydır Türkiye’de yoğun bir şekilde devam ediyor” sözleri, yasalaşmamasına rağmen Özel İstihdam Bürolarının devlet eliyle kurulduğunu itiraf olarak değerlendiriliyor. (BURSA)

www.evrensel.net