23 Haziran 2018 12:59
Son Düzenlenme Tarihi: 23 Haziran 2018 18:12

Birleşik Metal-İş: Artık tamam diyoruz

Birleşik Metal-İş'ten 24 Haziran seçimlerine dair yapılan açıklamada 'Seçimlerde işçi sınıfı yokmuş gibi davranılmasını reddediyoruz' denildi.

Birleşik Metal-İş: Artık tamam diyoruz

Fotoğraf: Birleşik Metal-İş

Paylaş

Birleşik Metal-İş sendikası, Genel Temsilciler Kurulu Sonuç Bildirgesini yayınladı. “Seçimlerde işçi sınıfı yokmuş gibi davranılmasını reddediyoruz” denilen bildirgede “Patronların dayatmalarına karşı sendikalaşma mücadelesinde, işten atılmalara karşı direnişlerde, fabrika işgallerinde, grev yasaklarına karşı fiili grevlerde varız, buradayız ve artık tamam diyoruz” ifadelerine yer verildi.

24 Haziran Pazar günü yapılacak seçimler öncesi Kemal Türkler Eğitim ve Sosyal Tesislerinde toplanan Birleşik Metal-İş Genel Temsilciler Kurulu, gündemindeki konuları görüşerek bir açıklama yayınlandı.

“24 Haziran’da ülkemiz kritik bir seçim yaşayacak. Temsilciler Kurulumuz bu tarihi seçimde işçi sınıfının taleplerini bir kez daha yüksek sesle dile getirmektedir” denilen açıklama şu şekilde devam etti: “Seçimlerde işçi sınıfı yokmuş gibi davranılmasını reddediyoruz.

İşçi sınıfı vardır, güçlüdür. Saraylar yıkar, saltanat bitirir, sömürüye son verir. Tarih bunun örnekleriyle doludur. Biz varız ve buradayız. Patronların dayatmalarına karşı sendikalaşma mücadelesinde, işten atılmalara karşı direnişlerde, fabrika işgallerinde, grev yasaklarına karşı fiili grevlerde varız, buradayız ve artık tamam diyoruz. Siyasi iktidarın16 yıl boyunca sergilediği işçi düşmanı tutuma, aleyhimize çıkarılan yasalara, grevlerimizin yasaklanmasına, anti-demokratik uygulamalara yeter artık diyoruz. İşçi sınıfı sürekli yoksullaşır, borçlanır ve örgütsüzleştirilirken, sermaye sınıfının kârına kâr katıp ülke zenginliklerini yağmalamasına artık yeter diyoruz.”

MUHALEFET SERMAYE DEĞİL, İŞÇİLERE GÜVENCE VERSİN

Seçimlere katılan muhalefet partilerini ise seçim sonrası izlenecek politikalar konusunda uyaran temsilciler kurulu üyeleri, “Aşağıda sıraladığımız taleplerimizi dikkate alın, TOBB’a TÜSİAD’a değil, sermaye sınıfına değil, biz işçilere, işçi sınıfına güvence verin” diyerek taleplerini şu şekilde sıraladı:

* İş güvencesi sağlanmalıdır. Tam istihdam mümkündür.

*  Güvenceli çalışma sağlanmalıdır. Taşeron çalıştırma, kiralık işçilik, sözleşmeli personel ve esnek çalışma uygulamaları son bulmalıdır.

* Asgari ücrette yoksulluk sınırı aşılmalıdır.

*. Vergide adalet sağlanmalıdır. Vergi yükü biz işçilerin omuzlarından kaldırılmalı, kâr, rant ve servetten alınan vergiler ağırlaştırılmalıdır.

* Emeklilik yaşı düşürülmeli, emekli maaşları insanca yaşanabilir düzeye yükseltilmelidir.

* Haftalık çalışma süresi 37,5 saate indirilmelidir.

* Kıdem tazminatı hakkı genişletilmeli ve güvence altına alınmalıdır.

* İşçi sağlığı ve güvenliğinde işçi odaklı politikalar hayata geçirilmelidir.

* OHAL koşullarında yasalaştırılan Arabuluculuk düzenlemesi, Zorunlu Bireysel Emeklilik uygulaması ve kiralık işçilik yasası derhal iptal edilmelidir.

* Çalışma yaşamında kadına yönelik ayrımcılığa karşı somut politikalar oluşturulmalıdır. Başta işyerinde olmak üzere kadına yönelik şiddet ve taciz önlenmeli, yaptırımlar ağırlaştırılmalıdır.

* Sendikalaşmanın önündeki engeller kaldırılmalıdır. Barajlar kaldırılmalı, sendikalaşma nedeniyle işten çıkarmalara ağır yaptırımlar getirilmeli, sendika tercihinde işçilere referandum hakkı tanınmalıdır.

* Bakanlar Kurulunun grev erteleme yetkisine son verilmelidir. Grev yasakları kaldırılmalı, grev hakkı genişletilmelidir.

* Özelleştirme uygulamalarına son verilmelidir. Bugüne kadar ulusal ya da uluslararası sermayeye satılan tüm kamu varlıklarımız devletleştirilmelidir.

* Eğitim ve sağlık hizmetleri her yurttaş için tümüyle ücretsiz, nitelikli ve erişilebilir hale getirilmelidir.

* Kriz kapıdadır. Kriz dönemi temel politika, işçiler için iş ve ücret güvencesi olmalıdır. Sermaye değil, emek korunmalıdır. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Demirtaş: HDP'ye verdiğiniz her oy barışa ve demokrasiye olacak

SONRAKİ HABER

Seramik fabrikasında ücretlerini alamayan işçiler eylem yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa