Mimarlar, Dikmen Vadisi halkıyla buluştu

Mimarlar, Dikmen Vadisi halkıyla buluştu

Mimarlar Odası Ankara Şubesi uzun süredir evlerinin yıkılmasına karşı barınma mücadelesi veren Dikmen Vadisi halkına destek için bugün Dikmen Vadisi’nde mahallelilerin de katıldığı bir basın toplantısı düzenledi. Gökçek’in yıkım politikalarına tepki gösteren mimarlar, vadi halkının yanında oldukları mesajını verdi.

Dikmen Vadisi’nde dün yapılan toplantıya Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan, ve Şube Sekreteri Tezcan Karakuş Candan’ın yanı sıra birçok oda yöneticisi ve mimar katıldı. Basın ve vadi halkı ile birlikte yapılan kahvaltının ardından konuşan Barınma Hakkı Bürosu sözcüsü Tarık Çalışkan, vadide yedi yıldır barınma hakkı mücadelesi verdiklerini anlattı. Mimarlara destekleri için teşekkür eden Çalışkan, “hep birlikte mücadele ederek kazanacağız” dedi.

AFET YASASI, BARINMA HAKKINA KARŞI ÇIKARILDI

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan, Dikmen Vadisi’nin Ankara’nın nefes alınabilecek nadir yerlerinden birisi olduğunu söyledi. Vadiye yönelik yıkım politikalarını eleştiren Hakkan, barınma hakkının, en temel yaşam hakkı olduğunu söyledi. Hakkan, AKP hükümetinin çıkarttığı Afet Yasası’nın barınma hakkına karşı bir yasa olduğunu söyledi. Vadideki mücadeleyi ideolojik olarak nitelendiren Gökçek’e tepki gösteren  Hakkan, Gökçek’in bu söylemlerle asıl kendisinin ideolojik davrandığını ifade etti.
Mimarlar Odası Şube Sekreteri Tezcan Karakuş Candan da vadideki sorunun vadi halkıyla müzakere yapılarak çözülebileceğini kaydetti. “Belediye başkanının ideolojisi ne olursa olsun herkese başkanlık yaptığını unutmaması lazım” diyen Candan, gerekirse sorunun çözümü için oda olarak konuyla ilgili bir komisyon kuracaklarını söyledi. Candan “Bayramdan sonra vadideki evleri yıkacağım” diyen Melih Gökçek’in geldiği yeri unuttuğunu söyledi.

Toplantıda söz alan vadi sakinlerinden Hacı Ali Bayram ise mimarların kendilerine verdiği desteklerin önemli olduğunu söyledi. Bayram, Gökçek’in televizyon programlarına çıkarak vadi hakkında söylediklerine tepki gösterdi. “Bir belediye başkanımız var ki halkına ev yapacağım demek yerine, ‘yıkacağım, yıkacağım’ diye ısrar ediyor” diyen Bayram, Gökçek’in vadi halkının sorunlarının çözümü için adım atmasını istedi. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net