22 Haziran 2018 04:01

RTÜK: TRT tarafsızlığı ihlal etti!

RTÜK'te görevli kurul uzmanları, TRT Haber'in YSK’nin seçime ilişkin belirlediği tarafsızlık ve doğruluk ilkelerini ihlal ettiğini tespit etti.

RTÜK: TRT tarafsızlığı ihlal etti!

TRT logosu

Paylaş

Birkan BULUT
Ankara

Radyo ve Televizyon Üst Kurulunda (RTÜK) görevli üst kurul uzmanları, kamu yayıncılığı yapması gereken TRT Haber kanalının, YSK’nin seçime ilişkin belirlediği tarafsızlık ve doğruluk ilkelerini ihlal ettiğini tespit etti. Söz konusu rapor RTÜK İzleme ve Değerlendirme Dairesi Başkan Vekili Yaşar Uğurlu tarafından da bir üst yazı ile doğrulandı ve onaylandı.

Kamu yayıncılığı yaparak seçimlerde siyasi parti ve adaylara eşit yaklaşması gereken TRT’nin tutumu uzun bir süredir tartışılıyor. Başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere sadece AKP temsilcilerini ekranlarına taşıyan TRT Haber’in muhalefete ayırdığı komik süreler daha önce gündeme gelmişti. HDP’ye ise sadece zorunlu propaganda konuşmalarında yer veren TRT Haber’in yayın çizgisi konusunda yeni bir tespit ortaya çıktı.

UZMANLAR BİR HAFTALIK YAYINLARI İNCELEDİ

RTÜK uzmanları tarafından hazırlanan “Yayın Hizmetleri İzleme ve Değerlendirme Raporu” TRT Haber’in 8-14 Haziran 2018 tarihleri arasındaki yayınlarını incelendi. Güncel programlar ve seçim yayınlarını izleyen uzmanların raporuna göre; söz konusu bir hafta içinde TRT Haber her gün AKP’ye ortalama bir buçuk saat ayırırken, CHP’ye ayrılan süre ortalama yarım saat oldu. Aynı tarihlerde siyasi partilerin seçim mitingleri, kapalı salon ve basın toplantılarında da benzer bir durum söz konusu oldu. Ancak bu yayınlarda AKP ve CHP dışındaki partilere oldukça az yer verildi. HDP ise yine yok sayıldı.

YSK’NİN TARAFSIZ YAYIN KARARI İHLAL EDİLDİ

Uzmanlar günün 24 saatini esas alarak yaptığı bir haftalık incelemeleri sonucunda şu sonuca vardılar: “TRT Haber logolu medya hizmet sağlayıcısının rapora konu tarihler arasında 24 saatlik kesintisiz yayın akışı içerisinde genel olarak siyasi partilerin 24 Haziran seçimlerine yönelik haberlerine ve mitinglerine yer vermeye çalıştığı, ancak söz ve yorum programlarında  Ak Parti dışında seçime katılacak diğer parti temsilcilerine yer verilmediği, dolayısıyla YSK’nın İlgi’de belirtilen (2018/329 sayılı kararı) seçime ilişkin tarafsızlık ilkesine aykırı yayın yapıldığı değerlendirilmiştir.” Raporun sonucunda da TRT Haber’in söz ve yorum programlarında genel olarak tek bir partiye yer vermesi nedeniyle YSK’nın  2018/329 sayılı kararının “b” bendinde yer alan “Tarafsızlık, gerçeklik, doğruluk ilkelerine uygun davranmakla yükümlü, radyo ve televizyon kuruluşları ile yazılı, sözlü ve görsel basının, tek yönlü, taraf tutan yayınlar yapamayacaklarına, bu kuruluşların yayınların demokratik kurallar çerçevesinde adaylar arasında fırsat eşitliğini sağlamak zorunda olduklarına” ilişkin hükmün de ihlal edildiği vurgulandı. Söz konusu rapor RTÜK İzleme ve Değerlendirme Dairesi Başkan Vekili Yaşar UĞURLU tarafından da bir üst yazı ile doğrulandı ve onaylandı.

‘TARAFSIZLIK İHLAL EDİLİRSE TRT GENEL MÜDÜRÜ GÖREVDEN ALINIR’

TRT Haber hakkında RTÜK’ün hazırladığı rapor, TRT genel müdürünün görevden alınmasına ilişkin tartışmaları bir kez daha gündeme getirdi. Zira TRT genel müdürü, 2954 sayılı Türkiye Radyo ve Televizyon Kanunu 13. maddesinde “Tarafsızlığın ihlal edildiği hallerde TRT genel müdürü görevden alınır” hükmü yer alıyor. Bu durumda RTÜK’ün TRT ile ilgili bakana başvurarak genel müdür’ün görevden alınmasını teklif etmesi ve tarafsızlığını yitiren TRT genel müdürünün Bakanlar Kurulu kararıyla görevden alınması gerekiyor.

ÖNCEKİ HABER

Muharrem İnce'nin İzmir mitingine katılım yoğun oldu

SONRAKİ HABER

AKP Sözcüsü, Adalet Bakanlığının af üzerinde çalıştığını doğruladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa