Süperpak grevi ikinci gününde

Süperpak'ın İzmir, Karaman ve Antep'teki tesislerinde çalışan 250 işçinin grevi ikinci gününde sürerken sendika, emek güçlerini dayanışmaya çağırdı.

21 Haziran 2018 14:31
Paylaş

Sıfır zam dayatmasına karşı 3 ayrı şehirdeki fabrikada başlayan Süperpak grevi 2. gününe girdi. Sendika, yaptığı açıklama ile emek güçlerini dayanışmaya çağırdı.

Türk-İş'e bağlı Selülöz-İş ile Avusturya menşeli Süperpak Ambalaj şirketi ile yılbaşından bu yana devam eden toplu sözleşme görüşmelerinin anlaşma ile sonuçlanmaması üzerine grev dün itibari ile uygulanmaya başladı. Şirkete ait İzmir Torbalı, Karaman ve Antep'teki üretim tesislerinde çalışan 250 işçi greve çıktı.

Toplu iş sözleşmesi (TİS) görüşmeleri sürecinde 74 maddelik TİS taslağının 50 maddesinde anlaşma sağlanırken, ücret, sosyal haklar ve bazı idari maddelerin de içinde olduğu 24 maddede anlaşmaya varılamadı. Anlaşmaya varılamayan maddelerin büyük çoğunluğunu, ücret ve ücrete bağlı haklar oluşturuyor.

Toplu sözleşmedeki temel uyuşmazlık konusu ise ücretlerin net veya brüt şekilde ödenmesi. İşçiler ücretlerin net ödenmesini ve gelir vergisi kesintisinin patron tarafından karşılanmasını istiyor. Patron ise bu talebi karşılamadığı gibi iş güvencesi karşılığında sıfır zam önerisinde bulunuyor. İşçiler, 475 TL'lik net zam önerisini iyi adım göstergesi olarak 390 TL'ye çekti.

GREVE DESTEK ÇAĞRISI

Sendika ise yaptığı yazılı açıklama ile fiili olarak grevlerin yasaklandığı ve hak aramanın meşru sayılmadığı bir dönemde Süperpak grevinin büyük öneme sahip olduğunu belirtti ve fabrikaların bulunduğu illerdeki tüm emek güçlerini ve sınıf dostlarını grevi büyütmeye ve dayanışmaya davet etti. Açıklamada "Biz sendika olarak grevi amaç değil, taleplerimizi elde edebilmek için bir araç olarak görüyoruz. Bu nedenle işverenle hiçbir görüşme yolunu kapatmadık. Ancak şu da iyi bilinmeli ki, biz taleplerimiz karşılanana kadar bu haklı ve onurlu mücadelemizi devam ettireceğiz" denildi. (İzmir/EVRENSEL)


KARAMAN SÜPERPARK İŞÇİLERİ: HAKKIMIZI ALANA KADAR GREVDEYİZ

Karaman'da bulunan Süperpak işçileri, patronun toplusözleşmede sıfır zam dayatmasına karşı haklarını alana kadar grevlerini sürdüreceklerini söylediler.

MM Süperpak Ambalaj’ın Karaman, Gaziantep ve İzmir'deki fabrikalarında işçiler, toplusözleşme patronun sıfır zam dayatmasına karşı üretimi durdurdu. Üç fabrikada da Türk-İş'e bağlı Selüloz-İş Sendikası örgütlü bulunuyor. Ocak ayından beri süren toplusözleşme görüşmelerinde taleplerinin kabul edilmediğini belirten işçiler, en son çare olarak greve çıktıklarını anlattı. Süperpak'ın Karaman'da bulunan fabrikasında greve çıkan işçiler, patronun ekonominin kötü gidişatını bahane ederek zam vermek istemediğini söylediler. Görüşmelerde yaşananları aktaran bir işçi,

“19 Haziran' yeni bir teklif sunduk. İki yıl önce aldığımız 350 TL zammın üstüne 20 TL daha ekledik, 370 TL net zam talep ettik. Yine olumlu sonuç dönmeyince greve çıkma kararı aldık. Karaman Antep ve İzmir üç fabrika olarak iş bıraktık. Mücadele ediyoruz ve hakkımızı alana kadar da buradan ayrılmayı düşünmüyoruz” dedi. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Uzun uzun savunma yapan Soma sanıklarına ailelerden tepki

SONRAKİ HABER

Hürriyet'te çok sayıda kişi işten atıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa