01 Eylül 2012 18:25

Antakya'da güçlü savaş karşıtı miting

Antakyalılar 1 Eylül Dünya Barış Günü'nde Suriye’ye yönelik emperyalist müdahale girişimlerine karşı ‘Barış’ diyerek bir araya geldi. Suriye'ye Emperyalist Müdahaleye Hayır Platformu'nun öncülüğünde siyasi parti, sendika ve kitle örgütlerinin destek verdiği mitinge on binlerce kişi katıld

Antakya'da güçlü savaş karşıtı miting
Paylaş

HDK İstanbul Milletvekili Levent Tüzel, DİSK Genel Başkanı Erol Ekici, KESK Genel Başkan Yardımcısı İsmail Hakkı Tonbul, Halkevleri Genel Başkan Yardımcısı Samut Karabulut'un da konuşma yaptığı miting güçlü bir savaş karşıtı gösteriye dönüştü.

Uzun süredir Suriye'ye emperyalist müdahaleyi ve AKP politikalarını destekleyen merkez medya ve Anadolu Ajansı ise mitingi çarpıtmayı tercih etti. Anadolu Ajansı, yürüyüşü, "Hatay'dan Esad'a destek yürüyüşü" diye geçerken mitinge yalnızca bin kişinin katıldığını öne sürdü.

Suriye'ye Emperyalist Müdahaleye Hayır Platformu'ndan Gürbüz Şahin, Hayat TV Anahaber Bülteni'ne bağlanarak bu çarpıtmayı eleştirdi.

'BARIŞ TALEBİYLE ALANDAYDIK'

Suriye'ye emperyalist müdahale söz konusu olduğundan bu yana kentin bu gündemle yatıp kalktığını belirten Şahin, günlük yaşamlarının olumsuz etkilendiğini ifade etti. Daha önce 19 Şubatta yapmak istedikleri mitingin yasaklandığını hatırlatan Şahin, o günden beri Antakyalıların temel taleplerinin olduğunu söyledi. Kentte rahatça dolaşan El Kaide militanlarının halkta tedirginlik yarattığını söyleyen Şahin, yaşanan tüm olumsuzluklara karşın binlerce Antakyalı'nın bugün barış talebiyle alana aktığını söyledi.

'ANTAKYA 2.DÜNYA SAVAŞINDAKİ CASABLANCA GİBİ'

"Antakya emperyalist politikaların tezgahlandığı bir üs haline dönüştü. Bu özelliğiyle 2.Dünya Savaşı'ndaki Casablanca'yı andırıyor" diyen Şahin, 2.Nato üssünün kurulacağına dair gazetemizde çıkan manşet haberi hatırlattı ve "Antakya'da geliştirilebilecek savaş karşıtı bir tutum hem Türkiye'de hem de Ortadoğu'da halklarla birleşen bir yapıya kavuşabilir. Buradan emperyalizm geriletilebilir" dedi.

Antakya'nın farklı etnik ve mezhepten insanların on yıllardır barış içerisinde yaşadığı bir kent olduğunu anımsatan Gürbüz, kentin AKP tarafından savaş üssüne çevrilmeye çalışıldığını söyledi.

Kimi ajans ve kanalların bugün Antakya'daki barış mitingini "Esad'a destek mitingi" olarak yansıtmasını da değerlendiren Gürbüz, daha önce Star gazetesinin de "Yerli Baasçılar" şeklinde haberler yaptığını hatırlattı.

ANTİ EMPERYALİST MÜCADELEYİ MANİPLE ETME ÇABASI

Gürbüz,  bu tip haberleri Antakya emekçilerinin savaş karşıtı mücadelesini maniple etme çabası olarak değerlendirdi. Antakya halkının bölgede geliştirilen emperyalist müdahaleye karşı mücadele ettiğini söyleyen Gürbüz AKP yandaşı medyanınsa bu tip çarpıtmalarla savaş stratejisini gizlemeye çalıştığını ifade etti. Gürbüz bunu "karşı savaş konsepti" olarak niteledi.

Suriye'ye Emperyalist Müdahaleye Hayır Platformu olarak önümüzdeki dönemde yeni eylem ve mücadele biçimleri geliştirecekerini söyleyen Gürbüz acil taleplerini şöyle sıraladı: 1-El Kaide militanlarının sınır dışı edilmesi. 2-Askeri kampların lağvedilmesi.

Gürbüz bu talepleri valiliğe ileteceklerini söyledi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Kürt sorunu müzakere ile çözülür

SONRAKİ HABER

Arsız bir ölümün kare kare anatomisi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...