Türkiye’nin gözüne ‘rant tozu’ kaçtı!

Türkiye’nin gözüne ‘rant tozu’ kaçtı!

Antalya Bakırlıtepe’de bulunan TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi çevresinde iki yıldır faaliyet gösteren mermer ocakları, “Bu kadar da olmaz” dedirtiyor. Geçtiğimiz hafta sonu 15’incisi düzenlenen ‘Ulusal Gökyüzü Gözlem Şenliği’ne katılan gökyüzü tutkunlarının da tepkisini çeken me

Yusuf Yavuz

MERMER TOZUNDAN UZAYI GÖREMİYORUZ!

Saklıkent’teki 2 bin 500 rakımlı Bakırlıtepe’de 1997 yılında faaliyete başlayan ve dünyanın dört robotik teleskobundan biri ile Türkiye’nin en büyük teleskobunu barındıran TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi (TUG), bölgede birbiri ardına açılan taş ocaklarının tehdidi altında. Rusya ile yapılan bilimsel anlaşmalar çerçevesinde uluslararası öneme de sahip olan gözlemevinin yakınlarında açılan mermer ocaklarının gece gündüz sürdürdüğü faaliyetler Türkiye’nin uzayı izleyen gözlerini kör etmek üzere.

TÜBİTAK RAPOR HAZIRLADI

24-26 Ağustos tarihleri arasında bu yıl 15’incisi gerçekleştirilen Ulusal Gökyüzü Gözlem Şenlikleri’ne katılanların da tepkisini çeken mermer ocaklarının olumsuz etkileri hakkında TÜBİTAK’ın da bir rapor hazırlayarak ilgili kurumlara ilettiği öğrenildi. TUG’un 2012 yılı bülteninde yer verilen bilgiye göre, bölge için ekolojik bir tehdit olan mermer ocaklarındaki ışık kirliliği ve tozun gözlemevindeki çalışmaları tehdit edecek boyuta ulaştığı kaydedildi.

TUG YÖNETİMİ ÇÖZÜM İÇİN DEVREYE GİRDİ

Bu yöndeki girişimler sonucunda bölgenin doğal sİt alanı ilan  edilmesinin  gündeme geldiği ve ilgili bakanlıklar nezdinde girişimlere başlandığı bilgisine yer verilen bültende, TUG yönetiminin Antalya Valiliği tarafından her yıl gerçekleştirilen İl Koordinasyon Kurulu toplantılarına da katılarak sorunu ve çözüm önerilerini gündeme getirdiği belirtildi.

YASAL DÜZENLEME BAŞLATILDI

TUG yönetiminin girişimleri sonucu Antalya-Saklıkent yolunun detaylı ıslahı projesi başlatıldığı bilgisine yer verilen bültende, “Saklıkent Bakırlıtepe yolu ve yerleşkede T100 teleskobuna giden yol İl Özel İdaresi imkanları ile daha rahat ve emniyetli bir ulaşım için yeniden düzenlendi, çevrede faaliyet gösteren maden işletmeleri ile ilgili yasal düzenlemeler başlatıldı” bilgisine yer verildi ancak buna rağmen söz konusu çalışmaların halen sürdürülüyor oluşu tepkileri arttırıyor. (Antalya/EVRENSEL)

www.evrensel.net