18 Haziran 2018 02:40
Son Düzenlenme Tarihi: 18 Haziran 2018 09:53

Saadet Partisi adayı Ay: Uyuşturucu ile mücadeleyi meclise taşıyacağım

Saadet Partisi adayı Bilal Ay, seçilmesi durumunda AMATEM'lerin sayılarını arttırmak için çalışacağını söyledi.

Saadet Partisi adayı Ay: Uyuşturucu ile mücadeleyi meclise taşıyacağım

Bilal Ay. Fotoğraf: Saadet Partisi Basın Bürosu

Paylaş

24 Haziran’da yapılacak olan seçimlerde Saadet Partisi’nden İstanbul 2. Bölge Milletvekili Adayı olan Bilal Ay, uyuşturucuya karşı verdiği mücadeleyi Meclis’e taşımaya hazırlanıyor. Yalnızca İstanbul’da 500 bin gencin uyuşturucu batağında olduğunu söyleyen Ay, uyuşturucu kullanım yaşının 8’e indiğini kaydetti. Ay, milletvekili seçilmesi durumunda uyuşturucu kullananların önce tedavi akabinde de rehabilite edilip topluma katılımını sağlamak için AMATEM´lerin sayılarını arttıracağını, Türkiye´de olmayan rehabilitasyon köylerini kuracağını söyledi.

Saadet Partisi İstanbul 2. Bölge Milletvekili Adayı Bilal Ay, yöneticisi olduğu Temiz Toplum Derneği kapsamında uyuşturucu kullanımına karşı vermiş olduğu mücadeleyi Evrensel'e anlattı. Uyuşturucu kullanımına karşı 2014 yılından bu yana çalışma yürüten Ay, konuya ilişkin Türkiye genelinde 300 civarında konferans verdiğini belirterek, “Bizim şu anda gerçekleştirmiş olduğumuz çalışmalar daha çok ön alma ve gündem oluşturma yönünde. Konferanslarla gençlerimize ulaşıyor ve tuzağa karşı onları uyarıyoruz. Bu konuda dikkatli olmalarını sağlamaya gayret ediyoruz. Bu da uyuşturucu ile mücadelede çok önemli ve savunma hattı da aynı zamanda.” dedi.

‘AMATEM SAYISI YETERLİ DEĞİL’

Uyuşturucu madde kullanımında Türkiye genelindeki tablonun oldukça vahim olduğunun altını çizen Ay, “Sadece İstanbul’da 500 bin gencimizin uyuşturucu batağına saplandığını düşünüyoruz. 500 bin gencimizin uyuşturucu batağında olması demek, aileleri ile birlikte düşündüğümüzde tam 2 milyon kişinin bu beladan direkt olarak etkilenmesi demek. İstanbul’un nüfusunu 15 değil 20 milyon olarak bile düşünsek İstanbul’un yüzde 10’u uyuşturucu ile burun buruna yaşıyor! Bu rakam Anadolu illerin neredeyse tamamının nüfusundan daha fazla! Bunu küçümseyemeyiz. Derhal harekete geçmeliyiz.” dedi. Uyuşturucu ile tedavide AMATEM’lerin yetersiz kaldığına dikkat çeken Ay, “Türkiye’deki tüm AMATEM’lerin toplam yatak kapasitesi 600-700 civarında. Diyelim ki bir gencimiz hem ailesi tarafından tedaviye ikna edildi hem de aylarca bekleyip AMATEM’e tedavi için gitti. Her şey hallolmuyor, maalesef uyuşturucu AMATEM’lere kadar giriyor! Bir de özel tedavi merkezleri var. Ancak onlarda, istisnalar beni affetsin, rant merkezi haline gelmiş durumda maalesef! Bu tedaviler tamamlandıktan sonra rehabilitasyon köylerinde bu kardeşlerimizin rehabilite edilmesi gerekiyor. Ancak ülkemizde böyle bir yer yok” diye konuştu.

‘DEVLET GEREKLİ TEDBİRİ ALMIYOR’

Uyuşturucuya başlama yaşının 8’e kadar düştüğünün altını çizen Ay, devletin madde satışına karşı okul önlerinde gerekli tedbiri almadığını savundu. Devletin her kademesiyle uyuşturucu ile mücadele etmesi gerektiğine dikkat çeken Ay ailelere de tavsiyelerde bulundu: “Aileler çocuklarıyla iletişimi asla ve asla kesmemeliler. Sevgi ve şefkatlerini onlarda eksik etmesinler. Çocuklarını kendilerinden uzaklaştırmasınlar! İkinci aşama olarak da, çocuklarını tedaviye ikna etmeye çalışmaları gerekiyor.” Ay, milletvekili seçilmesi durumunda uyuşturucu ile mücadeleyi meclise taşıyacağını kaydederek yapacağı çalışmaları şöyle sıraladı: “Bugün bir bağımlı 18 yaşını aşmış ancak sosyal güvencesi yoksa tedavi olamıyor. Bunu değiştireceğiz. AMATEM´lerin sayılarını arttıracağız. Özel merkezlerin uyuşturucu bağımlılarını adeta rant kapısı olarak görmesinin önüne geçeceğiz. Türkiye´de olmayan rehabilitasyon köylerini kuracağız. Mağdur gençlerimizin önce tedavi edilip akabinde de rehabilite edilip topluma katılımını sağlayacağız. Tedavi olan kardeşlerimizin, tedavinin son aşaması olarak hayata geçmesi gereken, yer değiştirmelerini sağlamak adına da gerekli desteği vereceğiz.” (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Samsun ve Adıyaman'da 2 ölü: Bireysel silahlanma can alıyor

SONRAKİ HABER

Erdoğan, Fazıl Say’ın konserinde

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa