15 Haziran 2018 18:01

Mezitli Deresi’nde toplu balık ölümleri

Mersin Mezitli Deresi'ndeki balık ölümleri çevredeki yurttaşları korkutuyor. Halk, ölümlere mermer atölyelerinin atıklarının yol açtığını söylüyor.

Mezitli Deresi’nde toplu balık ölümleri

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Mersin’de Mezitli Deresi’ndeki binlerce balık telef oldu. Vatandaşlar balık ölümlerinin mermer atölyelerinden çıkan atık suların dereye deşarj edilmesi sonucu meydana geldiğini belirtirken, Mezitli Belediyesi araştırma başlatılması için yetkili kurumlarla irtibata geçti.

Mezitli ilçesiyle aynı ismi taşıyan derenin Yeni Mahalle sınırları içerisinde kalan Masal Parkı ve Merkez Cami arasında balık ölümleri yaşandı. Torosların zirvesinden doğup Viranşehir Mahallesi’nden denize dökülen derede ölen binlerce balığın su üzerine çıkması, vatandaşları ürküttü.

‘MERMERCİLER ATIK BIRAKIYOR’

Fotoğraf: DHA

Karşılaştıkları acı manzara karşısında bir hayli şaşırdıklarını belirten mahallelilerden İbrahim Gültekin “Büyük bir ihtimalle Mezitli Deresi’ne, mermercilerin olduğu taraftan gelen atık maddeyle balıkların zehirlendiğini düşünüyoruz. Dün ve daha önceki günlerde çocuklar gelirdi, balıklarını yakalardı. Hatta biz de dün akşam şahit olduk. Fakat bugünkü manzarayı görünce şaşırdık” dedi. Murat Baykal ise yaşanan olaya şu sözlerle tepki gösterdi: “Balıklar dün canlıydı, bugün hepsi ölmüş. Yazık, günah. Bu mermercilerin hatasıdır. Yukarıdan pis suyu dereye akıtıyorlar. Bunun sonucu ne olacak? Hep canlıydı balıklar, büyük büyüktü. Olta atıp da tutan insanlar vardı.” Çevre felaketi sonrası zehirlenmenin yaşandığı bölgede inceleme yapan Mezitli Belediyesi yetkilileri ise balık ölümlerinin tarım arazilerinde kullanılan zirai ilaçların yağmur suyuyla birlikte dereye karışması sonucu yaşanmış olabileceği ihtimalini değerlendirip, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü gibi kurumları bilgilendirdi. Yetkili kurumlarca yapılacak analiz ve tetkikler sonrasında balıkların telef olma nedeni ortaya çıkacak. (Mersin/DHA)

ÖNCEKİ HABER

Metrobüste iki kadını taciz eden A.Ş'nin hapis cezası kesinleşti

SONRAKİ HABER

'Müftülüklere evlendirme yetkisi' itirazına AYM’den ret cevabı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa