01 Eylül 2012 13:38

Ankara, Karadeniz’in sesini duysun

Viçe Platformunun düzenlediği iki günlük Barış, Çevre ve Kültür Şenliği, coşkulu bir şekilde başladı. Şehir merkezinde gerçekleştirilen yürüyüş renkli görüntülere sahne oldu. Tulumla başlayan ve birçok siyasi parti, sendika ve platformun katıldığı yürüyüşte kadınlar ve erkekler d

Ankara, Karadeniz’in sesini duysun
Paylaş

Açılış konuşmasını ise Viçe Platformunun Sözcüsü Hasan Zorlucan yaptı. Zorlucan, “Barışa en çok ihtiyaç duyduğumuz günleri yaşıyoruz” dedi. Prof. Dr. Mehmet Bekaroğlu da “Bu şenliği kasıtlı olarak 1 Eylül Dünya Barış Gününe denk getirdik” diyerek, “Hatırlayın Nazi Almanya’sının Polonya’ya saldırdığı 1939 tarihi esas alınıp Dünya Barış Günü ilan edilmiştir.

Tam da barışı konuşurken bugün hem ülkemizde hem de dünyada barışı konuşmaya ihtiyacımız var. Çünkü ülkemiz iyiye gitmiyor. Bölgemiz iyiye gitmiyor. Fındıklı’da yaşayan Lazlar, Hemşinliler arasında hiçbir sorun yok. Kürtler, Araplar, Türkler, Farslar arasında da sorun yok. Şimdi barış zamanıdır” diye konuştu.

Tüm Köy Sen Genel Sekreteri Satılmış Başkavak ise çayın ve fındığın memleketinde kardeşlik sesinin yükseldiğini belirtti. Başkavak, “Ankara, Karadenizin bu sesini duymalı. Lazlar, Hemşinliler ülkede barış, dünyada barış istiyor” diye konuştu.

İki gün sürecek festivale Megrel dans grubu, Laz Marx, Marsis, Erdal Bayrakoğlu, Laz müzik grubu Surumşine gece konserleriyle katılacak. Etkinlikler arasında fotoğraf sergisi, yerel tohum sergisi, “Hemen şimdi barış” paneli, “Fındıklı’nın çevre, tarım ve kültür sorunları” forumu bulunuyor. (Rize/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Dört bir yanda on binler barış istiyor

SONRAKİ HABER

Çocuklarımız deneme tahtası değil

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...