13 Haziran 2018 04:08

AKP’ye oy verecek bir işçi nasıl değişti?

Yakın zamanda Emek Partisi'nde örgütlenmiş bir işçi, AKP'li bir işçinin nasıl partiden vazgeçtiğini yazdı.

AKP’ye oy verecek bir işçi nasıl değişti?


Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Liman işçisi
İstanbul

Yakın zamanda Emek Partisinde örgütlenmiş bir işçiyim. Bir liman işçisi olarak eskiden vaatlere aldanır ve oyumu ona göre verirdim. Partimizle, sendikal mücadele verdiğimiz 2013 yılında tanıştım, sonraki zamanda parti yönetimimizin bizlere partiyi sürekli anlatmasıyla partiyi tanıdım. Derken etkinliklerine katılıp programı okudum ve işçi sınıfının partisi EMEP’te örgütlendim.

Emek Partisinin biz işçilerin emek mücadelesine öncülük edecek bir parti olduğuna inanıyor ve üyesi olarak çalışmalarını sürdürüyorum. Bizlerin ihtiyacı olan bir  kurtarıcı değil, kendi partimizde örgütlenmek ve kendi iktidar mücadelemizi örgütlemektir.

Şu ana kadar öğrendiğim tek şey sabırlı olmamız gerektiğidir , öyle hemen her şey değişmiyor. Ben bütün işçi kardeşlerimizi buna inanmaya ve gerçekten işçilerin çıkarına bir iktidar için mücadele etmeye çağırıyorum. Değiştirmek için sabırla arkadaşlarımıza anlatmalıyız.

Partimizin seçim dönemi için yaptığı “HDP’ye oy ver, EMEP’te örgütlen” çağrısı çerçevesinde yürüttüğüm çalışmadan bir örnek vermek istiyorum

Öğlen yemeği sırasında sohbet ederken, siyasetten söz açıldı. Her zamanki gibi arkadaş  fanatik AKP’li. Seçimle alakalı soru sordum ‘Ne düşünüyorsun diye. Direk “Benim oyum her zamanki gibi yine Reis’e” dedi. “Neden” diye sorduğumda “Adam yol yaptı, köprü yaptı, emekliye ikramiye verdi” dedi. Ben de “O paraları kendi cebinden mi veriyor, senin benim ve çalışanların vergileriyle ödüyor. Ayrıca köprü yol karın doyurmuyor” dedim. “Elbette bunlar da olmalı ama sadece inşaata değil gerçekten tarıma sanayiye ihtiyaç var” dedim.

Sordum “Ne kadar maaş alıyorsun?” diye. “1800 lira anlıyorum” dedi. “Peki bu parayla geçinebiliyor musun?” diye sordum. “Hayır” diye cevap verdi. Sonra şöyle bir düşündü, “Abi vallaha doğru söylüyorsun da ben oyumu kime vereceğim, alternatif biri olsa, yok işte” dedi. “O zaman sen kime verirsen ben de ona oy vereceğim” dedi. İnsanlar alternatif bulamıyor ve eğer biz sabırla sadece bu seçimde değil her zaman partimizi ve politikalarımızı anlatırsak değişim yaratır, partiyi büyütürüz.

ÖNCEKİ HABER

Meral Akşener, TRT’de propaganda konuşması yapmama kararı aldı

SONRAKİ HABER

Turkey ranks 130th for sexual inequality out of 149 countries

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa