Didar Şensoy unutulmadı

Didar Şensoy unutulmadı

İNSAN Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi üyeleri, İHD kurucularından olan ve polis saldırısı sonucu yaşamını yitiren Didar Şensoy'u ölümünün 25. yılında mezarı başında andı.1 Eylül 1987 yılında İstanbul’dan Ankara’ya düzenlenen cezaevi yürüyüşüne katılarak Meclis’te oturma eylemi yapt

İNSAN Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi üyeleri, İHD kurucularından olan ve polis saldırısı sonucu yaşamını yitiren Didar Şensoy'u ölümünün 25. yılında mezarı başında andı.

1 Eylül 1987 yılında İstanbul’dan Ankara’ya düzenlenen cezaevi yürüyüşüne katılarak Meclis’te oturma eylemi yaptığı sırada polis şiddeti sonucunda yaşamını yitiren Didar Şensoy ölümünün 25. yıldönümünde anıldı. Şensoy’un Şişli Feriköy Mezarlığında bulunan mezarı başında İHD İstanbul Şubesi üyeleri tarafından düzenlenen anma bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. Şensoy’un mezarına karanfillerin bırakılmasının ardından konuşan İstanbul Şube Başkanı Ümit Efe, Didar Şensoy’un 12 Eylül sürecinde işkencenin arttığı günlerde yapılan her eylemde olduğunu söyledi. 12 Eylül koşullarına karşı cezaevinde süren direnişe dışarıdan Şensoy’un da destek verdiğini aktaran Efe, Şensoy’un eylemlerde doğal bir önder konumunda olduğunu dile getirdi. “Didar abla yaşasaydı, Roboskilili ailelerin ziyaretine giderdi. Şemdinli’de evleri bombalanan Kürt ailelerinin yanında olurdu. THY işçilerine destek verirdi. Bizim de onu örnek almamız lazım” diye konuştu. Şensoy’un İHD’nin kurulması aşamasında büyük emek verdiğini belirten Efe, mücadelesini devam edeceklerini sözlerine ekledi. Emek ve Özgürlük Cephesi üyeleri de Şensoy’u mezarı başında andı. (İSTANBUL)

www.evrensel.net