Davutpaşa'da iplik fabrikasında yangın çıktı

İstanbul Davutpaşa'da bir kumaş ve iplik fabrikasında sabah saat 06.45 civarında yangın çıktı.

Vedat YALVAÇ
İstanbul

Zeytinburnu Davutpaşa’da 4 katlı bir kumaş ve iplik fabrikasında çıkan yangında fabrikada kimsenin olmaması sayesinde büyük bir faciadan dönüldü. Çıkan yangın 31 Ocak 2008’de yine Davutpaşa’da yaşanan ve 20 işçinin can verdiği patlamayı hatırlattı. Patlamada kardeşini yitiren Hakkı Güleç, denetimler ve caydırıcı cezalar olmadıkça bu yangınların ve patlamaların yaşanmaya devam edeceği uyarısında bulundu. Hükümetin işçi ölümlerine imza atan yönetici ve bürokratları mükafatlandırarak terfi ettirdiğine dikkat çeken Güleç, “Biz de bunlar karşısında inanılmaz öfke içerisindeyiz” dedi. 

2008 yılında yaşanan katliamın denetimsizlik sonucu yaşandığına vurgu yapan Güleç, şöyle konuştu: “Birileri 3 kuruş kazanacak diye birileri canından oluyor. Biz bunun önüne geçebilmek ve bu ülkede yaşanan işçi katliamlarını durdurmak için 2008’den bu yana eylemler yapıyoruz. Biz bunu bütün platformlarda dile getiriyoruz. Bununla ilgili bazı vekiller aracılığı ile önergeler sunduk Meclise. Ve her ayın ilk pazarı Galatasaray Lisesi önünde ‘Vicdan ve Adalet Nöbeti’ tutuyoruz. Her yıl dönümünde Davutpaşa’da olayın yaşandığı yere iş cinayetinde hayatını kaybeden aileler olarak anma yapıyoruz. Çünkü bu ülkede başka canlar yanmasın istiyoruz. Yaşanan her işçi katliamında biz 2008’de yaşadığımız acıları yeniden yaşıyoruz.” İktidar medyasının bu uyarıları görmezden geldiğini söyleyen Güleç, “Tabii, sizi tenzih ediyorum, bu ülkenin medyası iktidara ve hükümete yakın olan bir medya bizim sesimizi, çığlıklarımızı duymazlıktan, görmezlikten geliyor” dedi. 

SORUMLULAR YARGILANMALI

Bu ülkede caydırıcı cezalar olmadığı sürece bu tür yangınların yaşanacağını ve işçilerin ölmeye devam edeceğini söyleyen Güleç, şunları söyledi: “Davutpaşa patlamasında içinde kardeşimin de olduğu işçilerin hayatını kaybetme sebebi, duyarsızlık, denetimsizlik, sorumluların gerekli sorumlulukları üzerine almaması... Bunun önüne geçebilmenin tek bir yolu var. O da sorumlular kimse, hakkıyla adaletin önüne, tabii adalet varsa bu ülkede, çıkarılıp yargılanmasıdır. Zeytinburnu Belediyesi halen Murat Aydın yönetiminde. 2008’den bu yana sadece bizim kardeşlerimiz gibi pek çok iş cinayeti yaşandı. Buna rağmen bu ülkenin Cumhurbaşkanı, Başbakanı bunun karşısında sessiz ve duyarsız kalarak, adeta alkışlayarak yönetimde tutmaya devam ediyor. İleride vekil ve İçişleri Bakanı olmazsa şaşarız zaten. İşçi ölümlerine imza atan tüm bürokratlar terfi ederek mükafatlandırıyor. Biz de bunlar karşısında inanılmaz öfke içerisindeyiz. Umut ediyoruz yapanın yanına kâr kalmayacak.” 

BU ZİHNİYET DEVAM ETTİKÇE... 

“Zeytinburnu Belediye başkanı ne yazık ki gözünü ranta dikmiş” diyen Güleç “Bu zihniyet olduğu sürece gerek Davutpaşa’da, gerekse ülkenin başka yerlerinde iş cinayetleri yaşanmaya devam edecek. İş cinayetlerinde Avrupa’da birincisin, dünyada ikincisin. Bu yüz kızartıcı bir durum. ‘Takdiri ilahidir, kaderdir’ diyerek geçiştiriyorlar. Şimdi burada şunu sormak lazım, bu takdiri ilahi, kader sadece fakir fukarayı mı buluyor. Bu takdiri ilahi sizin için neden bu kadar geç tecelli ediyor. Vatanı kurtarmak fakir fukaraya kalmış, inşaatlarda, fabrikalarda ölmek fakir fukaraya kalmış... Yani burada büyük bir ikiyüzlülük var” diye konuştu.

Fotoğraf: İslam Yakut/AA

Fotoğraf: İslam Yakut/AA

Fotoğraf: İslam Yakut/AA

Fotoğraf: Hakan Kaya/DHA

Fotoğraf: Hakan Kaya/DHA

Fotoğraf: Hakan Kaya/DHA

Fotoğraf: Hakan Kaya/DHA

Fotoğraf: Hakan Kaya/DHA

Fotoğraf: Hakan Kaya/DHA

Son Düzenlenme Tarihi: 11 Haziran 2018 16:58
www.evrensel.net