11 Haziran 2018 03:10

Evrensel’e ‘Paradise’ davası: Haber yapmayalım demek okura ihanettir

‘Paradise Belgeleri’ni haberleştiren Evrensel’e Berat ve Serhat Albayrak’ın şikayeti üzerine açılan davanın ikinci duruşması Çarşamba günü görülecek.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Eren YILMAZ
İstanbul

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile kardeşinin de adının geçtiği, Başbakan Binali Yıldırım’ın iki oğlunun da ‘off shore’ şirket sahibi olduğunu ortaya koyan, tüm dünyada siyasetçilerin ve patronların vergiden kaçınmak için yaptıkları para transferleri ile ilgili ‘Paradise Belgeleri’ni haberleştiren Evrensel’e Berat ve Serhat Albayrak’ın şikayeti üzerine açılan davanın ikinci duruşması Çarşamba günü Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesinde görülecek.

Haber yayınlandığı dönem Evrensel’in dönem Sorumlu Yazı İşleri Müdürü olan editörümüz Çağrı Sarı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile kardeşi Serhat Albayrak hakkındaki iddiaların haberleştirilmesi ile ilgili, “iftira” ve “hakaret” suçlamaları ile yargılanıyor.

ÖVMÜYORSAN HABER YAPMA

Davaya ilişkin konuşan Evrensel’in avukatı Devrim Avcı, Evrensel gazetesinin, bir kez daha hakaret suçlaması ile hakim karşısına çıkacağını belirterek şunları söyledi: “Suç konusu haber ise, paradise papers belgelerinde Berat Albayrak ve kardeşi Serhat Albayrak’ın da adının geçtiğinin haber ve bir milletvekilinin ve bir siyasi parti genel başkan yardımcısının konu ile ilgili açıklamalarının haberi. Haberde hakaret içeren tek bir ifadenin bulunmadığı okununca ortaya çıkıyor zaten. Tüm dünyanın konuştuğu, tartıştığı bir olay olan paradise papers ile ilgili Türkiye’de haber yapılmasın, siyasi iktidar, bakanlar ve hatta onların akrabaları eleştirilmesin demektir bu dava. Özellikle iddianamede yer alan konunun “ İki gün üst üste tekrarlanmak suretiyle” haber yapılması ifadesini anlayabilmek mümkün değildir. Bir haberin güncel olması, kamuoyunda tartışılması hallerinde basının bu konuda haber yapması kadar normal bir şey yoktur. Asıl sorun, artık sadece Cumhurbaşkanına hakaret suçlaması ile sadece Erdoğan’a değil, Erdoğan ailesinin bir üyesi, aileye yakın birilerinin dahi eleştirilmesinin, hakkında eleştirel bir haber yapılmasının yasak olduğunu bu dava ile görmüş bulunuyoruz. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Türkiye hakkında düşünce ve ifade özgürlüğünü ihlal ettiğine dair sayısız kararının varlığı ya da daha geçen hafta Anayasa Mahkemesi’nin siyasilerin eleştirilerinin daha ağır olacağına dair verdiği Anayasanın 26. Maddesinin ihlal kararı, maalesef ifade özgürlüğünün sağlanmasını yeterli kılmıyor. Bu dava da bunun bir göstergesi. Eleştirilemez, hakkında övmüyorsan eğer, başka haber yapılamaz bir iktidar ailesi. Basının görevinin ne olduğunu çeyrek asırdır Türkiye’de gösteren Evrensel gazetesi, bu davada da bunun savunmasını yapacaktır.”

SARI: DAYANIŞMA İLE ÜSTESİNDEN GELECEĞİZ

Haberin yayınlandığı dönem Sorumlu Yazı İşleri Müdürlüğü yapan gazetemiz editörü Çağrı Sarı haberinin arkasında olduğunu ifade etti ve “Bu dava tam anlamıyla gerçekleri yazan bir gazeteye baskı yapmak için açılmıştır. Dayanışmayla bunun da altından kalkacağımıza inanıyorum” dedi.

“Hakaret” ve “iftira”  gerekçeleriyle 6 yıla kadar hapis cezası istenen gazetemizin eski Sorumlu Yazı İşleri Müdürü  Çağrı Sarı şöyle dedi: “Dava açılacak” diye elbetteki bir haberi yayınlamaktan vazgeçmeyeceğiz. Çünkü biz biliyoruz ki bir ülkede değişimin bir parçasıdır gazeteciler. Bu ülkede bu kadar ekonomik kriz yaşanırken, örneğin asgari ücretli yokluk içinde olduğu halde vergi ödemek zorunda kalırken, bakanların ya da çocuklarının vergi kaçırması etik dışıdır. İşte bunun teşhir edilmesi gerekir. Gazetecinin görevi burada başlar. Böyle bir iddia tartışılırken, gazeteci bunu ‘haber yapmayayım başıma bir şey gelir’ diye düşündüğü anda, okura ihanet etmiş olur. Evrensel’in misyonu tam da gerçeği yansıtmaktır. Sorgulamaktır. Biz de haberimizde bunu yaptık. Halk vergi cehennemleri içinde kavrulurken kimse kendine cennet yaratmamalı. Bu dava tam anlamıyla gerçekleri yazan bir gazeteye baskı yapmak için açılmıştır. Ancak biz haberimizin arkasındayız. Yine bir offshore şirket iddiası gündeme gelirse, kamu yararı için haberi yapmaktan geri durmayız. Kimse haberimizde hakaret ya da iftira unsuru aramasın. Biz bu davanın da üstesinden dayanışma ile geleceğiz. Her zaman olduğu gibi Çarşamba günü de meslektaşlarımız ve okurlarımız yanımızda olacaklardır.”

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Mayıs ayında HDP'ye televizyonlarda hiç yer verilmedi

SONRAKİ HABER

1938 Dersim Katliamı'nın tanığı Dengbêj Silo Qiz hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa