‘İlk Oy Hareketi’ne küçük bir not...

İlk Oy Hareketinin hazırladığı '12 Öfkeli Genç' filminden ekran görüntüsü.

‘İlk Oy Hareketi’ne küçük bir not...

Elif Başer ve Nilsu Kesim, İlk Oy Hareketinin hazırladığı '12 Öfkeli Genç' videolarına dair yazdı.

Elif BAŞER
Nilsu KESİM
Eskişehir

‘İlk Oy Hareketi’ tarafından başlatılan bir kampanya kapsamında, yayınlanan internet dizisi “12 Öfkeli Genç” videolarına çoğunuz denk gelmişsinizdir. Denk gelmeyenler için tavsiyemizdir, izleyiniz. Filmin orjinali “12 Angry Man” 1957 Amerikan yapımı bir film. Film; Latin Amerikalı bir genç adamın, babasını öldürdüğü gerekçesiyle cinayetle suçlanmasıyla başlar. Sanığın kaybettiğini söylediği bir bıçak ise cinayetin işlendiği odada bulunmuştur, gencin mahkemeye sunduğu savunma zayıftır ve olan biteni duyduklarını söyleyen pek çok tanık vardır. Sanık suçlu bulunduğu taktirde idama mahkum edilecektir. Jüri sonuçları pek de şaşırtıcı değildir: 12 jüri üyesinden sadece sekiz numaralı jüri üyesi Davis ‘suçsuz’ hükmü yönünde oy vermiştir. Davis’in jüri üyelerini ikna etmeye çalışması esnasında her jüri üyesinin ‘suçlu’ kararı vermesinin arkasında ise, aralarında yabancı düşmanlığı, kanuna aşırı güven, çoğunluğa uyma, geçmişle hesaplaşma gibi farklı kişisel sebepler olduğu ortaya çıkacaktır.

BİR BAŞYAPITI ÇARPITMAK...

Özetle insan hakkı özelinde; yaşam hakkı, adalet, suç, suçlu kavramları gibi ceza hukukunun amacının eşsiz bir durulukta anlatıldığı başyapıt bir filmin bu kavramlardan bir haber zihniyetlerce reklam malzemesi haline getirilmesi trajikomik bir durum.

İnternet dizisinde ‘Tamam’ diyenlerin sinirli, öfkeli, dayatmacı tavırları; ‘Devam’ diyenlerin ise sakin ve sabırlı halleri bizi bir kez daha düşünmeye itti. Belirli bir kesimi diğer kesimin karşısında daha aşağıda gösterip kendi propagandasını bu yönde yapanlar bir kez daha akılcı bir yöntemden ziyade ayrıştırıcı ve uzaklaştırıcı tavır sergiliyorlar.

OYLAMAYA SUNULAN BASİT BİR TAMAM DEVAM MESELESİ DEĞİL

16 yıldır iktidar da olan zihniyetin bu 16 sene ardından hâlâ daha özeleştiriden yoksun, küçümseyen ve ötekileştiren dili seçim öncesi bizlere çok da şaşırtıcı gelmiyor. Toplumun her kesiminden bireyi kucakladığını söyleyenler maalesef bir kez daha sınıfta kaldılar. “Bunlar Ermeni”, “bunlar çapulcu” sözlerini bir kurşun gibi halkın üstüne atan zihniyet bunu üstü kapalı bir şekilde yer bulabildiği her platformda yapmaya devam ediyor. İnsanların öldürüldüğü, hapsedildiği, linç edildiği, ayrıştırıldığı, aç bırakıldığı, yoksulluğa itildiği, sanatın ve sanatçının hiçe sayıldığı daha nice haksız ve hukuka aykırı uygulamanın zirve yaptığı bu dönemde, oylamaya sunulanın basit bir tamam devam meselesi olmadığının farkına varılması umuduyla…

Son Düzenlenme Tarihi: 10 Haziran 2018 18:34
www.evrensel.net
ETİKETLER İlk Oy Hareketi