Bir polis cinayeti de Ankara’da yaşandı

Bir polis cinayeti de Ankara’da yaşandı

Polis kurşunu, “dur” ihtarına uymadığı gerekçesiyle sokak ortasında güpegündüz bir gencin daha canını aldı. Ankara Keçiören’de önceki gün polis, Cem Aygün adlı bir genci öldürdü. Oğlunun ölümünü akşam geç saatlerde gittiği karakolda öğrenen baba İsmet Aygün ise o

Selmane Ertekin / Tamer Arda Erşin

Ankara’nın Keçiören ilçesi İncirli semtinde oturan 24 yaşındaki Cem Aygün, daha önceden işlediği adli bir suçtan dolayı 13 ay ceza almıştı. 3. yargı paketi kapsamında denetimli serbestlikten yararlanan Aygün, Keçiören Güçsüzler Yurdunda çalışarak cezasını tamamlıyordu. Her akşam Keçiören Karakoluna gidip imza atan Aygün, 30 Ağustos günü saat 11.30 sıralarında polis tarafından “dur” ihtarına uymadığı gerekçesiyle vurularak öldürüldü. Olayın ardından haberi duyan ailesi polis karakoluna giderek bilgi almak istedi. Karakoldan hiçbir sonuç alamayan aile oğlunun neden öldürüldüğünü öğrenmek istiyor.

OLAY NASIL GELİŞTİ

Olayın nasıl gerçekleştiği ve oğullarının neden öldürüldüğü aileye açıklanmadı. Görgü tanıklarının ve öldürülen Cem Aygün’ün yanında bulunan kız arkadaşının anlatımına göre ise olay şöyle gelişti; Cem Aygün işe gitti, işyerinde “Bugün 30 Ağustos, iş yok” denilince geri döndü. Bir arkadaşının arabasını ödünç alarak karakola imzaya gitti. Bu arada bir kız arkadaşının Cem’i arayarak, “Birlikte çıktığın kız arkadaşın seni kandırıyor” dedi. Bu söz üzerine Cem de her iki kız arkadaşı da bir araya getiriyor. Bu buluşmadaki konuşmalar üzerine kızlar birbirlerini darp ediyorlar. Cem’in sevgilisi olan kız arkadaşı arabadan inip Keçiören Atatürk Araştırma Hastanesine gidiyor. Cem Aygün’ü işaret ediyor. Polisle Cem Aygün arasında tartışma yaşanıyor, bu sırada Cem hızla oradan uzaklaşmaya çalışırken, iki polis arkasından ateş ederek, ölümüne yol açıyor. Ölüme sebep olan, biri henüz 8 aylık iki polis gözaltına alınıyor. Ailenin anlatımına göre Cem Aygün’ün vücudunda, biri boynunda, üç kurşun izi bulunuyor.

Oğlu öldürüldükten sonra akşama kadar kendisine haber verilmeyen İsmet Aygün, ölüm haberini ilk olarak oğlunun arkadaşından aldığını belirtti. Keçiören Polis Karakoluna giderek, oğlunun ölüm nedenini öğrenmeye çalışan baba İsmet Aygün, oğlunu öldürdükleri gibi haber ve vermediklerini söyledi. “Polis olayı örtbas etmeye mi çalışıyor?” diye soran Aygün, olayı öğrenmek için gittiği karakolda ve emniyet müdürlüğünde boş yere oyaladıklarını da ifade etti. Aygün, “Beni saatlerce neden karakolda tuttular, oğlumu ben mi vurdum?” dedi.

“Oğlumun suçu varsa cezasını çeker, kafasına hedef alınarak öldürülmüş. Yeter, bu kaçıncı polis kurşunuyla ölüm” diye tepki gösterdi.

Oğlu öldürülen acılı anne ise “Bir insanı öldürmek bu kadar kolay mı?” diye sordu. Oğlunun acısını ölene kadar unutmayacağını kaydeden anne, “Benim canım yandı başka canlar yanmasın” diye feryat etti. Aile davanın sonuna kadar takipçisi olacaklarını söyledi. (AnkaraEVRENSEL)

www.evrensel.net