09 Haziran 2018 02:42

Bahar Akhavan’dan ‘Doğulu Kadınlar’ sergisi

Semra Çelik, İranlı Ressam Bahar Akhavan’ın 'Doğulu Kadın' adlı resim sergisini yazdı.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Semra ÇELİK 
Köln

İranlı Ressam Bahar Akhavan’ın “Doğulu Kadın” adlı resim sergisi Galerie SichARTen’da açıldı. 37 yaşındaki sanatçı, doğulu kadının erkek, toplum ve devlet baskısıyla karşı karşıya olduğunu belirterek sergideki resimlerinde bunu göstermek istediğini söyledi. 1 Temmuz’a kadar sürecek serginin açılışına çok sayıda İran kökenli göçmen katıldı. İran’da yayımlanan çok sayıda kitabın illüstrasyonunu yapan Akhavan sergiyi ve doğulu kadınları konuştuk. 

RESİMLERE YANSIYAN ACI VE UMUT

Akhavan’ın, resimlerinde acı çeken kadınlar var ama yeşeren bir umut da var. Acı ve umut ikilemini resimlerine yansıtan Akhavan, bu ikilemin sadece İran’da değil tüm doğu ülkelerinde görülen bir durum olduğunu görüşünde: “Evet, doğulu kadınların acılı bir yaşamları olduğunu biliyorum. Ev içi şiddet, toplum içinde aşağılanmak, değişik yasa ve yaptırımların altında ezilmek gibi... İranlı kadının üzerinde baskı hep vardı, gözleri hep yaşlıydı. Buna rağmen değişti ve çevresini de değiştiriyor. Anne olarak, kadın olarak baskı görmesine rağmen aynı bir şehirde tutsak edilen güneşin ortaya çıkıvermesi gibi karanlığı aydınlatan bir işlev de görüyor. Bunları göstermek istedim. Ancak resimlerimde de görüldüğü gibi filizlenen bir şeyler de var. İranlıyım ama bu durumun sadece İran’da değil tüm doğu ülkelerinde olduğu düşüncesindeyim. Sergimin adı bu nedenle Doğulu Kadın.”

‘SERGİDE KADIN SORUNUNU ANLATTIM’

Resim yapmak Akhavan için bir tutku. Çalışmalarında ise sadece kadınlar yok: “Hayır, ben esas olarak sanatçıyım, ressamım. Resim yapmak benim için kendimi sözcükler olmadan ifade etmek. Bu bazen kadın resimleriyle, bazen çocuklara, değişik yaş gruplarına yönelik kitapları resimleyerek kendimi ifade ediyorum. Kendimi kadın hakları savunucusu diye niteleyemem. Bu konuda aktif bir yer alışım yok, ancak bu sorun var ve ben sergideki resimlerde bunu anlatmaya çalıştım.” 

BAHAR AKHAVAN KİMDİR?

Bahar Akhavan İran’da yaşıyor. 2011 yılında Tahran Sanat Üniversitesinden illüstrasyon sanatçısı olarak mezun oldu. Şimdiye kadar 40’tan fazla kitabın illüstrasyonunu yaptı. Bu kitaplardan biri Almanca’ya çevrilerek yayımlandı.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Antep'te ekonomi sohbeti: Her gün daha da kötü oluyor

SONRAKİ HABER

Elazığ'da Sivrice köylerinin ahvali: Burası Türkiye haritasından silinmiş gibi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...