01 Eylül 2012 15:34

Tüzel: AKP savaş politikalarından vazgeçsin

Halkların Demokratik Kongresi İstanbul Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel,  Antakya'da basın toplantısı yaptı. Tüzel, 1 Eylül Dünya Barış Günü vesilesi ile bir kez daha emperyalist planlara karşı bir halk birlikteliği, barış ve kardeşlik için mücadele çağrısı yapıklarını söyledi.Antakya’da gazetecil

Tüzel: AKP savaş politikalarından vazgeçsin

Paylaş

Antakya’da gazetecilere son gelişmeleri değerlendiren Tüzel, AKP’nin savaş politikalarından vazgeçmesini istedi. Basın toplantısına Emek Partisi GYK Üyesi Halil İmrek, Suriye’ye Emperyalist Müdahaleye Hayır Platformu” Sözcüsü Gürbüz Şahin ve Eğitim Sen Hatay Şube Hukuk Sekreteri Nihat Akgöl de katıldı.

Antakya’da Suriye’ye Emperyalist Müdahaleye Hayır” platformu tarafından yapılacak mitinge katılmak üzere geldiğini söyleyen Tüzel, aynı zamanda incelemelerde bulunacağını ve halkı dinleyeceğini belirtti. Tüzel, askeri kamp olarak gündeme gelen Apaydın Kampı ve diğer sivil kamplara da gitmek için Dışişleri Bakanlığına müracaat ettiğini söyledi.

Bölgedeki kampların şehir içinde ve şehir dışında El kaide militanlarıyla dolu olduğuna dair birçok haberin, açıklamaların olduğunu hatırlatan Tüzel, Özgür Suriye Ordusu adı altında savaşan silahlı grupların Hatay’ı bir üs olarak kullandığını kendi İnternet sitelerinde ilan ettiklerini söyledi.

Ülkeyi yönetenlerin Hatay’ı adeta savaşın içine soktuğunu vurgulayan Tüzel, bölgede yaşayan halkın son derece tedirgin olduğunu ifade etti. Tüzel, Hatay halkının geleceğinden kaygılı olması ve her an ilde çatışmaların yaşanacağı endişesi taşımasının hükümet yetkililerince dikkate alınmamasını eleştirdi. Hatay Valisi Celalettin Lekesiz’in birkaç gün önce yaptığı açıklamaların halkın kaygılarını gidermek yerine daha da artırdığına işaret eden Tüzel, “Hatay Valisi adeta hükümetin ağzıyla hükümetin politikalarını uygular derece konuşmaktadır. Dışişleri bakanlığına müracaat ettiğini başta Apaydın kampı olmak üzere Suriyelilerin kaldığı kampların giriş ve çıkışının kontrol altında olmadığının görüldüğünü belirttik. Kamplara gitmek incelemelerde bulunmak istediğimizi söyledik. Umarız bir engelleme ve yasaklama ile karşılaşmayız” dedi.

AKP YÜKSEKTEN DÜŞMEKTEDİR

Türkiye’nin özelikle dış politikasının Meclis iradesi dışında tamamen AKP tarafından NATO, ABD işbirliğine uygun yürütüldüğünü dile getiren Tüzel, Hatay yerel gazetelerinde ve gazetemiz Evrensel’de yer alan yeni inşa edilecek NATO radar üssünü sordu. Antakya’da ikinci bir NATO radar üssünün daha kurulmasının doğruluğunu Hatay valisi, Dışişleri bakanına soran Tüzel, “Kürecik’teki Radar Füze savunma üssünden sonra Hatay’da yeni bir üs kurulması çok önemli bir gelişme. Mutlaka Valilik ve Bakanlık tarafından açıklanmalıdır.  Bu olay netliğe kavuşmalıdır. Yeni üsler yapmak komşularla ilişkileri daha da düşmanlık noktasına getirir. AKP’nin her geçen gün bataklığa saplanan bir dış politikası var. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın konuşmalarında, yazışmalarında sergilediğini iddia ettiği yüksek performans bugün tamamen yüksekten düşmeye varmıştır” dedi

AKP’nin Suriye'nin iç işlerine karışma politikalarının iki ülkeyi ve başta sınır komşusu olan Suriye ile Hatay halklarını karşı karşıya getirdiğini, içerde de yıllardır Kürt sorunundan kaynaklı bir savaşın sürdüğünü belirten Tüzel, 1 Eylül Dünya Barış Günü vesilesi ile bir kez daha emperyalist planlara karşı bir halk birlikteliği, barış ve kardeşlik için mücadele çağrısı yapıklarını söyledi.

BARIŞ ÇIĞLIĞINI HATAY’DAN DİLE GETİRECEĞİZ

Ülke topraklarında yaşayan Arap, Türk, Kürt değişik milliyetlerden ve inançlardan halkların barış için 1 Eylülde alanlara çıkması çağrısı yapan Tüzel, “ Bu yıl 1 Eylülde Hatay’ın Antakya merkezinde barış çığlığını dile getireceğiz. 1 Eylülde halkların demokratik Kongresi olarak savaşın can kaybının halklar arası kışkırtmanın, müzakere, diyalog yerine çatışmaların körüklenmesinin çözüm olmadığını dile getireceğiz. Hükümeti içeride ve dışarıda izlediği savaşçı politikalardan vazgeçmeye çağıracağız. Halkımızı bu emperyalist kuşatmaya karşı bölgenin farklı halkları ve inançları arasında birlik, mücadele ve dayanışmayı örmeye çağırıyorum” dedi. (Hatay/EVRENSEL)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Lufthansa grevi, hava ulaşımını felç etti

SONRAKİ HABER

Bosna Hersek'in Srebrenitsa şehrindeki maden ocağında göçük: 2 ölü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa