İkinci utanç davasındaki yayın yasağına tepki

İkinci utanç davasındaki yayın yasağına tepki

KAMUOYUNDA ikinci utanç davası olarak bilinen ve Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesinde ilk duruşması gerçekleşen 14 yaşındaki kız çocuğunun davasında mahkeme, sanıklar arasında çocukların da bulunduğu gerekçesiyle dava hakkında yayın yasağı getirdi. Bu yasak kapsamında bundan sonra duruşmanın içeriğinin yayımlanması tamamen yasaklan

Bu yasaktan yetişkinlerin de faydalanacağına dikkat çeken  müdafii avukat Çağdaş Hukukçular Derneği(ÇHD) Yönetim Kurulu Üyesi Av. Gülvin Aydın, “Eğer bir tedbir alınacaksa baştan alınmalıydı. Sürecin başında alınmayan tedbirler yüzünden müvekkilimiz Ö.C. mağdur oldu” diye konuştu.
Duruşmaya ilişkin gözlemlerini aktaran  avukat ÇHD Çocuk Hakları Komisyonu Başkanı Muşir Deliduman, davaya getirilen yayın yasağının hukuka aykırı olduğu yorumunu yaptı.

Sanıklar arasında kamu görevlilerinin bulunduğunu, bu yüzden adil yargılamanın sağlanması açısından kararın geri alınması gerektiğini ifade eden Deliduman, “Mağdurun ve suça sürüklenen çocukların korunmasına ilişkin özel hükümlerin uygulanması için yeterlidir” dedi.

Mahkemenin sanıkların tümünü tahliye etmesinin kabul edilemez olduğunu ifade eden Deliduman, mahkemenin sanıkları adeta koruduğunu söyledi.

BARO AVUKATI ÇOCUK HAKLARI KOMİSYONU ÜYESİ

Yurt dışına kaçan polis müdürü N.Ş.’in avukatı Sakarya Barosu’ndan avukat İlknur Ebiz Yıldırım’ın aynı zamanda Baronun Çocuk Hakları Komisyonu üyesi olduğunu da hatırlatan Deliduman, “Dava konusunun çocuğa karşı işlenmiş bir suç olduğu göz önüne alındığında ilgili avukatın bu göreviyle bağdaşmayan bir tutum içerisinde olduğu anlaşılmaktadır. Bu nedenle Sakarya Barosunun bu duruma son vermesi gerekmektedir” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)


KESK: ‘Ö.C. DAVASININ SORUMLUSU DA AKP HÜKÜMETİDİR’

KESK Yürütme Kurulu, Sakarya’da başlayan ve kendisine tecavüz edenlerin tümünün serbest bırakıldığı 14 yaşındaki kız çocuğunun davası ile ilgili yaptığı açıklamada, “Kadına karşı şiddetin sorumlusu AKP hükümetidir” dedi. Açıklamada, AKP döneminde derinleşen gerici ve toplumsal cinsiyetçi zihniyetin kadına karşı şiddeti meşrulaştırdığına dikkat çekildi. “Eğitim olanaklarından uzak bırakılmış, cinsel istismara uğrayan binlerce kız çocuğumuzun da daha küçük yaşlarda bu şiddete maruz kalması, bu çürüyen sistemin geldiği boyutu da gözler önüne sermektedir” denilen açıklamada, henüz N.Ç davasının açtığı yaraların sarılamadığı hatırlatıldı.  İçlerinde toplumun huzur ve güvenliğinden sorumlu polis memurlarının ve Sakarya Emniyet Şube Müdürünün de bulunduğu 34 kişinin cinsel istismar ve tecavüzüne uğrayan 14 yaşındaki kız çocuğunun davasında tüm tutuklu sanıkların serbest bırakıldığı belirtilen açıklamada, “Şiddetin en ağır biçimlerinin yaşandığı bu saldırılardan, gerekli önlemleri almayan AKP Hükümeti ve devlet kurumları bizatihi sorumludur” denildi. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net