31 Ağustos 2012 15:42

Öğretmenlerin feryadı Meclis’e taşındı

HDK Divan Kurulu üyesi, İstanbul Milletvekili Levent Tüzel, yeni eğitim öğretim döneminin başlamasına yakın öğretmen atamalarında yaşanan sorunları Meclis gündemine taşıdı.Levent Tüzel Milli Eğitim Bakanı Ömer Çelik’in yanıtlamasını istediği soru önergesinde, son dönemde seslerini yükselten, adeta &ldquo

Öğretmenlerin feryadı Meclis’e taşındı

Paylaş

HDK Divan Kurulu üyesi, İstanbul Milletvekili Levent Tüzel, yeni eğitim öğretim döneminin başlamasına yakın öğretmen atamalarında yaşanan sorunları Meclis gündemine taşıdı.

Levent Tüzel Milli Eğitim Bakanı Ömer Çelik’in yanıtlamasını istediği soru önergesinde, son dönemde seslerini yükselten, adeta “imdat” diyen öğretmenlerin mağduriyetini gündeme getirdi.

KARAKAYA AİLESİNİN DRAMI MECLİS’TE

Binlerce öğretmenin eş, sağlık, öğrenim gibi özür grubu atamalarının yapılmaması nedeniyle yaşadığı sorunlar ve taleplerinin son dönemde basında ayrıntılı yer aldığına atıf yapan Tüzel, “Bunlardan biri, 29.08.2012 tarihli Radikal Gazetesi’nde yer alan ve 5 yaşında lösemi hastası çocukları olan Karakaya ailesinin dramıdır.  Binlerce öğretmen, Yönetmelik değişikliği ile özür durumu atamalarında yapılan sınırlamalar ve 4+4+4 kademeli geçiş sistemine geçiş sürecinin yarattığı sorunlar nedeniyle mağdur olmaktadır” dedi.

Tüzel bu doğrultuda Bakan Dinçer’e “Aylarca, yıllarca ayrı illerde çalışan öğretmenlerin aile birliği parçalanmakta, hastalarının tedavisi bakımından telafisi mümkün olmayan mağduriyetler yaşanmaktadır. Bu durum Anayasanın aile birliğinin korunması  ve sağlıklı yaşam hakkı ilkelerini ihlal etmiyor mu?” diye sordu. Yönetmelikte “sağlık özür durumuna bağlı olarak yapılacak yer değiştirmeler, zamana bağlı olmaksızın yapılır” denildiğini hatırlatan Tüzel, buna rağmen bu gruptaki öğretmenlerin taleplerinin, neden mutat özür durumu tayinlerinin yapıldığı Ağustos ayı ile sınırlandığına da yanıt istedi.

‘TAYİNLER NEDEN RUTİNE BAĞLANDI’

Düzce’de Sanat Tarihi Öğretmeni olan Şadan Karakaya’nın, lösemi hastası kızına ilik nakli yaptırmak için, doktorların önerisi ile Akdeniz Üniversitesi’ne yakın bir yere tayin talebinde bulunduğunu da hatırlatan Tüzel, Antalya’da Güzel Sanatlar Lisesinde sanat tarihi derslerine resim öğretmenleri girerken, boş kadro olmadığı gerekçesi ile yapılmamasını da gündeme getirdi. Tüzel, “Antalya’da bulunan dört Güzel Sanatlar Lisesinin kaçında Resim Bölümü bulunuyor? Resim Bölümlerinde zorunlu olan Sanat Tarihi derslerine resim öğretmenleri mi girmektedir? Bu konuda bir düzenleme yapmayı düşünüyor musunuz?” sorularına yanıt istedi.

BAKAN DİNÇER’DEN YANIT BEKLEYEN SORULAR

Tüzel binlerce öğretmenin feryadı da olan şu sorulara Bakan Dinçer’den yanıt istedi: ”Eş ve çocuklarından ayrı yaşayan, duygu ve düşünce bölünmesi içerisinde olan öğretmenlerin eğitim ve öğretim hizmetlerinde verimli olmasını bekliyor musunuz? İçinde yaşadığımız hayat koşullarında,  binlerce öğretmenin “aylıksız izne ayrılmaya” ya da ayrı yaşamaya zorlanması ahlaki midir?  Yönetmelik çıktığından bu yana kaç öğretmen 3 yıllık aylık izne ayrılmıştır? Kaçı özür grubundandır? Yaklaşık 50 bin öğretmeni ilgilendiren ve gerek aile bütünlüğü, gerekse önemli sağlık sorunlarının yaratacağı mağduriyetlerin önüne geçebilmek için hangi önlemleri almayı düşünüyorsunuz?” (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

‘Erdoğan giderek otoriterleşiyor’

SONRAKİ HABER

Sezai Temelli: Sonuçlardan ders çıkarmak yerine acısını çıkarıyorlar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa