07 Haziran 2018 16:33

Merkez Bankası yine faiz artırdı

Merkez Bankası, politika faizinde 125 baz puan artışa gitti. Banka faiz artışını enflasyondaki artışa bağladı. 

Google Street View

Paylaş

 Merkez Bankası, piyasaların beklentisi üzerinde faiz artırımına gitti. Bugün toplanan Para Politikası Kurulu, politika faizini 125 baz puan arttırdı. Bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 16.50'den 17.75'e yükseltildi. Piyasada genel görüş, en fazla 50-100 baz puan artış olabileceği yönündeydi. 
 
TCMB, 23 Mayıs'ta gerçekleştirdiği ara PPK'da, geç likidite penceresi (GLP) borç verme faiz oranını 300 baz puan artırmasının ardından 28 Mayıs'ta yaptığı açıklama ile sadeleşme adımı atmıştı.
 
Banka tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi: “Son dönemde açıklanan veriler iktisadi faaliyette dengelenme eğilimine işaret etmektedir. Dış talep gücünü korurken iç talep daha ılımlı seyretmektedir. Enflasyondaki yükselişte temelde maliyet yönlü gelişmeler etkili olmaktadır. Bununla birlikte, fiyat artışlarının alt kalemler bazında genele yayılan bir nitelik gösterdiği dikkat çekmektedir. Talep koşullarındaki ılımlı görünüme rağmen enflasyon ve enflasyon beklentilerinin bulunduğu yüksek seviyeler fiyatlama davranışları üzerinde risk oluşturmaya devam etmektedir. Bu çerçevede Kurul, fiyat istikrarını desteklemek amacıyla parasal sıkılaştırmanın güçlendirilmesine karar vermiştir. Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir.
 
Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir. Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır. Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti beş iş günü içinde yayımlanacaktır." (EKONOMİ SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Bilgen: Kandil operasyonunun asıl amacı kamuoyuna anlatılmalı

SONRAKİ HABER

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca komisyonda konuştu, bakanlık bürokratları alkışladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa