Yıllarca Kuran diye sakladıkları kitap Arapça Sovyet Ceza Kanunu çıktı

Kur'an-ı Kerim. Fotoğraf: Pixabay

Yıllarca Kuran diye sakladıkları kitap Arapça Sovyet Ceza Kanunu çıktı

Başkurdistan Cumhuriyeti'nde yaşayan bir ailenin yıllarca Kuran diye sakladıkları kitabın 1926 tarihli Arapça Sovyet Ceza Kanunu olduğu ortaya çıktı.

Rusya Federasyonu'na bağlı Başkurdistan Cumhuriyeti'nde yaşayan bir ailenin Kur'an-ı Kerim diye nesilden nesile aktardıkları metnin 1926 tarihli Arapça Sovyet Ceza Kanunu olduğu ortaya çıktı.

Rusya İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada Başkurdistan'da yaşlı bir kadının, Kur'an-ı Kerim sandığı kitabı oğlunun yastığının altında tuttuğu öğrenildi. Kutsal kitap olduğu düşünülen ceza kanununu yıllarca yastığının altında saklayan ve kitabın başında dua eden kişinin, polis olarak göreve başladığı ifade edildi.

Sputnik'in aktardığına göre Rus basınına konuşan Rafiya Zinatullina, "Annem, bunun kutsal kitap olduğunu ve çocukların sakin ve huzurlu olması için bir beze sarılıp yastığın altına koyulması gerektiğini söylerdi. Ancak yıllar sonra bunun 1926 tarihli Sovyet Ceza Kanunu olduğunu anladık" dedi.

Olay, ailenin söz konusu kitabı Başkurdistan'ın başkenti Ufa'daki Rusya İçişleri Bakanlığı Müzesine hediye etmesiyle kamuoyuna yansıdı.

Kitabın müzenin ziyaretçileri tarafından büyük ilgi gördüğü belirtiliyor. (DIŞ HABERLER)

Son Düzenlenme Tarihi: 07 Haziran 2018 15:52
www.evrensel.net