31 Ağustos 2012 15:40

Yükseköğretim politikaları iyi planlanmıyor

ÇUKUROVA Üniversitesi (ÇÜ) Eğitim Fakültesi Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adnan Gümüş, üniversite yerleştirme sonuçlarına göre 721 bin 925 kontenjanı olan lisans ve ön lisans programından 80 bin 228’inin boş kalmasına dikkat çekti. Gümü

Yükseköğretim politikaları iyi planlanmıyor
Paylaş
Erdi Tütmez

ÇUKUROVA Üniversitesi (ÇÜ) Eğitim Fakültesi Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adnan Gümüş, üniversite yerleştirme sonuçlarına göre 721 bin 925 kontenjanı olan lisans ve ön lisans programından 80 bin 228’inin boş kalmasına dikkat çekti. Gümüş hazırladığı raporda boş kontenjanların yükseköğretim politikalarının yanlışlığından kaynaklandığını belirtti.

LİSANS PROGRAMLARINDA BÜYÜK BOŞLUKLAR VAR

Gümüş’ün raporunda, 2012 ÖSYS açıklandıktan sonra, önlisans ve lisans programlarındaki boşluklara dikkat çekiliyor. 2012 yılı için 937 bin kontenjan açılırken, bu kontenjanlar devlet örgün ve açıköğretime 821.826, vakıf, KKTC ve diğerlerine 115.850 şeklinde dağılmıştı. Ancak 746 bin örgün program kontenjanından 80 bini boş kaldı ve lisans programlarında daha büyük boşluklar dikkat çekiyor. Örgün olarak 721.925 kontenjanın yaklaşık 32 bini ön lisans, 48 bini de lisans olmak üzere 80.228 kontenjan boş kalmış bulunuyor. Örneğin Çukurova Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi birinci öğretimde her birinin 82’şer kontenjanı olduğu bölümlerde büyük boşluklar dikkat çekiyor. Biyoloji bölümüne 43, Kimya bölümüne 15, Fizik bölümüne ise sadece 2 başvuru bulunuyor. Çukurova Üniversitesi’nde Matematik ve İstatistik dahil bu bölümlerin ikinci öğretimine ise hemen hemen hiçbir başvuru bulunmuyor.
(İstanbul/EVRENSEL)


TEMEL FEN BİLİMLERİ İLE JEOLOJİ, MADEN VE SU ÜRÜNLERİ ÇÖKMÜŞ DURUMDA

RAPORDA, lisans düzeyinde devlet üniversitelerinin yaklaşık yüzde 8’i, vakıf üniversitelerinin yaklaşık yüzde 19’u ve K.Kıbrıs üniversitelerinin yüzde  64’ü olmak üzere toplam lisans kontenjanlarının yüzde 11,93’ünün boş kaldığı belirtiliyor.
Buna göre Devlet üniversitelerinde Fizik (örgün ve ikinci öğretim), Kimya (İkinci öğretim), Biyoloji (ikinci öğretim), Matematik (ikinci öğretim), Maden mühendisliği (örgün ve ikinci öğretim), Jeoloji mühendisliği (normal ve ikinci öğretim), Su ürünlerinin ise tüm kontenjanları boş kalıyor. Vakıf üniversitelerinde de durum farklı değil. Burssuz yani ücretli olan programların tamamına yakını boş kaldı.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

16 yaşında zorla evlendirilmek isteniyor

SONRAKİ HABER

‘Erdoğan giderek otoriterleşiyor’

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...