16 yaşında zorla evlendirilmek isteniyor

16 yaşında zorla evlendirilmek isteniyor

ZORLA ailesi tarafından evlendirilmek istendiğini iddia eden 16 yaşındaki E.K, “Babam, ‘Evlenmezsen seni öldürürüm’ diyor. Defalarca yetiştirme yurduna başvurdum. Ne devlet ne polis sahip çıktı. Evlenmek istemiyorum” diyerek, yardım çağrısında bulundu.E.K, ilçede bulunan Ziya Gökalp İlköğretim Okulu 3. s

Şermin Soydan

ZORLA ailesi tarafından evlendirilmek istendiğini iddia eden 16 yaşındaki E.K, “Babam, ‘Evlenmezsen seni öldürürüm’ diyor. Defalarca yetiştirme yurduna başvurdum. Ne devlet ne polis sahip çıktı. Evlenmek istemiyorum” diyerek, yardım çağrısında bulundu.
E.K, ilçede bulunan Ziya Gökalp İlköğretim Okulu 3. sınıfa kadar okuduktan sonra ailenin baskıları üzerine okulu bıraktı. Ancak daha sonra tekrar okula gitmek istemesine rağmen aile izin vermedi. Okula devam etmesi istenmeyen ve çevresinde hiperaktif ve cesaretliliğiyle bilinen E.K, arkadaş çevresi erkek olduğu için ailesinden sürekli şiddet gördüğünü iddia ediyor.

SHÇEK DE SAHİP ÇIKMADI

Evlilik kararına karşı çıktığında şiddete maruz kaldığını belirten E.K, geçtiğimiz ay evlilik baskısına karşı evden kaçarak, Erciş Kaymakamlığına bağlı Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumuna (SHÇEK) başvurdu. Yardım talebinden bulunan E.K, oradaki yetkililer tarafından geri gönderilirken, daha sonra ailesinin evine polis gönderildi. Erciş İlçe Emniyet Müdürlüğünden eve gelen polisler, aile fertleriyle görüştü. Ancak baba Maksut Keskin, kızının zorla değil gönül rızasıyla evlenmek istediğini iddia etti. Bunun üzerine polisler, tutanak tutuktan sonra evden ayrılırken, aradan bir ay geçmesine rağmen halen hiçbir işlem yapılmadı. Evlenmek istemediğini belirten E.K, “Babam ‘evlenmezsen seni öldürürüm’ diyor. Defalarca yetiştirme yurduna başvurdum. Ne devlet ne polis sahip çıktı. Evlenmek istemiyorum” diyerek, yardım çağrısında bulunuyor.

‘İŞKENCE YAPILIYORDU’

Ölüm riski ve evlenme baskısı altında yaşam mücadelesi veren E.K, yaşadıklarını DİHA’ya anlattı.  E.K, “Boynuma zincir bağlayıp, beni eve kapatmaya çalışıyorlardı” diyor. Okuldan ailesi tarafından zorla alındığını belirten E.K, “Ben evlenmek istemediğimi babama söylediğimde beni öldüreceğini söyledi. Ben evlenmek istemiyorum. Babamın baskısıyla ‘Evet ben evlenmek istiyorum’ dedim. ‘Hayır istemiyorum’ dediğimde ise, günlerce şiddete maruz kaldım” diye aktarıyor. Muradiye ilçesinde ikamet eden Sezai S. (19) ile zorla evlendirilmek istendiğini de belirten K, “Beni zorla evlendiriyorlar. Sezai ise hap ve esrar kullanıyor. Çok kötü alışkanlıkları var. Üzerimde fazla bir baskı var. Beni öldürecekler. Birileri bana yardım etsin” diye konuştu.

ÖLÜMLE TEHDİT EDİLDİ

E.K, “Evimize iki polis geldi. Polisler, ‘Kızınızı evlendiremezsiniz, yaşı küçüktür. Bu suçtur’ diyorlardı. Babam ise, ‘Kızım kendi isteği ile evleniyor. Bizde zorlama olmaz’ diyordu. Polisler gittikten sonra babam, başıma silahı dayadı ve ‘Polise verdiğin ifadeyi değiştirirsen seni öldürürüm. Cezaevinde yatmaya razıyım’ diye beni ölümle tehdit etti” iddiasında bulunuyor.
E.K, “Annem beni sürekli dövüyor. Annem bıçakla bana işkence ediyordu. Annem babamı kışkırtıyordu. Babam ise, gelip beni döverdi. Boynuma zincir bağlayıp beni eve kapatıyorlardı. Ayağımın altına silahı bırakıp, beni tehdit ediyordu. Ne yapacağımı bilmiyorum. Beni zorla evlendiriyorlar. Çok korkuyorum” diyerek içinde bulunduğu durumu gözler önüne serdi. E.K Devlet kurumları tarafından kendisine sahip çıkılmadığını belirterek, ilgili kurumlar ve kadın kuruluşlarının yaşadığı soruna karşı duyarlı olmasını istiyor.
E.K.’nin annesi Leman K. ise, iddialarının doğru olmadığını savunarak, “Benim kızım kendi isteğiyle evleniyor. Biz bir şey diyemiyoruz” dedi.
(Van/DİHA)

www.evrensel.net