Akçadağ köylüleri: AKP vaatlerini 16 yıldır yapmadı, bugün mü yapacak?

Fotoğraf: Evrensel

Akçadağ köylüleri: AKP vaatlerini 16 yıldır yapmadı, bugün mü yapacak?

Malatya’nın Akçadağ köylüleriyle seçimleri konuştuk. Yurttaşlar 'AKP vaatlerini 16 yıldır yapmadı, bugün mü yapacak?' diyor.

Nurgül DENİZ
Ekin BALİ
Malatya

Seçimlerine sayılı gün kalan Malatya’nın Akçadağ ilçesine bağlı köylerde, yurttaşlarla seçimi konuştuk. AKP’nin verdiği vaatlerini samimi bulmayan köylüler, “16 yıldır yapmadı da bugün mü yapacak” diye soruyor.

Durluova köyünden Hasan Bali, AKP’nin vaatlerinde samimi olmadığını düşünüyor. Bali nedenini ise şöyle açıklıyor: “Mademki yapacaksın, yap.  Niye vaat veriyorsun? 16 yıldır iktidardasın yapmadın. Bugün KHK’lerle her şeyi yapabiliyorsun ama hâlâ vaat veriyorsun. Yap biz de sevinelim.” Ekonominin büyüdüğüne dair iddialara da inanmayan Bali, “Ben emekliyim; kendi maaşımı, kendi gelirimi bilirim. Bugün ‘yüzde 7 büyüdük’ deniyor. Bu yüzde 7 büyümenin benim maaşıma yansıması ne? Enflasyon oranında bana zam veriyor, büyüme payı yok. Büyüyorsa zengin büyüyor. Maaşıma yansımayan büyümeyi ben ne yapayım.” diyor.

‘MERALAR ÖZELLEŞTİRME İLE BİTİRİLDİ’

Erdoğan’ın sürekli ‘yol yaptım’ söylemi Bali’nin dilinde: “Ben yol yaptım diyor. Malatya’da 3 tane fabrika vardı, 3’ünü de kapattı. İki kelimesinden biri ‘milli’ ama milli bir üretim yok. Milli üretim olmadan, neyin milliliğinden bahsedilebilir.” Meraların özelleştirilmesinin hayvancılığı bitirdiğini söyleyen Bali, “En basiti, şu an meraya hayvan çıkmıyor. Meraları özel sektöre devrediyorlar. Gerçi artık satacak bir şey de kalmadı. Köylülük öldü, çiftçilik öldü” diyor. Et ve ürünlerinin piyasasının birkaç kişinin elinde olduğunu ve piyasayı onların belirlediğini söyleyen Bali, bu adaletsiz duruma tepkili.

‘BİR SÜT YEMİ 70 LİRA OLABİLİR Mİ?’

Görüştüğümüz köylülerden Hasan Duman da ekonominin büyüdüğü iddialarının yalan olduğunu düşünüyor. Duman nedenini ise şöyle açıklıyor: “Ben kendim esnafım; ne sigortamı yatırabiliyorum, ne müşteri bulabiliyorum. Alışveriş bile yapamıyorum. Eskiden 50 TL’ye aldığım ürün şimdi 70 TL. Bir süt yemi 70 TL olabilir mi? Adam 70 TL süt yemi alıp ne yapsın, bundan kârı ne olacak”

SANDIKLARA SAHİP ÇIKMA ÇAĞRISI

Hasan Karaaslan ise ülkede her şeyin geriye gittiğini ifade etti. AKP’nin bu dönem gideceğini düşünen Karaaslan, “Gidecekler, gidecekler kesindir de ben oy çalmalarından korkuyorum. Sandıkta duracağız, çaldırmayacağız ama bunlara güven olmaz” diyerek sandıklara sahip çıkma çağrısı yaptı.

‘PARA EMEKÇİNİN CEBİNDEN ÇIKIYOR’

Hüseyin Haydar Köroğlu ise oyunu Selahattin Demirtaş’a vereceğini söyleyerek başlıyor konuşmaya: “Demirtaş’a oy vereceğim çünkü Demirtaş, AKP hükümeti tarafından ötekileştirilmiş bütün kitlelerin kendisidir.” AKP-Erdoğan iktidarının 16 yıldır iktidarda olduğuna dikkat çeken Haydar Köroğlu, “16 seneden beri yönetimdeler. Bu 16 sene zarfında söylediklerini yapabilirlerdi. Neredeydiler bugüne kadar. Amaçları halka hizmet değil o çok sevdikleri koltuktan kalkmamaktır” diyor. Türkiye’nin dış politikalarını eleştiren Köroğlu, Türkiye’nin Ortadoğu’daki savaş politikalarının bütçesinin emekçinin cebinden çıktığını dile getiriyor. 

VAATLERDE SAMİMİ DEĞİLLER

Hacı Ali Kılıç ise, “AKP 16 yıldan beri ne yaptı ki bugün de yapsın” diyerek, AKP’nin 16 yıldır yapmadığını bugün vadetmesine tepki gösterdi. “16 yıldır yaptıkları göz önündedir; Fabrikalar kapatılıyor bugün, ekonomi çöktü çökecek! 16 yıldır başka biri yönetmiyor, AKP yönetiyor bu ülkeyi. 16 yıldır yapmadı da bugün mü yapacak? Buna kimseyi inandıramaz. Bu ülkede şu an yapılacak tek şey HDP’ye oy verip barajı geçmesini sağlamaktır” diyor.                                                                     

Son Düzenlenme Tarihi: 07 Haziran 2018 11:25
www.evrensel.net
ETİKETLER MalatyaAkçadağ