KOÜ öğrencileri: Ödediğimiz harçla eski model araba alınır

Fotoğraf: Evrensel

KOÜ öğrencileri: Ödediğimiz harçla eski model araba alınır

Kocaeli Üniversitesi öğrencileri, Erdoğan’ın ‘harç kalktı’ sözlerini değerlendirdi: Ödediğimiz harç, aldığımız krediden fazla.

Cemre KAVALA 
Kocaeli

Cumhurbaşkanı Erdoğan, üç televizyon kanalının ortak yayınında CHP’nin ‘Eğitimi ücretsiz yapacağız’ vaadinin sorulması üzerine eğitim zaten tamamen ücretsiz demişti. Üniversite harçlarının sorulması üzerine ise “Üniversite harcı yok, harç març kalktı” cevabını vermişti. Evet harçlar örgün öğretimde kalktı. Ancak ikinci öğretim öğrencileri hâlâ harç ödemeye devam ediyor. Erdoğan’ın sözlerini değerlendiren Kocaeli Üniversitesi öğrencilerinin ortak talebi harçların kaldırılması ve eğitimin ücretsiz olması.

ÖDEDİĞİMİZ HARÇ, ALDIĞIMIZ KREDİDEN FAZLA

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Öğrencisi Beril, birinci öğretimlerde harcın kaldırıldığını ancak ikinci öğretimlerin hâlâ harç ödemeye devam ettiğini söyledi. Fakültelerinde harç parasının 577 TL olduğunu, bunun da az buz bir para olmadığını anlatan Beril, aldığı krediden daha yüksek harç ödediğine dikkat çekti.  Okurken aldıkları bu kredileri de mezun olduktan sonra faiziyle ödeyeceklerini hatırlatan Beril, harçların kaldırılması gerektiğini dile getirerek “Hak verilmez alınır. Bu yüzden harçların kaldırılması için sözümüzü söylemeliyiz” dedi. 

‘GENÇLERDEN HABERSİZ’

Azra ise harç ücretlerinin çok pahalı olduğunu, harca verilen parayla öğrencilerin birçok ihtiyacını karşılayabileceğini söylüyor. İkinci öğretimlerin kapatılması gerektiğini düşünen Azra  nedenini ise şöyle açıklıyor “Ülkemizde üniversite sayısı 190’ın üzerinde. İşsizliği bu üniversitelerle 4 yıl erteliyoruz. Bunları önlemek amacıyla kaldırılmasını istiyorum” diyor.  Dört senede ödediği harçlarla eski model bir araba alabileceğini söyleyen Hande, “İkinci öğretim harçlarının varlığı, eğitimin paralı olduğunun en büyük kanıtı. Bu gafıyla Erdoğan’ın gençlerden habersiz olduğunu görüyoruz” diye konuştu. Eğitimin ücretsiz olmasının tek yolunun kendi mücadelelerinden geçtiğini belirten Hande, seçimlerde de HDP’ye oy vereceğini ifade etti.

‘HARÇ ZAMANI ZORLANIYORUM’

Hem okuyup hem de çalışmak zorunda kaldığını anlatan Yavuz ise harç zamanı maddi olarak çok daha zorlandığını anlatıyor.  “Erdoğan’ın böyle bir şey söyleyeceğini hiç tahmin etmezdim” diye şaşıran Yavuz, harç ödediği zamanlar maddi olarak daha da zorlandığını belirten Yavuz, “Erdoğan’a oy vermeyi kendimizi kandırmak olarak görüyorum. Seçim zamanı her konuda olduğu gibi eğitimde de herkes iyi vaatlerde bulunuyor. Ama bu değişimi Muharrem İnce ya da Selahattin Demirtaş’ın yapabileceğini düşünüyorum” dedi.

Burak ise Kocaeli’ye gelen bir milletvekili ile arasında geçen diyaloğu anlatıyor. Durmadan çıkartılan vergi aflarını anlatan milletvekiline, “Öğrencilerin kredi borçları için af çıkarmayı düşünüyor musunuz?” diye sorduğunu söyleyen Burak,  vekilin ise “Öyle bir isteğiniz ya da arzunuz mu var ki?” diye sorduğunu anlatarak bu sorunun yönetenlerin gençlerin dünyasından, sorunlarından ne kadar uzak olduğunu gösterdiğini belirtti.  

 

Son Düzenlenme Tarihi: 06 Haziran 2018 17:35
www.evrensel.net