31 Ağustos 2012 12:55

Tampon bölge işi çok zor

ABD Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey, Suriye'ye askeri müdahale tartışmalarını gerçekçi bulmadığını söyledi. “Türk komutanlar, tampon bölge uygulamasını NATO'nun üstlenmesini istiyor” diyen Dempsey, ittifakın bunun altından kalkamayacağını belirtti.Dempsey, ABD Başkanı Barack Obama'nın Suriye politikasın

Tampon bölge işi çok zor
Paylaş

Dempsey, ABD Başkanı Barack Obama'nın Suriye politikasını da eleştirdi ve Obama'nın Suriye'ye yönelik harekat konusunda hatalı davrandığını savundu.

‘TÜRKİYE NATO’YU İSTİYOR’

NATO'nun ABD Başkanı Obama'nın Suriye'ye müdahale tehdidini yerine getiremeyeceği uyarısında bulunan ABD Genelkurmay Başkanı Dempsey, Türkiye ordusundaki komuta kademesinin de, Suriye içinde tampon bölgelerin kurulmasını bazı ülkelerin değil, NATO'nun üstlenmesinden yana olduğunu söyledi.

Dempsey, “Eğer tampon bölge kurmaya karar verirseniz, o zaman onu koruma sorumluluğunu da üstlenmiş oluyorsunuz. Bu da sizi silah, hava ve balistik füze sistemi kurmaya, kullanmaya itebilir” dedi.

‘LİBYA İLE KARŞILAŞTIRMAK GÜLÜNÇ’

Suriye’de tampon bölge kurulmasının “güç” olduğunu kaydeden Dempsey, Suriye'nin Libya ile sık sık karşılaştırılmasını da “gülünç” olarak niteledi. Dempsey, Suriye'de bir iç savaşın en kötü sonucunun, tüm riskleri içeren bir istikrarsız devlet olacağını belirtti.

ESAD ‘GERÇEKÇİ DEĞİL’ DEMİŞTİ

Suriye'de yayın yapan ed-Dünya televizyonuna konuşan Beşar Esad, Suriye'de yabancı güçlerin desteğinde bir tampon bölge kurulması talebinin gerçekçi olmadığını söylemişti.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, BM'ye sunduğu 5 maddelik plan için tıklayın:

RUSYA: ABD VE AB SURİYE YAPTIRIMLARINI KALDIRSIN

Rusya Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Vitali Çurkin, ABD ve Avrupa Birliği ülkelerinin Suriye’ye uyguladıkları tüm tek taraflı yaptırımları acilen kaldırmalarını istedi.

23 Temmuz’da AB Suriye’ye yönelik 17. yaptırım paketini kabul etmiş, buna göre sıkı bir silah ihracat yasağı da getirilmişti. Rusya’ya göre uygulanan yaptırımlar BM Güvenlik Konseyi ve Cenevre Anlaşması ile çelişiyor.

Suriye’ye yönelik yaptırım kararlarının tek taraflı olarak BM Güvenlik Konseyi baypas edilerek alınmasını eleştiren Çurkin, “Bu tür yaptırımlar Suriye’de krizin çözümü adına hiçbir katkı sağlamıyor. Sadece sıradan vatandaşların yaşamını zorlaştırıyor. Halk temel ihtiyaçlarını karşılayamıyor.” dedi.

Güvenlik Konseyi’nde Suriye’ye yönelik yaptırım kararlarını 3 kez veto eden Moskova, Şam’a yönelik dış askeri müdahaleye de karşı çıkıyor. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Sivil Cuma’da ‘operasyonlar durdurulsun’ çağrısı

SONRAKİ HABER

'İçeride dışarıda savaşa karşı alanlara'

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...