Seçim Günlüğü (6 Haziran 2018)- Demirtaş sosyal medyadan miting yaptı

24 Haziran’da yapılacak cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimine dair haberler, son dakika gelişmeleri ve açıklamalar...
Seçim Günlüğü (6 Haziran 2018)- Demirtaş sosyal medyadan miting yaptı

Fotoğraf: @Basak__Demirtas/Twitter

Selahattin Demirtaş HDP'nin sosyal medya hesapları üzerinden seçim mitingi düzenledi. Öte yandan muhalefete yönelik saldırılara tepki sürüyor.

KARAMOLLAOĞLU: DEMİRTAŞ'I HÜKÜMLÜYMÜŞ GİBİ MÜTAALA ETMEK DOĞRU DEĞİL

Saadet Partisi Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Temel Karamollaoğlu, NTV yayınında Oğuz Haksever'in sorularını yanıtladı.

Karamollaoğlu "Demirtaş aday olabildi mi, oldu. Aday olmasına engel olabildiler mi, olamadılar. Seçilse cumhurbaşkanı olacak mı, olacak. Hükümlüymüş gibi mütaala etmek doğru değil." dedi.

ERDOĞAN: EKONOMİ İLE İLGİLİ GÖSTERGELERİN HEPSİ ÇOK İYİ

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Ankara Ticaret Odasının iftar programında konuştu:
“Makro rakamlar açısından baktığımızda Türkiye, bırakın gelişmekte olan ülkeleri gelişmiş ülkelerin çoğunun ilerisinde bir fotoğrafa sahiptir. Ekonomi ile ilgili ne kadar gösterge varsa hepsi de çok iyi bir düzeydedir. Acaba AK Parti'yi Erdoğan çökertebilir miyiz? Ama çökertemeyecekler başaramayacaklar.”

AKŞENER: İKİNCİ TURDA ERDOĞAN'I İSTİRAHATE GÖNDERECEĞİM

İYİ Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Adayı Meral Akşener, FOX Tv'de Fatih Portakal ve İsmail Küçükkaya sunduğu Liderler Programı'nda açıklamalarda bulundu. Akşener; "Cumhuriyete şükran duyuyorum. Cumhuriyeti kuran iradeye saygı duyuyorum. Çok büyük müteşekkirim. İkinci turda Erdoğan'ı evde dinlenmek üzere istirahate göndereceğim. Saha bunu gösteriyor. Saha çok önemlidir." dedi.

SOYLU: KANDİL'İN ALINMASI KAÇINILMAZDIR

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Kandil'in alınması kaçınılmazdır. Bunun seçimle ilişkilendirilmesi yanlış. Kandil orada durduğu sürece Diyarbakır özgür değildir." dedi. Soylu katıldığı NTV'de açıklamalarda bulundu.

İNCE, ERDOĞAN'I TV'YE DAVET ETTİ

Eskişehir'de konuşan CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Erdoğan'ı bir kez daha televizyonda tartışmaya davet etti. İnce, Erdoğan'a "Gel çık televizyonda karşıma gelmezsen namertsin" dedi.

BULDAN: 24 HAZİRAN’DA ZALİMLERLE MAZLUMLAR YARIŞACAK

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan seçim çalışmaları kapsamında Mardin’deydi. Kızıltepe’deki halk buluşmasına katılan Buldan, burada yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı:

“24 Haziran tarihi zalimlerle mazlumların yarışacağı bir sınav olacaktır. Mazlumlar galip gelecektir. AKP Hükümeti bu ülkeyi 16 yıldır adaletsiz, hukuksuz bir şekilde yönetti. 16 yıldır bu ülkede Kürtlere, Araplara, Süryanilere her türlü zulüm yapıldı. Kimliğimiz dilimiz inkar edildi ama hiçbir zaman boyun eğmedik, biat etmedik.”

KARAMOLLAOĞLU'DAN 'KÜRT RAPORU'

Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Temel Karamollaoğlu, "Kürt meselesi sadece ülkemizin bir meselesi değildir. İran, Irak ve Suriye'de önemli oranda Kürt nüfusu vardır. Bu itibarla Kürt meselesi, en az dört devleti ilgilendiren ve etkileyen bir derinliğe sahiptir" dedi.

HÜDA-PAR: LİSTELER KONUSUNDA ANLAŞAMADIK, CUMHUR İTTİFAKINA RAKİBİZ

HÜDA-PAR Genel Başkanı Mehmet Yavuz, 24 Haziran seçimlerine ilişkin AKP ile ‘listeler konusunda’ anlaşamadıklarını belirterek Cumhur İttifakı’na rakip olduklarını ifade etti.

İNCE'DEN ERDOĞAN'A:PROMPTERİNİ AL TELEVİZYONA GEL

Erdoğan'ın 'Prompterın dersini veririm sana' sözlerine yanıt veren Muharrem İnce, 'Promterini al da televizyonlara gel, bana ekonomi öğret' dedi.

ÖZDAĞ: KANDİL OPERASYONU POLİTİK PROPAGANDA OPERASYONUDUR

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Gaziantep Milletvekili Ümit Özdağ, "Erdoğan seçimleri kazanmak için her şeyi kullanıyor. Türk Ordusu dahil. 16 seneden bu yana bir operasyon gerçekleştirmeyen Erdoğan, seçimlere 20 gün kala bir Kandil operasyonu yapıyor ise bu askeri değil politik propaganda amaçlı bir operasyondur" dedi.

AYM: MÜHÜRSÜZ ZARF ANAYASAYA UYGUN, SANDIK TAŞINMASINDA SORUN YOK

AKP'nin seçim düzenlemesinin iptaline ilişkin talebi reddeden Anayasa Mahkemesi, mühürsüz zarfların geçerli sayılmasının Anayasaya aykırı olmadığını savundu, sandıkların taşınmasını ise 'seçim güvenliği' ile açıkladı.

'HER ŞEY OLABİLİR' DUVAR YAZISINA TAKİPSİZLİK

İYİ Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener'in Üsküdar Beylerbeyi'ndeki evinin karşısındaki duvara 'Her an her şey olabilir' yazdığı gerekçesiyla hakkında “Basit tehdit" suçundan soruşturma başlatılan Burak G. hakkında, Akşener’in şikayetinden vazgeçmesi nedeniyle takipsizlik kararı verildi.

AKYOL: AKP’YE ‘AMA’LI OY VERECEK CİDDİ BİR KİTLE VAR

Evrensel Gazetesi Editörü Meltem Akyol, 24 Haziran’a ilişkin sahadan yansıyanları Seçim Özel’de anlattı:
AKP’ye ‘ama’lı oy vereceğini söyleyen ciddi bir kesim var. Muhalefet bu kesimi ikna edebilirse tablo değişir. Ancak henüz ikna edebilmiş değil.

DEMİRTAŞ SEÇİM MİTİNGİ DÜZENLEDİ

HDP'nin tutuklu cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, HDP'nin sosyal medya araçlarından miting yaptı. Eşi Başak Demirtaş'ı telefonla arayan Demirtaş, ailesinin de toplandığı salona telefonla seslenip seçimlere ilişkin görüşlerini paylaştı.

CHP, SEÇİM ÇALIŞMALARINA YÖNELİK SALDIRILARA İLİŞKİN SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

Seçim afişleri ve flamaları koparılan, seçim araçları saldırıya uğrayan CHP, suç duyurusunda bulundu. Yetkilileri göreve çağıran Canan Kaftancıoğlu 'Saldırıların devam etmesi halinde biz de kendi önlemlerimizi alacak ve misliyle karşılık vereceğiz' dedi.

TIMES: ERDOĞAN'IN OYUNU ARTTIRMASI HEFİYLE TÜRKİYE IRAK KÜRDİSTAN BÖLGESİ'NDE OPERASYON DÜZENLEYECEK

Times, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimleri öncesi desteğini artırma umudu" diye tanımladığı bir hamleyle Türkiye'nin "Irak Kürdistan Bölgesi'ndeki Kürt milislere saldırmaya hazırlandığını" yazdı. Gazetenin İstanbul Muhabiri Hannah Lucinda Smith'in imzasını taşıyan haberde, Türk Ordusu'nun neredeyse her gün yaptığı hava saldırılarıyla bölgedeki PKK'lileri sürerek Dohuk'un kuzeyindeki bölgede ileri karakollar kurduğu ifade edildi.

İYİ PARTİLİLER MEDYA AMBARGOSUNU PROTESTO ETTİ

Yaklaşık 1000 İYİ Partili, CNN Türk'ün, partileri ve Genel Başkanları Meral Akşener'e uyguladığı ambargoyu protesto etti.

TEMELLİ: HDP MECLİSE DAHA GÜÇLÜ DÖNECEK

Urfa’da konuşan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, "HDP meclise 180 vekille dönecek. O diktatöryal hevesleri kursaklarında kalacak" dedi.

AKŞENER: 2. TURA KALACAĞIM

Habertürk TV’de Fatih Altaylı’nın sunduğu Teke Tek programına konuk olan İYİ Parti'nin Cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener, ikinci tura kalacağına inandığını söyledi.

MARDİN'DE SEÇİM HDP VE AKP ARASINDA GEÇECEK

HDP’nin 4, AKP’nin 2 milletvekili çıkardığı Mardin'de seçimin nabzını tuttuk. Göstergeler 24 Haziran seçimlerinin de bu iki parti arasında geçeğine işaret ediyor.

'İKTİDARIN DİLİ MUHALEFETE YÖNELİK SALDIRILARI KIŞKIRTIYOR'

CHP, HDP, İYİ Parti ve Saadet Partisi yöneticileri muhalefetin seçim çalışmalarına yönelik saldırılardan iktidarı sorumlu tutuyor.

KAYSERİ'DE SEÇİMİN NABZI: NEDEN AKP'DEN BAŞKASI YÖNETEMESİN?

Evrensel muhabirleri ‘AKP’nin kalesi’ denilen Kayseri’de seçimin nabzını tuttu.

ÇARE İŞÇİ SINIFININ SİYASETE MÜDAHALESİNDE

Seçim çalışmaları kapsamında işçi toplantıları düzenliyen EMEP, İiçileri örgütlenmeye, siyasete müdahale etmeye ve ‘tek adamı engellemek’ için HDP’ye oy vermeye çağırıyor.

HAKKARİ'DE KONUŞAN YILDIRIM: BENİM GEÇMİŞİM DE KÜRT

Hakkari'de konuşan Başbakan Binali Yıldırım, “Benim de geçmişim Kürt” diyerek inkar ve asimilasyon politikalarına son verdiklerini iddia etti.

SEÇİM KAMPANYALARINI MENBİC VE KANDİLDEN YÜRÜTMEK İSTİYORLAR

Seçim çalışmaları kapsamında Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde halkla buluşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, "AKP Hükümeti kaybettiğini gördü, şimdi sandıklarını Menbic’e ve Kandil’e götürmeye çalışıyor. Seçim çalışmalarının kampanyasını Menbic ve Kandil’den yapmaya çalışıyor. Fırat’ın doğusuna savaş açarak, Fırat’ın batısına huzurun gelmeyeceğini bilmeyecek kadar siyasetten yoksunlar. Bu halk yıllardır bu acıyı yaşarken hep barışı, özgürlüğü, demokrasiyi, kardeşliği ve insan haklarını savundu. Biz barış dedikçe onlar savaşta ısrar ettiler, biz demokrasi dedikçe onlar faşizmde ısrar ettiler. Biz adalet dedikçe onlar gözaltı ve tutuklamalara devam ettiler" dedi.

SEÇİM GÜVENLİĞİ ENDİŞESİ

Partilerin standlarını kurduğu Bakırköy Özgürlük Meydanı'nda yurttaşlara seçim güvenliği hakkında ne düşündüklerini sorduk. Ağırlıklı eğilim seçimlerde şaibe olabileceği ve halkın oylarına sahip çıkması gerektiği yönünde.

İLGİLİ HABERLER

16 Temmuz 2018 02:11
Muhalif işçiler, AKP’ye oy vermiş işçilere karşı tepki gösteriyor. Ancak 'Değiş işçi değiş' demekle işçiler ve emekçiler değişmez.
05 Temmuz 2018 03:20
Burjuva iktidarlar tarafından seçimden seçime tartışmamıza 'izin verilen' oy hakkı ve 'demokrasi' kavramları işçi sınıfı için ne ifade ediyor?
01 Temmuz 2018 15:03
AKP, 1 Kasım 2015 seçimlerine göre 10 ilde oyunu arttırırken, 71 ilde oyların azaldığı belirlendi.

Toplam Query: 85