KHK ile çıkarılan Ege Üniversitesi işçilerine hiçbir yerde iş yok

AKP işçiye yaşam hakkı tanımıyor: KHK ile işten atılan Ege Üniversitesi işçileri başka yerde de iş bulamıyor.

Metehan UD
İzmir

Güvenlik soruşturması nedeni ile Ege Üniversitesinden çıkarılan işçiler, İŞKUR aracılığı ya da kendi imkanları ile buldukları işyerlerinde KHK ile işten atıldıkları gerekçesiyle işbaşı yaptırılmıyor. Ege Üniversitesi işçileri çocuklarıyla birlikte açlığa mahkum ediliyor.

KHK ile getirilen kadro düzenlemesi ile güvenlik ve arşiv soruşturmasına takıldıkları iddia edilerek işten çıkarılan Genel-İş üyesi Ege Üniversitesi işçilerinin direnişi iki ayı geride bıraktı. İşçiler her gün sabah 09.00 ila 12.00 arasında rektörlük karşısındaki direnişlerini sürdürüyor. Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesinden çıkarılan işçiler de Ege Üniversitesi işçileri ile birlikte direniyor.

İşten çıkarıldıkları için maddi sorunlar yaşayan işçiler bir taraftan da hayatlarını sürdürebilmek için iş arayışı içindeler. Ancak iş başvurusuna giden işçilerin karşısına bir kez daha KHK çıktı. İŞKUR üzerinden ya da kendi çabaları ile iş bulabilen işçiler, gittikleri işyerlerinde güvenlik soruşturması ile işten çıkarıldığını öğrenen işverenler tarafından geri çevrildi.

‘HUKUKSUZLUK DEVAM EDİYOR’

Gürkan Akpolat

İŞKUR üzerinden gönderildiği Aliağa’da bir demir çelik fabrikasında yaptığı başvuru kabul edilmeyen işçilerden Gürkan Akpolat, “KHK süreci bizi sadece Ege’deki işimizden etmekle kalmadı. Geleceğimize yönelik tehditler de oluşturdu. Bunun en bariz örneğini yaşadım. Ben zaten hukuksuz bir şekilde işimden edildim. Aynı hukuksuzluğa o şirket de ortak oldu. Açılmış herhangi bir soruşturmam yok ve adli sicil kaydım temiz. Üzerlerinde baskı olduğunu ve jandarmaların yoğun kontrolünün olduğunu söylediler” dedi. Yaşamları açısından sıkıntılı bir süreç içerisinde olduklarını ifade eden Akpolat şunları söyledi: “Bizim hayatımızı nasıl idame ettireceğimizi düşünmüyorlar. Çalışma Bakanı Sarıeroğlu şartsız ve koşulsuz kadro sözü vermişti maalasef öyle olmadığını gördük. Sadece Ege’de değil tüm Türkiye’de çok sayıda işçiyi işinden ettiler. Biz verdiği sözün arkasında durmaya çağırıyoruz.”

‘AKP’NİN ATTIĞI İŞÇİYİ İŞE ALMAKİSTEMİYORLAR’

Genel-İş 7 No’lu Şube Başkanı Kemal Köroğlu da KHK’nin yaratacağı sorunlara en başından dikkat çektiklerini hatırlatarak, “İşçilerin kamu işyerlerinden atılmalarından, ülkenin içinde bulunduğu durumdan dolayı özel işletmeler, işverenler bile korkuyor. AKP iktidarının işten attığı bir işçiyi işyerlerinde çalıştırmak istemiyorlar. Bu da yaratılan korku imparatorluğunun bir göstergesi. 16 yıldır iktidarda olan AKP aslında bir taraftan da kendisi gibi düşünmeyen işverenleri de hizaya çekti. Daha önce yaptığımız eylemde dediğimiz gibi iktidar işçileri öldürdü ama gömmeyi unuttu, çünkü çocuklarının bile geleceğini tamamen kararttı AKP iktidarı” dedi.

KİRALIK İŞÇİ DE KAÇIYOR

EGE Üniversitesi yönetimi işten çıkarılan işçilerin yarattığı iş boşluğunu doldurmak için kiralık işçiliğe başvurdu ancak kiralık işçi büroları aracılığı ile gelen işçiler çok uzun süre duramadı. Yapılan işi ve verilen maaşı karşılaştıran işçiler şartları ‘kölelik koşulları’ olarak değerlendirerek kısa süre içinde işten ayrıldı. Kiralık işçiler toplusözleşmeye tabi olmadığı için sadece çıplak ücret alıyor.

Son Düzenlenme Tarihi: 05 Haziran 2018 21:20
www.evrensel.net