Aspendos Festivali’nin ikinci yarısı eylülde başlıyor

Fotoğraf: Evrensel

Aspendos Festivali’nin ikinci yarısı eylülde başlıyor

DÜNYANIN önde gelen festivalleri arasında yer alan Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali’nin ikinci yarısı eylül ayında başlıyor. Aspendos Antik Tiyatrosunun tarihi atmosferinde gerçekleşen ve bu yıl 19’uncusu düzenlenen festivalin ikinci yarısı 3 Eylülde Çin Pekin Operası’nın sahneleyeceği Madama Butterfly operası

DÜNYANIN önde gelen festivalleri arasında yer alan Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali’nin ikinci yarısı eylül ayında başlıyor. Aspendos Antik Tiyatrosunun tarihi atmosferinde gerçekleşen ve bu yıl 19’uncusu düzenlenen festivalin ikinci yarısı 3 Eylülde Çin Pekin Operası’nın sahneleyeceği Madama Butterfly operası ile açılacak. Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından organize edilen ve haziran ayında başlayan festivalin süresi bu sene eylül ayını kapsayacak şekilde değiştirilmişti. 15 Eylül’de Ankara Devlet Opera ve Balesi’nin sahneleyeceği Tannhauser Operası ile kapanması planlanan festivalde sürpriz bir de değişiklik oldu. Festival kapanışını 17 Eylülde festivalin ev sahibi Antalya Devlet Opera ve Balesi yapacak. Antalya Operası sanatçıları dev kadro ile Carl Orff’un Carmina  Burana eserini seslendirecek.

ÇİN PEKİN OPERASI GELİYOR

19. Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali’nin ikinci yarısı eylül ayında Pekin Operası ile birlikte başlıyor. 2012 yılının Türkiye’de “Çin Kültür Yılı” ilan edilmesi ile  festivale davet edilen Çin Pekin Operası, izleyicilere oldukça özel bir gece yaşatacak. Samsun Devlet Opera ve Balesi Orkestra ve Korosu ile birlikte sahne alacak olan topluluk, festivalde G. Puccini’nin ünlü operası “Madama Butterfly”ı sahneleyecek. Eser 3 Eylül Pazartesi günü saat 20.30’da Aspendos Antik Tiyatrosunda izlenebilir.

ASPENDOS FESTİVALİ’NDE “LUCİA” RÜZGARI ESECEK

Festival, ev sahibi olan Antalya Devlet Opera ve Balesi’nin sahneleyeceği G. Donizetti’nin  “Lucia Di Lammermoor” adlı opera  eseriyle devam ediyor. İtalyan Rejisör Vincenzo Grisostomi Travaglini’nin rejisörlüğünü yaptığı “Lucia Di Lammermoor”, 6 Eylül Perşembe günü saat 20.30’da Aspendos Antik Tiyatrosunda sanatseverlerin karşısında olacak.

KUĞULAR ASPENDOS’U BÜYÜLEYECEK

Dünyada en çok sahnelenen balelerden biri olan “Kuğu Gölü”, bu yıl 19. Aspendos
Uluslararası Opera ve Bale festivalinde izleyicilere sunulacak. P.İ. Çaykovski’nin ünlü eseri 10 Eylül Pazartesi günü saat 20.30’da Aspendos Antik Tiyatrosunda izleyicilerle buluşacak. Eser; Türkiye’de 6 şehirde bulunan Devlet Opera ve Balesi Müdürlükleri sanatçılarının bir araya gelmesiyle oluşan görkemli bir topluluk tarafından sahnelenecek. Ünlü Dansçı Josef Varga “ Prince Siegfried “  ve Avetik Karapetyan  “Soytarı”  rolünde sahne alacaklar.

WAGNER’İN ETKİLEYİCİ MÜZİĞİ İLE “TANNHÄUSER”

Festivalin bu yılki son opera eseri Ankara Devlet Opera ve Balesinin sahneleyeceği Tannhäuser olacak. Alman Rejisör Peter Hans Lehmann’ın sahneye koyduğu, ünlü Alman Besteci Richard Wagner’in etkileyici müziğinin tüm renklerini içinde barındıran, insan ruhunun ancak aşk ile kurtulacağının anlatıldığı efsanevi Tannhäuser operası ile festival son bulacak. Bu etkileyici eser 15 Eylül Cumartesi günü saat 20.30’da Aspendos Antik Tiyatrosunda izlenebilir.

KAPANIŞ SÜRPRİZİ ‘17 EYLÜL CARMİNA BURANA KONSERİ’

Festivalin kapanışında Antalya Devlet Opera ve Balesi sahnesi yine efsane bir konsere ev sahipliği yapacak. Ünlü Alman Besteci Carl Orff tarafından oluşturulan sahne kantatı Carmina Burana, 120 kişilik dev bir kadroyla seslendirilecek. “Yeni bir şey yaratmak istiyorsan mutlaka eski olanı kullan” anlayışı ile yapıtlar veren besteci; Carmina Burana’yı da Münih yakınlarındaki bir manastırda bulunan 200 kadar şiir ve şarkıdan esinlenerek oluşturmuştur.  Dünyanın soluksuz izlediği bu konser 17 Eylül Pazartesi günü saat 20.30’da Aspendos Antik Tiyatrosunda sanatseverlerin karşısında olacak. (KÜLTÜR SERVİSİ)

www.evrensel.net