‘İlk Türkü: Buğdayın Türküsü’ ilk kez Altın Koza’da

‘İlk Türkü: Buğdayın Türküsü’ ilk kez Altın Koza’da

ADANA Büyükşehir Belediyesi tarafından 17-23 Eylül tarihleri arasında yapılacak 19. Altın Koza Film Festivali, Türkiye müziğinin önemli gruplarından Yeni Türkü’nün kuruluş ve ilk albümleri olan ‘Buğdayın Türküsü’nü gerçekleştirme hikayelerini anlatan ‘İlk Türkü: Buğdayın

ADANA Büyükşehir Belediyesi tarafından 17-23 Eylül tarihleri arasında yapılacak 19. Altın Koza Film Festivali, Türkiye müziğinin önemli gruplarından Yeni Türkü’nün kuruluş ve ilk albümleri olan ‘Buğdayın Türküsü’nü gerçekleştirme hikayelerini anlatan ‘İlk Türkü: Buğdayın Türküsü’ isimli belgeselin prömiyerine ev sahipliği yapacak. Yönetmenliğini Can Dündar’ın yaptığı belgeselle ilgili bir de söyleşi gerçekleştirilecek. Söyleşinin ardından ise, Yeni Türkü konser verecek.
Yapımcılığını Zeyno Film’in üstlendiği, müziklerini ise Selim Atakan’ın yaptığı belgeselde, grubun yaratıcıları ve dönemin tanıkları, sadece müzik tarihimizde önemli bir yer tutan bir albümün oluşum sürecine değil, ülkemizin bir dönemine ışık tutuyorlar.
Filmde, Selim Atakan, Derya Köroğlu, Zerrin Atakan, Mehmet Toker, Yılmaz Aysan, Tuğrul Bayrak, Bülent Somay, Yaşar Miraç, Zülfü Livaneli, Tuncer Tercan, Murat Buket, Ayşe Tütüncü ve Hüseyin Karabey’in söz konusu süreçle etkileşimlerine tanık oluyoruz. Filmin 19. Altın Koza Film Festivali kapsamında yapılacak prömiyeri, 18 Eylül Salı günü saat 15.00’de gerçekleştirilecek. Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonunda yapılacak gösterimin ardından, saat 16.15’de Can Dündar, Derya Köroğlu ve Selim Atakan’ın konuşmacı olarak
katılacağı ‘Bir Grubun Doğuşu: Yeni Türkü’ başlıklı söyleşi yapılacak. Saat 17.30’da ise grup sahne alacak. (KÜLTÜR SERVİSİ)

www.evrensel.net