Gezer işçileri fabrika önünde eylemde

Gezer işçileri fabrika önünde eylemde

Bolu Organize Sanayi Bölgesinde 9 ay önce kurulan Gezer fabrikasında 14 işçi işten atıldı. Ağır çalışma koşullarına karşı haklarını aradıklarını belirten işçiler, haklarını aradıkları için işten atıldıklarını söylediler. İşçiler, haklarını alıncaya kadar fabrika önünden ayrılmayacaklarını ve oturma e

Onur Işık

8 aydır fabrikada çalışan ve “Haksız yere işten atıldığını” belirten Zekeriya Afacan, “Bizim tek amacımız hakkımızı almaktı. Bizlere verilen ekmek arası peynirin yetersiz ve doyurucu olmadığını belirtmek üzere fabrika müdürüne durumumuzu anlatmıştık. Buna karşı 14 arkadaşımla birlikte işten atıldık” dedi.

Fabrikadaki çalışma koşullarının oldukça ağır olduğunu ifade eden Afacan şunları söyledi: “Bizlere asgari ücret bankadan, geri kalan paramız da elden veriliyordu. 12 saat çalışmamıza rağmen sadece bir saat mola hakkı tanındı. Daha bir ay önce fabrikanın havalandırılması yapıldı. Bu fabrikada 7 ay boyunca kanser soluduk. İki vardiya olarak toplam 350 işçi çalışıyorduk. Bir ay önce de yine haklarını aramak isteyen 10 arkadaşımız işten çıkartılmıştı. İşten çıkartılmaların süreceğini tahmin ediyoruz. Çoluk çocuğumuza, eşimize nasıl ekmek götüreceğiz? Fabrikayı SGK’ye de şikayet edeceğiz. Çünkü prim günlerimiz bile eksik yatırılıyor.”

SUYU BİLE İÇİLMEZ

Fabrikanın kuruluşundan bu yana canla başla çalıştığını ve bir anda işten atıldığını söyleyen Onur Erkmen de fabrikadaki çalışma koşullarına dikkat çekiyor. “Fabrikada verilen yemek çok kötü, suyu içilmez durumda, sağlıksız bir ortamda çalışıyorduk” diyen Erkmen şunları ifade etti: “Geçenlerde fabrikaya iki müfettiş denetlemeye gelmiş ve benim dosyamı incelemişler, görüşme talebinde bulunmuşlar. Fakat, fabrika yetkilileri sahtekarlık yaparak benim izinli olduğumu gösteren bir belgeyi müfettişlere vermişler. Oysa ben olay günü çalışıyordum. Kendi rızamızla işten çıktığımızı söylüyorlar. Kesinlikle böyle bir şey yok. Haklarında dava açacağım.” (Bolu/EVRENSEL)

www.evrensel.net