Akşener: Bunlar devleti yönetmek yerine ele geçirmeyi öne koydular

Fotoğraf: DHA

Akşener: Bunlar devleti yönetmek yerine ele geçirmeyi öne koydular

Eskişehir'de konuşan cumhurbaşkannı adayı Meral Akşener, AKP için 'Bunlar devleti yönetmek yerine ele geçirmeyi öne koydular' ifadelerini kullandı.

İYİ Parti Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener, Eskişehir mitinginde "Bunlar cumhuriyetin kuruluş ilkesinden hoşlanmazlar. Bu devleti yönetmek yerine ele geçirmeyi öne koydular" dedi.

İYİ Parti Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Akşener, Eskişehir Odunpazarı Meydanı'nda düzenlenen mitingde konuştu. Konuşmasına Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Yılmaz Büyekerşen'e teşekkür ederek başlayan Akşener, "16 Nisan'da da referandumda buraya gelmiştim. Pek çok şehirde salon bulamazken, elektriklerimiz kesilirken, garajlarda toplantı yaparken, Eskişehir bir başkaydı. Burada, huzurunuzda, bugün için de Belediye Başkanımız, hocamız Yılmaz Büyükerşen'e teşekkürlerimi sunuyorum. Eskişehir'de zamanında da çok nazik, zarif bir şekilde karşılanmıştık. Bugün de Eskişehir bize nefes aldırdı. Olağanüstü halsiz bir seçime gidiyormuşuz gibi hissettirdi" dedi.

'BU ÜLKE 16 YILDIR TEK ADAM ANLAYIŞIYLA YÖNETİLDİ'

Anayasa değişikliği referandumunun da OHAL şartlarında yapıldığını kaydeden Akşener, "16 yıldır gittikçe artan bir tek adamlık anlayışı içinde bu ülke yönetildi. Sonra hızlı bir şekilde bu tek adamlık yetkileri yetmedi, her şey hukuki olarak tek bir adamın, tek bir kişinin iki dudağı arasına sıkıştırılsın diye Afrika ve Güney Amerika haricinde hiçbir demokratik ülkede bulunmayan bir partili cumhurbaşkanlığı talebiyle karşı karşıya kaldık. Bu karşı karşıya kalışla referanduma gittik. 16 Nisan'da bu referanduma da OHAL şartları içinde gittik. OHAL'in baskıya dönüştüğü bir süreçte gittik. Buna rağmen zor zahmet 51'i aldılar" diye konuştu.

'BUNLAR CUMHURİYETİN KURULUŞ İLKESİNDEN HOŞLANMAZ'

24 Haziran günü ülkenin kuruluş iradesine sahip çıkacaklarını dile getiren Akşener, şöyle devam etti:

"Bunlar cumhuriyetin kuruluş ilkesinden hoşlanmazlar. Bu devleti yönetmek yerine ele geçirmeyi öne koydular. Devlet eşittir asker, kabul etikleri için ilk hedefleri asker oldu. Aynı şekilde kurucu iradesinden hoşlanmayan gruplarla iş birliği yaptılar. Bu ülkeyi yönetmek yerine ele geçirmeye başladılar. Bunun sonucunda önce Ergenekon, Balyoz ve diğer davalar başladı. Bu ülkenin komutanlarını birer birer yargılandılar ve İlker Başbuğ terör örgütünün başı olarak yargılandı. Bunlar olunca Zekeriya Öz'e zırhlı araçlar verildi, heykelinin dikilmesine karar verildi."

Yargının, referandumla 'FETÖ'nün eline teslim edildiğini aktaran Akşener, "Gözleri kör olmuştu. Hatırlayın Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın atamalarda kendilerinin çok beğendiği kişiler için 'Allah’ım verdikçe veriyor' deyişi, hepimizle alay edişi ve bunun sonucunda da 15 Temmuz darbe kalkışması. 15 Temmuz'da canı pahasına bu millet, çökertilen bu devleti, sokağa düşen bu devleti, köprülerden sokaklardan topladı" dedi.

'OHAL'İN KALDIRILMASI HEMEN DEVREYE GİRECEK'

Türkiye'nin sorunlarını sıralayan Meral Akşener, şöyle konuştu:

"En büyük sorunumuz birincisi, demokrasi hukuk ve adalettir. Ona bağlı olarak ekonomi ve eğitimdir. Bu 3 sorunu çözmedikten sonra Türkiye'nin geleceği yoktur. Türkiye, Afrika'daki diktatörler gibi yönetilir. Afrika ülkelerinden biri haline dönmemiz söz konusudur. İnanıyorum ki Allah'ın izniyle 'dur' diyeceğiz. Nasıl Çanakkale'de 'Dur Yolcu' dediysek bu defa da 'Dur' diyeceğiz. Ben bugüne kadar milletime verdiğimi sözden dönmedim. Şimdi 24 Haziran'da bu iklimin değişmesi, kadınların rahat nefes alması, çocuk tacizlerinin son bulması, 'bendensin sendensin'e son vermek için bu yorgun şoförün evine gitmesi, gönderilmesi gerekmektedir. Bu arkadaşı dinlendirmek üzere evine gönderdikten sonra OHAL'in kaldırılması hemen devreye girecek. Diğer taraftan ekonomi, bu kadar çok konuşan siyasetçi, bilmediği konularını biliyormuş gibi konuşan siyasetçi, bugün ekonomimizin içinde bulunduğu durumun sorumlusudur. Kurumların yerli yerine oturması lazım. Devlet anlayışına ciddiyetin yerleşmesi, liyakatin tek kural olması lazım."

'ADALET SARAYI YAPMIŞLAR, İÇİNDE ADALET YOK'

Gençlerin işsiz olduğunu dile getiren Akşener, "Her yere üniversite açtılar. Bina yapmışlar, adalet sarayı yapmışlar, içinde adalet yok. Üniversite yapmışlar, içinde hoca yok. Lise mezunu gençlere iş veremedikleri için 4 sene ötelediler 4 sene ailelerin cebinden para çıktı. O kadar garip ve planlamasız şekilde açılmış ki ihtiyaç olamayan bölümler açılmış, o gençler işsiz" dedi.

'SURİYELİ KARDEŞLERİMİZİ MEMLEKETLERİNE GÖNDERECEĞİZ'

Türkiye Dayanışma Fonu kuracaklarını, iş bulamayan gençlere 500 lira vatandaşlık aylığı bağlayacaklarını kaydeden Akşener, Suriyelileri de şartların gerçekleşmesi halinde ülkelerine göndereceklerini söyledi. Akşener, "Suriye'nin içine elini sokmasaydı 4 milyon Suriyeli gelir miydi? Biz Suriye ile ilişkilerimizi düzelteceğiz. Dediğim şartlarda Suriyeli kardeşlerimizi memleketlerine göndereceğiz. 2019'un Ramazan ayında, 81 ilden birer temsilciyle Suriye'de iftar yapacağız inşallah" diye konuştu. (Eskişehir/DHA)

Son Düzenlenme Tarihi: 03 Haziran 2018 18:12
www.evrensel.net