31 Ağustos 2012 05:26

‘Dindar ve kindar nesil’ müfredatı

Zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran 4+4+4 eğitim sisteminde verilecek olan derslerin yeni müfredatı Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından açıklandı.Yeni müfredatın içeriği Başbakan Erdoğan’ın “Kindar ve dindar nesil yetiştirme hayaline uygun şekilde mi hazırlanmış" sorusunu akıllara getiriyor. Eğitimciler hazırlanan

‘Dindar ve kindar nesil’ müfredatı

Paylaş
Tuba Güngör / Emre Caka / Uğur Erman

Yeni müfredatın içeriği Başbakan Erdoğan’ın “Kindar ve dindar nesil yetiştirme hayaline uygun şekilde mi hazırlanmış" sorusunu akıllara getiriyor. Eğitimciler hazırlanan müfredatın laik müfredattan uzaklaşmak anlamına geldiğini belirterek, hükümetin bu müfredatla birlikte küçük yaştaki çocukların beynini yıkamak istediğini dile getirdiler.

TEK TİP KUŞAK YETİŞTİRMEK AMACINDALAR

Müfredatla ilgili görüşlerini aldığımız Yrd. Doç. Dr. Cem Kirazoğlu din derslerinin bu şekilde verilmesinin laik müfredattan uzaklaşmak anlamına geldiğine dikkat çekerek. “Bu müfredat küçük yaştaki çocukların ihtiyaçlarını karşılamıyor. Bu müfredatta tek tipleştirmenin olduğunu görebiliyoruz. Tek tip bir kuşak yetiştirmek amacındalar. Devlet bu müfredatla birlikte küçük yaştaki çocukların beynini yıkamak istiyor. Büyüdükten sonra bu müfredatı çocuklara empoze edemeyecekleri için şimdiden başlıyorlar. Ağaç yaşken eğilir misali küçük yaşlardan başlayıp istedikleri birey modelini yaratarak çocukları kendi istekleri doğrultusunda şekillendiriyorlar. Onları istedikleri gibi yoğurmak ve tek tip hale getirmek istiyorlar. Çünkü 66 aylık olan çocukları kolayca şekillendirip daha iyi yoğurabilecekler” dedi.

Din, ahlak ve değerler başlığı altındaki derslerin isimlerinin, Kur’an-ı Kerim (Başka dinlerin kitapları değil, tek bir dinin kitabı), Hz. Muhammed’in Hayatı (Başka peygamberlerin değil, İslam dininin peygamberinin hayatı), temel dini bilgiler (Vurgulanmıyor ama diğer iki derse bakacak olursak bu bilgilerin de sadece İslam dininin temel bilgilerine dönük olduğunu söylemek mümkün)” diyen Kirazoğlu  bakanın uygulanacak müfredatın nasıl olup da bireysel ve kültürel farklılıkları bir potada eriterek tek tip insan yetiştirmeyeceğini anlatması gerektiğini dile getirdi.

4+4+4 EĞİTİMİN ÖNÜNDE ENGEL

Eğitim Sen 3 No’lu Şube Yönetim Kurulu üyesi Nebat Bukrek, 4+4+4 sisteminin, eğitimin önünde engel oluşturduğunu söyleyerek şöyle konuştu; “Diğer eğitim sistemi için ezberci diyerek kaldırdılar 4+4+4'ü getirdiler. Bu eğitim sistemi de bilimden uzak ezberci bir eğitim, telafisi olmayan bir düzen bu. İnsan yetiştirmekten bahsediyoruz. Bu kadar kolay bir şey değil. Bu düzenleme ile gelecek nesiller harcanacak. 1. sınıf çocuklar çok zorlanacak. Din eğitim müfredatıyla öğrencilere giydirilmeye çalışılıyor. 9 yaşındaki çocukları dine yönlendirmek hata, psikolojik sorunlar yaratır.”

Okulların alt yapı olarak da hazır olmadığına dikkat çeken Bukrek “Mahallemde ufacık çocuklar okula gelecek ama tuvaletler, sıralar uygun değil, koridorlar bile uygun değil. Çocukların gelişimi için  beden eğitimi, müzik eğitimi, resim gibi sosyal dersler diyorlar  da hangisini bahceye sığdıracaksın. Mayıs ayına kadar sosyal eğitim versek, ondan sonra bize 2 ay kalacak. Hızlı eğitim vermek zorunda kalacağız. Bundan çocuklar çok olumsuz etkilenecek.  Kafalarda soyut 4+4+4 var. 1 hafta sonra gerçekle yüz yüze geleceğiz. Vakit geç olmadan  halkın bu durumu durdurması gerek, yoksa cocuklarımızın geleceğini kaybedeceğiz    Eğitim Sen Eylül’ün 15’inde Ankara’da 4+4+4 sistemine karşı büyük yürüyüş gerçekleştirecek. Bu yürüyüşe bütün velilerin destek vermesini bekliyoruz” diye konuştu

PSİKOLOJİK SORUNLARA YOL AÇACAK

Eğitim Sen Yönetim Kurulu Üyesi Tuğrul Culfa müfredatın çelişkilerle dolu olduğunu belirterek, “Okul öncesi eğitimi kaldırıp direk okula başlatıyorlar. O yaştaki çocukları oyunlarla eğitmemizi istiyorlar ancak o çocuklar oyunlarla eğitilemez. Daha çok ufaklar. Algı problemi oluşucak çocuklarda, bu da ilerleyen yaşlarda psikolojik ve fiziksel sorunlar yaratacak. Okullardaki kat basamakları dahi uygun değil tuvaletler, dolap, kantin hiçbiri uygun değil” dedi. Laik sistemden koparıldığını söyleyen Culfa şöyle konuştu; “Gerçi Alevilere baskı varken laiklik olmaz. Orta okullarda din dersiyle bir göz kapatma var ancak. Bunu kabul etmiyoruz çocuklar daha o yaştayken kapanmak nedir bilmezken aileleri veya çevre baskısı  yüzünden kapanacaklar. Kapanmayan çocuklar arasında dahi gerginlik olacak. Başbakanın istediği kindar nesil adeta temellenmeye başladı. Öğretmenler, veliler bu duruma izin vermemek için elimizden geleni yapacağız.” (İstanbul/EVRENSEL)


MÜFREDATTA NELER VAR?

İlkokul 1. sınıflara yönelik hazırlanan ders kitaplarında boyama, çizgi birleştirme, resimler arası farkları bulma, eşleştirme gibi bölümlerin yanında oyunlarda oynanacak. Oyunlarda ise çocuklardan sesleri dinlemeleri, algılamaları ve ayırt etmesi sağlanmaya çalışılacak. Yeni müfredata göre ilkokul 1. sınıflar ilk dönem a ve e  harflari öğretiminin yanında 1’den 10’ kadar saymada öğretilecek.Bunlar ise daha çok 66 – 72 aylık çocuklara yönelik hazırlanırken 72- ... ay arasındaki çocukların ise aynı eğitimi alacaklar. Bununla beraber en çok konuşulan ve tartışılan diğer bir konu ise 4+4+4 ile beraber gelen seçmeli dersler olmuştu. Yeni müfredatta seçmeli dersler kapsamında verilecek olan Kur’an-ı Kerim ve Hz. Muhammedin Hayatı derslerine ilişkin açıklamalar ise dikkat çekici. 5. sınıftan itibaren okutulacak olan Kur’an-ı Kerim dersinin ise içeriği şöyle: Kur’an-ı Kerimi niçin okumalıyız, Kur’anın kıssasları, duaları, kavramları hakkında bilgi verilirken 6-7-8 sınıflarda ise Kur’an-ı Kerimin kurallarına göre güzel okuma dersleri verilecek. Dua, zikir, tesbih ve secde kavramları da bu ders kapsamında verilirken sureler de okutulup ezberletilecek. Ayrıca Kur’an-ı Kerimin islam dinindeki yeri öğretilirken Kur’anı okuma çalışmaları ise hız kazanacak. Diğer bir seçmali ders olan Hz. Muhammed’in hayatı dersi kapsamında 5. sınıflara Hz. Muhammedin temizlik anlayışı, saç bakımı, tıraş olma, tırnak kesme, tuvalet adabı, el yüz temizliğine ilişkin uygulamalar öğretilecek. 6-7-8 sınıflarda ise Hz. Muhammedin neler giyindiği, kılık kıyafetine verdiği önem, şakalaşma, müzik, düğün ve bayramlarda eğlenmek ve spor anlayışı gibi üniteler yer alıyor.

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

KİPA’da işçi kıyımı büyüyor

SONRAKİ HABER

Orman işçisi, kesilen ağacın altında kaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa