KİPA’da işçi kıyımı büyüyor

KİPA’da işçi kıyımı büyüyor

Kipa’nın Torbalı’daki deposunda işten çıkardığı işçi sayısı 50’yi buldu. Tesco Kipa firması, “Tez-Koop-İş Sendikası artık ‘Sosyal Partnerimiz’dir” açıklamasından bugüne, 3 gün içinde 50 işçiyi işten attı. Atılan işçiler, sendikal örgütlenme faaliyetinde aktif olarak yer

Emine Uyar / Alper Toraner

Tez-Koop-İş Genel Merkezinin Olağanüstü Genel Kurul kararı ile kapatmak istediği 2 No’lu Şube’nin Disiplin Kurulu üyesi ve işyeri temsilcileri işten atılanlar arasında bulunuyor.

İşçiler önemli bir iddia da bulundular. İşçiler, işten çıkarmalar karşısında Tez-Koop-İş Genel Merkezinin ikinci gün bir avukat ve bir danışman gönderdiğini ve başka da bir şey yapmadığını ifade ederek, “İşverenle anlaşma yapılmış olabilir” dediler.

‘KÖLELİK SÜRSÜN İSTİYORLAR’

Tez-Koop-İş 2 No’lu Şube Disiplin Kurulu Üyesi olan Feyzullah Yaşlak da, işyerinde bir süredir söylentiler dolaştığını belirterek, “Bu boyutta olacağını bilmiyorduk. Genel Merkezin bize söylediği, ‘Biz hallettik, işverenlerle çözeceğiz’ demek oldu. Bizim de sendika yönetiminden isteğimiz atılan işçiler geri alınmadığı sürece bu toplusözleşme görüşmelerinin yapılmaması” dedi. Çok uzun bir mücadele sonucu sendikal örgütlülüğü bu noktaya kadar getirdiklerini bundan sonra da ellerinden geleni yapacaklarını ifade eden Yaşlak, “Bu süreçte birlikte hareket etmeli, gücümüzü ortaya koymalıyız. Yoksa herkesin başına aynı şey gelecek. İstedikleri köle işçilik” dedi.

TESCO KİPA’NIN KALBİ TORBALI’DIR

İşçilerden Kenan Gerçek de, Tesko Kipa’da 5 yıl çalışan işçide bel fıtığı oluştuğunu, sürekli baskı altında çalıştırıldıklarını belirterek, “Psikolojisi bozulanlar var. Bu hakları kim savunacak. Sendikalı olduk, yetki belgemiz geldi, tam seviniyorduk, artık biz de insanca yaşayacağız, biz de ailemizle birlikte tatile gideceğiz, çocuklarımıza eğitim olsun, sosyal aktiviteler olsun gerekli imkanları sağlayacağız derken bir anda kendimizi kapının önünde bulduk. Duyarlı halkımız Kipa’lardan alışveriş yapmasın” dedi. Çalıştıkları depoda, “Tesko Kipa’nın kalbi İzmir Torbalı’dır” yazısının bulunduğunu belirten Gerçek, “Buradan yapılan dağılımların tamamı 380 işçinin elinden geçiyor. Bu 380’in tamamına yakını sendika üyesi. Bunları örgütleyen de bu 50 kişilik grup” dedi.

3 yıldır Kipa’da çalışan sendika baş temsilcisi olan Mehmet Yeniköy de işten atmaların özellikle sendika üyelerini hedeflediğini ifade etti. (İzmir/EVRENSEL)


FIRAT: GÖZDAĞI VERİLMEK İSTENİYOR

Tez-Koop-İş Genel Merkezinin olağanüstü kongre yaparak aldığı iki şubeyi kapatıp birleştirme ve müteşebbis heyet atama kararının mahkeme yoluyla durdurulması üzerine Tez- Koop-İş 2 No’lu Şube Başkanlığı görevine devam eden Caner Fırat, Kipa’nın taşeronlaştırmayı hedeflediğini söyledi. Yetki alınması ile birlikte sendikal üyelikte önemli bir artış olduğunu belirten Fırat, “Sendika yetki almış ve TİS aşamasına gelinmişken işverenin işçi atma hamlesi sendikaya üye olmak isteyen işçilere gözdağıdır. Yetkisi alınmış TİS görüşmesine giderken işçi çıkarılması normal değil. Neden sendika engel olmuyor, neden tepki konulmuyor gibi eleştiriler geliyor. Genel Merkez, şubeler, çalışanlar, üyeler bütün güçle birlikte bu çıkışların durdurulması gerekiyor. Bir an önce mağaza önü ve içlerinde eylemlerin yapılması gerekiyor. Genel Merkez TİS taslağını pazartesi günü işverene ulaştırmış. Yasal prosedür gereği 15 gün içinde taraflar birbiri ile bir araya gelmek durumunda. Görüşmelerde atılan işçilerin geri alınması gündeme getirilmeli ve bir an önce işten atılmaları durdurmak için eylemlerin plana sokulması, bu arkadaşların işe alınması için bir direnişin başlatılması gerekiyor bizim düşüncemiz bu” dedi.

www.evrensel.net