30 Ağustos 2012 16:34

EMEP: Barış gününde savaş istemiyoruz

Emek Partisi Hatay İl Örgütü, 1 Eylül Dünya Barış Günü ve Suriye’de yaşananların Hatay’a yansımalarıyla ilgili bir basın toplantısı yaptı. Çok sayıda parti üyesinin katıldığı toplantıda konuşan Emek Partisi GYK Üyesi,  Halil İmrek AKP’nin barut fıçısına dönüşen Ortadoğu’ya d

EMEP: Barış gününde savaş istemiyoruz

Paylaş

Halil İmrek, “AKP ülkeyi savaşın içine atmak istiyor. Türkiye’nin bütünüyle Amerikan stratejisine bağlanmış politikaları, ülkeyi yeni çatışmaların girdabına sürüklüyor. AKP, ABD’nin ve emperyalist batı ülkelerinin taşeronluğuna soyunmuş durumda. Emperyalist ülkelerin enerji kaynakları ele geçirme politikaları, bölgede yeni savaş senaryolarını gündeme getirdi. Kendi egemenlikleri için her şeyi kullanıyorlar. Şii-Sünni kışkırtması yapıyorlar. Değişik milliyetlerden halkları, inançları birbirlerine kırdırmaya çalışıyorlar” dedi.

İmrek, kendi ülkesinde demokrasinin zerresi olmayan, siyasi parti yöneticilerini, belediye başkanlarını, gazetecileri, sendikacıları ve öğrencileri tutuklayan Türkiye yönetiminin, Esad’a demokrasi dersi vermesinin inandırıcı olmayacağını söyledi. AKP hükümetinin Kürt halkının taleplerini yok saydığını, kendi halkının üstüne bomba yağdırdığını hatırlatan EMEP GYK Üyesi İmrek, “Türkiye’yi yönetenler, dışarıda ve içeride, her platformda savaşçı ve şiddet yanlısı düşmanca çıkışlarla “sıfır sorunlu” komşuluk ilişkilerinden, tüm komşularıyla düşman durumuna geldiler. AKP’nin dış politikası her yönüyle iflas etmiştir” dedi.

‘ÜSLER SÖKÜLSÜN, ABD DEFOLSUN’

AKP hükümetinin ülke topraklarını NATO ve ABD’nin askeri üsleri ile doldurduğunu söyleyen İmrek, “Antakya Kisecik radar üssünden sonra, ikinci NATO radar üssü kuruluyor. NATO tarafından kurulduğu söylenen radar üssünün ABD askerleri tarafından kullanılacağı, Suriye, İran, Irak ve Ortadoğu’yu izleme dinleme görevlerini gerçekleştireceği belirtiliyor. Biz komşu halklarla bizi düşman edecek üsler istemiyoruz. Emek Partisi, Türkiye ve Ortadoğu’da emperyalist işgal, asker ve üsler istemiyor. Bütün üsler kapatılmalıdır” dedi.

İmrek, son olarak emperyalist kuşatmaya karşı bölgenin farklı halkları ve inançları arasında birlik, mücadele ve dayanışmayı örme çağrısı yaparken bütün Hatay halkını, 1 Eylül'de saat 15.00’te Eğitim Sen Önünde başlayacak yürüyüşe davet etti. (Hatay/EVRENSEL)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

İskenderun ve Hatay meslek odaları endişeli

SONRAKİ HABER

Sabah gazetesi, Kılıçdaroğlu'ya 1 TL manevi tazminat ödeyecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa