Erdal Öz Edebiyat Ödülü Şavkar Altınel’in

Erdal Öz Edebiyat Ödülü Şavkar Altınel’in

Can Yayınları’nın kurucusu Erdal Öz’ün aramızdan ayrılışının dördüncü yılında, 2011 Erdal Öz Edebiyat Ödülü’nü Şavkar Altınel, Seçici Kurul Başkanı Jale Parla’nın elinden aldı. Törene Leman Sam, “Allı Turnam” şarkısıyla katıldı.Jale Parla, Altınel’in şiir ve anı

Jale Parla, Altınel’in şiir ve anı kitaplarında öne çıkan “yolculuk” ve “yabancılaşma” kavramları üzerine bir konuşma yaptı. Altınel, ödülle ilgili; “Bu ödülü Erdal Öz adına konduğu için ve gerçek başarısı olan kişilere verildiği için almaktan gurur duydum” dedi. Erdal Öz Edebiyat Ödülü Seçici Kurulu bu yıl; Jale Parla, Nüket Esen, Semih Gümüş, Enis Batur, Feride Çiçekoğlu, Turgay Fişekçi ve Can Yayınları adına Zeynep Çağlıyor’dan oluştu. Seçici Kurul Şavkar Altınel’e ödülü; “Kendine özgü şiiri ve düzyazısıyla edebiyatımıza önemli katkılarda bulunduğu, edebiyat değerlerine sürekli bağlılığına ve farklı edebiyatlar arasında köprü oluşu” vurgulayarak vermişti.

Can Öz, seçici kurula önümüzdeki yıl Kaya Genç’in katılacağını duyurdu. Dönüşümlü olması nedeniyle seçici kuruldan ayrılacak olan Jale Parla’ya da teşekkür etti. (İstanbul/EVRENSEL)

www.evrensel.net