Bağlantısızlar Zirvesi Tahran

Bağlantısızlar Zirvesi Tahran'da başladı

‘Bağlantısızlar Zirvesi’ İran’ın başkenti Tahran’da toplanıyor. Grubun dönem başkanlığını İran’a devredecek olan Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi zirveye katılmak üzere Tahran’a gitti.Mursi’nin ziyareti, zirvenin ötesinde tarihi bir önem taşıyor. 1979 İran devriminden beri ilk kez bir Mısır lideri Tahra


Mursi’nin ziyareti, zirvenin ötesinde tarihi bir önem taşıyor. 1979 İran devriminden beri ilk kez bir Mısır lideri Tahran’a ziyarette bulunuyor. İhvan destekli cumhurbaşkanı Mursi’nin, yurtdışı gezilerinde tercih ettiği rota tartışmaları da beraberinde getirdi.

Filistin sorunu ve Suriye krizinin öncelikli gündem olarak görüşüleceği zirvede Mısır’ın bölgedeki etkinliğini artırmaya çalışacağı ifade ediliyor.

Öte yandan, iki gün sürecek 16. Bağlantısızlar Hareketi Zirvesi’nin açılış tıplantısında bir konuşma yapan İran ruhani lideri Ali Hamaney, ülkesinin hiçbir zaman atom bombasına sahip olmayı istemediğini söyledi.

Mısır Devlet Başkanı Muhammed Mursi, toplantıda yaptığı konuşmada Suriye rejimini eleştirerek, Şam yönetimini “baskıcı” olarak adlandırdı.

El Cezire televizyonu, İran’da 16. Bağlantısızlar Hareketi Liderler Zirvesi’nde Mısır Devlet Başkanı Muhammed Mursi’nin konuşması sırasında Suriye heyetinin salonu terk ettiğini duyurdu.  (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net