27 Mayıs 2018 03:23

Doğanın ‘HUZUR’u ile bizi baş başa bırakan fotoğraf sergisi...

Eğitim-Sen Tarsus Şube Sekreteri Şahin Yücel, ilk kişisel sergisini açtı.

Doğanın ‘HUZUR’u ile bizi  baş başa bırakan fotoğraf sergisi...

Fotoğraflar: Şahin Yücel

Paylaş

Halil İMREK
Tarsus

Eğitim-Sen Tarsus Şube Sekreteri Şahin Yücel, ilk kişisel sergisini açtı. Yücel’in Tarsus’ta Mehmet Bal Sanat Galerisi’nde açtığı “Huzur” konulu fotoğraf sergisi 31 Mayıs tarihine kadar gezilebilecek.

Şahin Yücel’in fotoğraf sergisinin açılışına çok sayıda sanatsever, CHP Milletvekili adayları, İlçe yöneticileri, HDP İlçe Örgütü, Emek Partisi Mersin İl Başkanı ve il yöneticileri, Eğitim Sen Tarsus ilçe yönetimi, çok sayıda eğitimci katıldı. Yoğun bir ilginin olduğu doğada çekilmiş fotoğrafların yer aldığı sergi, Tarsus Ressamlar Derneği Başkanı Ümit Aslan’ın tanıtım konuşmasıyla başladı. Ardından hazırladığı sergiye HUZUR adını veren Şahin Yücel, doğadan daha güzel ve daha huzur verici hiçbir yerin olmadığının altını çizdi. Son iki yıldır amatörce ve daha çok doğa fotoğrafları çektiğini anlatan Yücel, arkadaşlarının, dostlarının teşvik etmesiyle böyle bir sergi açmaya karar verdiğini belirtti. 

Serginin adının neden “HUZUR” olduğu ile ilgili Yücel, şunları söyledi: “Huzur, gönül rahatlığı, iç rahatlığı dinginlik anlamına gelir. Birde makam-mevki değil fakat doğanın huzuruna çıkmanın verdiği “huzur”dur asıl peşinde olduğum. Toplumumuzda huzursuz insan sayısı oldukça fazla. Bizim huzura ihtiyacımız var. Bu yüzden de serginin adını “Huzur” ko

yduk. Çiçek, böcek fotoğrafları çekmeye başladığınızda onların küçük ayrıntılarını görmeye başlıyorsunuz ve doğaya çok başka gözle bakıyorsunuz. Adım atarken çiçekleri ezmemek, karıncayı incitmemek gibi bir duyguya kapılıyorsunuz.”

DOĞA MERKEZLİ FOTOĞRAFLAR…

Fotoğraflar: Şahin Yücel

Sergide ilk dikkatimizi çeken fotoğrafların tablo gibi olması. Adeta fırça ile çizilmiş gibiler. Renkler çok canlı ve net. Doğa merkezli fotoğraf çekimi yapan Yücel, doğayı her mevsimde çeşitli yönleriyle fotoğraflamış. Kelebeğin, arının, hareketlerini yakalamak için, doğru anı bulmak için sabırla uğraş vermiş. Bazen bir kelebeğin ardından epeyce koşturmuş. Doğadaki hareket eden canlıları hareket halindeyken veya bir çiçeğin üzerine konmuş, dinleniyorken farkı açılardan çekmiş. Fotoğraf sergisi genel olarak doğadaki devinimi ortaya koyan belgesel tadında bir gezinti sunuyor izleyenlere.

Manzara, çiçek, su, ev, ağaç… Kısaca yaşadığımız ortamda herkesin bakıp geçtiklerini veya göremediklerini başka bir gözle görmüş ve fotoğraflamış. Yücel, Ankara Eğitim Sen genel merkezine bir toplantıya giderken, bazen toplantı salonunda masada bulunan bir çiçeği, bazen eyleme, mitinge giderken yol kenarındaki bir ağacı fotoğraflamış. Doğadaki hareketliliği, canlılığı olduğu gibi yansıtmış. 

Doğa meraklısı olan Şahin Yücel, doğadaki zengin çeşitliliği; bitkileri, çiçekleri, yosunları, ağaçları, arıları, kuşları, kozalakları, böcekleri fotoğraflamış. Bahar ve yaz boyunca çiçekten çiçeğe uçarak beslenen renkli kelebekler, pek çok kişinin ilgi odağı olduğu gibi Yücel’in de ilgi alanı olmuş ve onların izini sürmüş. Doğa fotoğraflarıyla bitkilerden, böceklerden buz dağlarına kadar, doğal sürecin geniş çeşitliliğini yansıtmış.

Kelebekler dışında arı, gelincik çiçeği, güne bakan, papatya, zambak, portakal çiçeği, gibi birçok çiçeği yakından ve değişik şekilde fotoğraflamış.  Özellikle de güneş ışığını çok iyi kullanmış. Sergiyi gezerken profesyonel bir fotoğraf makinesi ile çektiğini düşünüyoruz. Ama Yücel, hepsini elindeki cep telefonuyla çektiğini söylüyor. 

Hava koşullarına göre fotoğraflar da çekmiş. Soğuk bir günde bulutlardan sızan güneş ışığını gördüğünde o an etrafına bakmayı bilmiş. Doğa fotoğrafı çekmek için fotoğraf bilgisinin yanı sıra doğa bilgisine de ihtiyaç var. Bu iki alanda da bilgisi olan Yücel, aynı ağacı iki ayrı coğrafyanın farklı mevsimlerinde farklı şekillerde çekmiş. Yücel’in, alacağı fotoğraf makinesi ile bundan sora çok daha iyi ve daha güzel fotoğraflar çekeceği aşikâr.

ÖNCEKİ HABER

2017-2018 sezonu Şampiyonlar Ligi şampiyonu Real Madrid oldu

SONRAKİ HABER

Erdoğan: Enflasyon düştü, sebze meyvede fiyat düşmüyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa