MİT, gazeteci Mustafa Özer’e sahip çıktı

MİT, gazeteci Mustafa Özer’e sahip çıktı

‘KCK’ adı altında gazetecilere yapılan operasyonlarda gözaltına alınan ve daha sonra serbest bırakılan foto muhabiri Mustafa Özer’in MİT ajanı olduğu iddiaları MİT Müsteşarlığı tarafından mahkemeye gönderilen yazıyla doğrulandı.Taraf Gazetesi’nin “MİT’çi gazetecinin şaşırtan itirafları” başlığ

Eda Yıldırım

Taraf Gazetesi’nin “MİT’çi gazetecinin şaşırtan itirafları” başlığıyla gündeme taşıdığı Özer’in “MİT için Mustafa Karayılan’a gittiği ve PKK’nin Avrupa merkezine sızdığını anlatan  itirafları o dönemde iddia olarak kalmış, İstanbul Cumhuriyet Savcılığı tarafından, gazetenin Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Burhan Ekinci hakkında da  “Terörle mücadelede görev almış kişileri hedef göstermek” iddiasıyla dava açılmıştı. Davanın ilk duruşması, dün, Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı Geçici Görevli 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.  Milli İstihbarat Teşkilatı’nın İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdiği yazıda,

“Mustafa Özer ise, Müsteşarlığımız görev ve faaliyetleri çerçevesinde 2937 sayılı Devlet Koruma Hizmetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Kanunu ile buna istinaden yürürlüğe konulan ilgili mevzuata uygun olarak kendisinden istifade edilen haber kaynağımızdır” denildi.

Özer’in “bizzat terör örgütüne yönelik operasyonel faaliyetin içerisinde yer aldığı” belirtilen yazıda, “görevlilerin afişe edilmesinin terör odaklarını tahrik ettiği” ifadesi de yer aldı.

‘ANLATTIKLARI SAVCILIĞA İTİRAFTIR’

Ekinci hakkında hazırlanan iddianamede ise, Taraf’ın 29 Martta yayımladığı “MİT’çi gazetecinin şaşırtan itirafları” başlıklı haberin soruşturma gizliliğini ihlal ettiği belirtildi. Öte yandan, İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nce ilk duruşması yapılan davada, Taraf Gazetesi sorumlu Yazı İşleri Müdürü Burhan Ekinci savunma yaptı. Haberi yaparken ne Özer’i ne de adı geçen diğer görevlileri hedef gösterme gibi bir amaçlarının olmadığını  söyleyen Ekinci, “Bilakis mesleğimizin etik kurallarına bağlı kalarak, kamuoyunun merak duygusunu ve bilgi alma özgürlüğünü göz önünde bulundurarak, o günlerde en çok tartışılan bir konuyu halka aktarmaktan kaynaklı amacımız. Üstelik gazetecilik kimliğiyle hareket eden ancak bu mesleğin dışına çıktığı anlaşılan Özer’in anlattıkları bu ülkenin bir savcılığına itirafıdır. Mesleğimizi de kamuoyunda güvensiz hale getirmiştir” dedi.

İFADELER ÖZER’İN

Haberde terör ve şiddet yöntemlerinin övücü bir şekilde anlatıldığı, teröre ve şiddete çağrı yapıldığı iddialarına ilişkin ise  Ekinci, “Haber, hiçbir yorum yapılmadan Mustafa Özer’in savcılığa verdiği ifadelerinden oluşuyor. Hiçbir yorum yapılmamış, ifadenin hiçbir yerine karışılmamış olduğu gibi verilmiştir. Eğer söz konusu haberde iddia makamının iddia ettiği gibi haberde terör örgütünün terör ve şiddet yöntemleri övücü bir dille anlatılıyorsa, bunu yapan biz değil, şu an dava konusu olan itiraflarını yayınladığımız kişidir” dedi. (İstanbulEVRENSEL) 

www.evrensel.net