25 Mayıs 2018 03:04

HDP’nin Afrikalı adayı: Mültecilerin sesi parlamentoda olmalı

Halkların Demokratik Partisi İzmir 1. Bölge 3. sıradan aday gösterilen Yalçın Yanık, 'Mültecilerin sesi parlamentoda olmalı' dedi.

HDP’nin Afrikalı adayı: Mültecilerin sesi parlamentoda olmalı

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Metehan Ud
İzmir

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 24 Haziran erken seçimlerinde milletvekili adayı olarak gösterdiği dikkat çekici isimlerden biri de Yalçın Yanık. İzmir 1. Bölge 3. sıradan aday gösterilen Yalçın Yanık 40 yıllık deri işçisi. Ailesi Afrika’dan Osmanlı İmparatorluğu zamanında köle olarak getirilen Yalçın Yanık, kendisini ‘komünist’ olarak tarif ediyor. 

İzmir’de emek ve mülteci sorunu alanında yaptığı çalışmalarla da tanınan biri. 1960 Aydın doğumlu olan Yalçın Yanık, Halkların Demokratik Kongresinin bir bileşeni olan Deri Kundura ve Tekstil İşçileri Derneğinin Başkanı ve aynı zamanda Afro Türk Derneği ile Konak Kent Konseyi Mülteci Meclisinin de yöneticisi. İşsizliğe, kayıt dışılığa ve yoksulluğa karşı mücadele veren Yanık Basmane ve civarında yaşayan mültecilerle dayanışma içinde olan oluşumların da bir parçası. Yanık, parlamentoda işçilerin, ezilenlerin ve mültecilerin sesi olmak için aday olduğunu dile getirirken seçim çalışmalarını özellikle deri ve tekstil atölyelerinin olduğu Basmane ile ayakkabı atölyelerinin olduğu Işıkkent Sitesinde yapmayı planlıyor.

‘YENİ ANAYASAYA İHTİYAÇ VAR’

HDP’den gelen teklifi çevresiyle konuşarak kabul ettiğini belirten Yalçın olumlu geri dönüşler aldığını ifade etti. Yanık “Sömürülen, ayrımcılığa uğrayan kesimler için mücadele etmemiz gerekiyor.  Bu insanların oylarına ihtiyacımız var. Bizler gibi emeği temsil edecek kişilerin aday gösterilmeye ihtiyacı var. Bunları savunan partilere ihtiyaç var” dedi. Yanık, “Mecliste baskı aracı olursak, sürekli zorlarsak en temel sorunları çözebiliriz ama kurucu bir anayasa yapılması gerekiyor. 12 Eylül anayasası ile yönetilen bir Meclisten emekçilerin lehine düzenleme çıkması zor. Halkın bir arada yapacağı bir anayasa olmadığı sürece sorunlarımız çözülemez. Halka yoksullara, politikleşin örgütlenin sorunlarımızı hep beraber takip edelim çağrısı yapacağız . Yoksa Meclis ağlama duvarı olur. Onlar kendi sömürülerini önümüzdeki yüzyıla taşımaya çalışacaktır, biz de bunu lehimize çevirmeye çalışacağız” dedi.

‘MECLİSTE MÜLTECİLER İÇİN DE OLACAĞIZ’

Mültecilerin yaşadığı sorunlara değinen Yanık Bir coğrafyada insanlar zorunlu olarak göç etmişse en temel ihtiyaçlarının karşılanması gerektiğini söyleyen Yanık, Mülteciler bir dönem yaz-kış sokakta yaşadı ama aynı yerde onlarca boş ev vardı. Devlet görmezden geldi. Şimdi Suriyeli mülteciler eski harabe evlerde yaşıyor ve patronlar için ucuz iş gücü olmuş durumda. Hâlâ en temel haklara erişemiyorlar. İşte ben bunları dile getireceğim

Bu yıllardır süre gelen bir sorun. Meclis mültecilerin sorunları dile getirmekten uzak kaldı” dedi.

‘GEÇMİŞTE BEDENLERİMİZ TUTSAKTI ŞİMDİ BENLİKLERİMİZ’

200 yıl öncesinden bugüne köleliğin değişerek devam ettiğini de anlatan Yalçın Yanık “Kendi Afrikalı dostlarımızla birlikte konuşurken bile emek sömürüsüne değinemiyoruz. Devlet baskısı insani sohbetlere kadar işlemiş durumda. Haklarımızı aramaya yönelik bir kültürümüz yok. 30-40 yıldır kayıtsız çalışan işçiler sigorta hakkını isteyemiyor. İşveren arkamda devlet var diyerek korkutuyor. Biz bunu kabul etmemek için mücadele edeceğiz. Afrikalı kökenli Türkiyeliler bu topraklarda uzun süre ayrımcılığı yaşadı ama sonrasında vatandaşlıkla birlikte bir parçası olmuş. Maalesef Afrika kökenli insanların da Romanlar, Aleviler ve Kürtler gibi Suriyelilere tepki gösterdiğine şahit olduk. onları ikna etmeye çalışıyoruz. Onların da bir süre öncesinde ayrımcılığa uğradığını hatırlatıyoruz.” dedi.

ÖNCEKİ HABER

2020 UEFA Şampiyonlar Ligi Finali İstanbul'da oynanacak

SONRAKİ HABER

Çanak anten tamir eden işçi çatıdan düştü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa