25 Mayıs 2018 02:45

Dolunun vurduğu Antep fıstığı üreticisi zor durumda

Sel nedeniyle tarım alanları zarara uğrayan köylüler zor durumda. Eksper raporlarına göre ise köylüler mağdur değil.

Dolunun vurduğu Antep fıstığı üreticisi zor durumda

Fotoğraflar: Evrensel

Paylaş

Mehmet KILIÇ
Antep

Antep'te geçen hafta yağan dolu tarım alanlarını zarara uğrattı. Zararlarının  karşılanması için toplanan köylüler yetkili kurumlar ile görüştü. Yetkililer, zararının tespiti için eksper gönderdi. Eksper hazırladığı raporda, zararın köylüğü mağdur edecek düzeyde olmadığını belirtti. Bunun üzerine köylülere, tarlalarına bireysel sigorta yapanların sigorta şirketlerine başvurabileceği söylendi. Yaşananlar üzerine köylünün en büyük geçim kaynağı olan Antep fıstığının zarar görmesi köylüyü zor durumda bıraktı.

‘ÜRETTİĞİMİZ ÜRÜNÜ ALAMAYACAK DURUMDAYIZ’

Oğuzeli ilçesinde tarım alanları zarar gören köylülerle konuştuk. Dolu sonrası zararı karşılanmayan Antep fıstığı üreticisi köylülerin dilinde üretim yaparken maliyetlerin yükselliği ve kendilerine vadedilen teşviklerin havada kaldığı vardı. Mahsullerini çok ucuz fiyattan satmak zorunda kaldıklarını söyleyen bir Antep fıstığı üreticisi, “Biz fıstığı çok ucuza satmak zorunda kalırken ürünün komisyoncular tarafından fiyatının arttırılması fıstık ve fıstığa bağlı ürünlerin fiyatının artmasına sebep oluyor. Bundan dolayı ürettiğim üründen yapılan ürünleri alamayacak duruma geliyorum. Biz mahsulümüzü hem çok ucuz bir fiyata satıp geçimimizi bile zor sağlıyorken bizim ürettiğimiz üründen en çok kârı elde eden komisyoncular ve büyük şirketler oluyor. Bize burada düşen ise kölece çalışmak oluyor”  dedi. 

‘TEŞVİKLE ÇİFTÇİ DAHA ÇOK BORCA GİRDİ’

Bir başka köylü ise, “Güya teşvik adı altında çiftçilerin yanında olduklarını göstermeye çalışıyorlar ancak bu teşvike bağlı çiftçiyi daha çok borcun altına sokuyorlar. Buna karşın patronlar ve fabrika sahipleri için her türlü çalışma ve yapılandırma yapılıyor” dedi. 

AKP’Lİ AMA AKP’YE OY VERMEYECEK

Oğuzeli’de AKP üyesi olduğunu dile getiren bir köylü de, “Haberlerde de gördüğümüz gibi zenginlerin teknelerine mazotu 1.5-2 lira arasında verirken ekmeğini topraktan kazanan biz çiftçilere 5 lira üzerinden veriyor” dedi. AKP’nin tüm vaatlerine rağmen çiftçiye yardım etmediğini belirten köylü, bu seçimlerde oyunu AKP’ye vermeyeceğini söyledi.

Son olarak ürünlerini dolu vurmasıyla beraber hükümetin bunca vaade karşı çiftçiye hiçbir yardım yapmadığını dile getiren köylü, “Hükümetin yaptığı vaatlerin bizim için hiçbir karşılığı kalmadı. Bundan dolayı bu seçimlerde AKP’ye değil başka partilere oy vereceğiz” dedi.

ÖNCEKİ HABER

Star Rafineri işçileri: Öğlen yemeği işçiye verilen değerin kanıtı

SONRAKİ HABER

Karabağlar’da yüksek yapılaşmaya yargı "dur" dedi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa