25 Mayıs 2018 03:59

Üniversiteliler seçimi değerlendirdi: Bu sefer umut var!

Erken seçim kararıyla birlikte seçim atmosferi, üniversiteleri de sarmış durumda.

Üniversiteliler seçimi değerlendirdi:  Bu sefer umut var!

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Heval Deniz TOSU
İstanbul

Üniversitelerde seçimlere yönelik çok büyük hareketlilik gözlemlenmese de teneffüslerde, sınıflarda seçim sonuçları üzerine tahminler ve tartışmalar yapılıyor. İstanbul’da konuştuğumuz üniversite öğrencilerinin tercihleri farklı olsa da çoğu erken seçimi işlerin yolunda olmadığının göstergesi olarak görüyor. Değişimin ihtiyaç olduğunu, muhalefetin bu seçimlerde güçlü olduğunu ifade eden üniversiteliler bu kez umut olduğunu düşünüyor. 

YENİ BİR YÜZ GEREK

Marmara Üniversitesi Öğrencisi Deniz, ortada bir sürü ekonomik, siyasi ve askeri sorun varken seçimin öne alınarak bu sorunların bastırılmaya çalışıldığını düşünüyor. Seçimle birlikte bu sorunların çözülebileceği inancının yayılmaya çalışıldığını, ama çözümün pek de mümkün olmadığını ifade eden Deniz, bu seçimin baskın bir seçim olduğunu çünkü OHAL’in devam ettiğini ve anayasaya uygun olmayan birçok durumun gerçekleştiğini söylüyor. Son olarak seçimle alakalı en azından bir yüz değişikliği istediğini anlatan Deniz, yeni bir yüzün toplum açısından da iyi olabileceğini söylüyor.

‘ARTIK TAMAM DEMELİYİZ’

İTÜ Öğrencisi Görkem ise erken seçimi isteyen ve bu kararı aldıran AKP’nin uzun süredir iktidarda olduğunu ve bu seçimde oy kaybedebileceğini öngördüğünü belirterek “Çünkü bu seçimlerde AKP seçmenini kazanabilecek güçlü rakipler var. Örneğin Meral Akşener bence çok güçlü bir kadın. Gerek popülarite ve gerekse güç açısından cumhurbaşkanı olabilecek yeterlilikte” diye konuştu. Muharrem İnce’nin de iyi bir aday olduğunu ifade eden Görkem, HDP’nin barajı aşamayacağını düşündüğünü anlatarak “Sonuç olarak ülkemiz için hayırlı şeyler olmasını ve artık T A M A M dememiz gerektiğini düşünüyorum.”

EKONOMİ KÖTÜLEŞİYOR

Erken seçimin işlerin yolunda gitmediğinin bir göstergesi olarak yorumlayan İTÜ’den Arif ise   AKP’nin Kürt sorununa çözüm süreci politikasını yanlış bulduğunu söylüyor. Aynı zamanda Ergenekon ve Balyoz davalarında da devletin en güçlü organı olan askeriyenin zayıflatıldığını belirten Arif, iktidarın olumlu yaptığı işlerin de Otokar-Aselsan-Tai-Havelsan gibi şirketlere sağlanan yüksek meblağda ödenekler olduğunu ifade ediyor. Türkiye’nin üretim yapamadığını, uluslararası alanda söz sahibi olamadığını, ülke ekonomisinin ise gittikçe kötüleştiğini ekleyen Arif  “Bunları engelleyecek hamlelerin yapılmaması en büyük hatadır” dedi.

BU KEZ UMUT VAR

Mevcut hükümetin güven vermediğini, İyi Partinin gençlerin sempatisini kazandığını gördüğünü söyleyen İTÜ’lü Emir Ali, Meral Akşener’in geçmişte İçişleri bakanı olduğu dönemin eksisi olduğunu belirtiyor. Saadet Partisi Lideri Karamollaoğlu’nun seçim çalışmasını, konuşmalarını iyi bulsa da onun da geçmişinden dolayı güven vermediğini anlatan Emir Ali “HDP ise seçimleri kazanamasa da yüzde 10 barajını geçer” diye konuştu. Bu seçimden umutlu olduğunu erken seçim kararının da işlerin yolunda olmadığının göstergesi olduğunu anlatan Kaan “Muhalefetin adayları bu kez güçlü. Muharrem İnce’nin de Erdoğan’a karşı iyi ve güçlü bir aday olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

DEMOKRASİ  BUNUN NERESİNDE?

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Öğrencisi Furkan, 16 yıldır ülkeyi kendileri yönetmiyorlarmış gibi vaatlerde bulunan AKP iktidarının tutumunu eleştirerek başkanlık adaylarının eşit koşullarda yarışmadıklarını düşünüyor. Kürt halkının oylarının çoğunluğunu alan Selahattin Demirtaş’ın yapay bir iddianameyle içeride tutulduğuna diğer adaylar gibi propagandasını yürütemediğine dikkat çeken Furkan “Yüzde 10’luk seçim barajı da sadece HDP’ye uygulanacak. Diğer partiler yaptıkları ittifaklarla baraj sıkıntısı yaşamayacak ama HDP’nin böyle bir sıkıntısı olacak” dedi. Eğer HDP barajı geçemezse, mevcut iktidarın ekstradan 60 milletvekiline daha sahip olacağını belirten Furkan  “6 milyon oy almış bir partinin baraja takılması da halkın iradesine vurulmuş bir darbedir. Demokrasi bunun neresinde?” diye soruyor.

ÖNCEKİ HABER

Doğan Medya Grubu'nda 50’yi aşkın gazeteci işten çıkarıldı

SONRAKİ HABER

Organize İşler: Sazan Sarmalı, vizyondan kalkmadan Netflix'e geldi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa