24 Mayıs 2018 14:38
Son Düzenlenme Tarihi: 25 Mayıs 2018 15:45

'Belgrad'a gömdüklerimizi çıkarırız' diyen Ahmet Maranki'ye soruşturma

Akit TV'de 'Seçimde aksi olursa Belgrad Ormanı'na gömdüğümüz talim şeylerini çıkarıp sokağa çıkacağız' diyen Ahmet Maranki’ye soruşturma açıldı.

'Belgrad'a gömdüklerimizi çıkarırız' diyen Ahmet Maranki'ye soruşturma

Akit Tv logosu 

Paylaş

Akit TV ekranlarında yayınlanan “Bilgi Savaşları” isimli programa katılan Prof. Dr. Ahmet Maranki, 24 Haziran seçimlerine sayılı günler kala canlı yayında sakandal ifadeler kullandı. Maranki, seçimlerin bekledikleri sonuca ulaşmaması durumunda "Belgrad Ormanı'na gömdükleri talim şeylerini çıkararak savaşacakları" tehdidini savurdu.

İşte Maranki 'nin skandal sözleri:

"Bu spekülasyonlar tamamen sunidir. Biz onun için her doğruyu her yerde söylemeyeceğiz. Kan ağlıyor içimiz. Ama bizim şayet aksi olursa gidecek hiçbir yerimiz yok. Ben onun için, umudum Kaf Dağı'nın arkası 25 Haziran'dır. Olmadı zaten, o zaman artık Belgrad Ormanı'nda ağacın dibinde, talim şeyimizi oraya gömdük. Çıkaracağız sokağa artık, 'Bismillahirrahmanirrahim' diyeceğiz..."

TEPKİ YAĞDI

Maranki'nin bu sözleri sosyal medyada da büyük tepki çekti. Kullancılari bu sözler nedeniyle savcıları göreve çağırdı.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı, Prof. Dr. Ahmet Maranki hakkında ’’Basın yoluyla halkın kin ve düşmanlığa tahrik" suçundan soruşturma başlattı.

Savcılık açıklamasında, ‘ilgili kişi şüpheli sıfatıyla ifadeye çağrılmış olup soruşturma titizlikle sürdürülmektedir.'' ifadeleri kullanıldı.

SEZGİN TANRIKULU: GÖMÜLÜ SİLAHLAR ARAŞTIRILSIN 

Ahmet Maranki hakkında CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve avukat İrem Çiçek ayrı ayrı suç duyurusunda bulundu. Tanrıkulu, ‘gömülü şeyler’in acilen araştırılmasını istedi. Çiçek de, “Konu araştırılırsa muhtemel bir örgütü ulaşılacak” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı ihbar başvurusunda, Maranki’nin iktidara oy vermeyecekleri açıkça tehdit ettiğini ve iç savaş çığırtkanlığı yaptığını belirtti. Tanrıkulu, Belgrad Ormanı ve olası başka alanların incelenerek, gömülü olduğu iddia edilen silahların araştırılmasını istedi. Tanrıkulu suç duyurusunda, “İhbar olunanın bu beyanları, gerek mevcut yasalarımız ve uluslararası sözleşmeler kapsamında ağır insan hakları ihlali sonucunu oluşturmakta olup, Sayın Başsavcılığınız tarafından ivedi bir işlem yapılmaması halinde ihbar olunanın yaratmak istediği korku ve kaygı giderek artacak; 24 Haziran 2018 günü yapılacak seçimler öncesinde halkta büyük bir panik ve korkuya sebep olacaktır.” dedi.

‘ACİLEN SİLAHLAR ARANMALI’

“Öncelikle Belgrad Ormanı’nda ve olası başka bölgelerde gömülü olduğu belirtilen silah ve benzeri ‘talim şey’lerinin acil olarak araştırılması gerektiği ortadadır” diyen Tanrıkulu, açıklanan tüm sebeplerle, seçimlerin güvenliğini, halkın huzuru ve anayasal düzenin korunması adına acele olarak gömülü silahların aranmasını talep etti.

‘KAMU DÜZENİ TEHLİKEYE ATILDI’

Maranki hakkında bir suç duyurusu da avukat İrem Çiçek’ten geldi. Soruşturmanın başlatıldığı Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı’na sunulan dilekçede, Ahmet Maranki’nin, Akit TV’de katıldığı programda seçimlerin bekledikleri sonuca ulaşamaması durumunda, iktidar partisinin destekçilerini silahlanmaya çağırdığı hatırlatıldı. Bu beyanların şiddet kullanma olasılığı yaratacak şekilde kamu düzeninin bozulmasını tehlikeye attığını belirten Avukat İrem Çiçek, Ahmet Maranki’nin, “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik”, “Kanunlara uymamaya tahrik” ve “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçlarını işlediğini iddia ederek soruşturma başlatılmasını talep etti. Çiçek, savcıların bu iddiayı araştırmasını isteyerek, muhtemel bir örgüte ulaşacağını söyledi.

PED VE GAZLI İÇECEKLERİN 'AHLAKİ ÇÖKÜNTÜYE' SEBEP OLDUĞUNU ÖNE SÜRMÜŞTÜ

Maranki'nin Akit'teki köşesinde yazdığı Payitaht, Diriliş gibi dizilerin aralarında ped ve gazlı içecek reklamlarının gösterilmesinin 'ahlaki çöküntüye' sebep olduğu iddiası da tepki çekmişti. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

CHP'nin seçim sloganı ve logosu belli oldu

SONRAKİ HABER

Endonezya'da 6,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa