ÇGD: Cüneyt Ünal serbest bırakılmalı

ÇGD: Cüneyt Ünal serbest bırakılmalı

ÇAĞDAŞ Gazeteciler Derneği (ÇGD) Yönetim Kurulu, Suriye’de tutulan Kameraman Cüneyt Ünal’ın derhal serbest bırakılmasını istedi. ÇGD, Ünal’ın profesyonel bir gazeteci olduğunun da altını çizdi.ÇGD’den yapılan açıklamada, “Suriye’de yaşanan  iç savaşı, silahlı &cce

ÇAĞDAŞ Gazeteciler Derneği (ÇGD) Yönetim Kurulu, Suriye’de tutulan Kameraman Cüneyt Ünal’ın derhal serbest bırakılmasını istedi. ÇGD, Ünal’ın profesyonel bir gazeteci olduğunun da altını çizdi.

ÇGD’den yapılan açıklamada, “Suriye’de yaşanan  iç savaşı, silahlı çatışmaları izlemek üzere gittiği bu ülkede tutuklanan Kameraman Cüneyt Ünal’ın savaşanlar arasında kabul edilmesi basın özgürlüğüne, evrensel basın hukukuna aykırıdır, derhal serbest bırakılmalıdır” denildi. Cüneyt Ünal’ın yayınlanan görüntülerinde, dövüldüğü, hırpalandığı, kendisine zor kullanıldığının anlaşıldığı vurgulanan açıklamada, “Kameraman Ünal Suriye’ye savaşmak için değil, gazetecilik görevini yapmak için gitmiş,  deneyimli profesyonel gazetecidir” denildi.

Ankara’daki gazeteciler, meslektaşlarının serbest bırakılması için yarın Suriye Büyükelçiliği önünde basın açıklaması yaparak, “Meslektaşımızı derhal serbest bırakın” diyecekler.
(Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net