24 Mayıs 2018 03:14

Lise öğrencileri seçimi değerlendirdi

Lise öğrencileri 24 Haziran seçimlerine ilişkin Evrensel'e yazdı. Öğrencilerin başlıca sorunları eğitim sistemi, ekonomi ve gelecek kaygısı...

Lise öğrencileri seçimi değerlendirdi

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

GİTSE DE GİTMESE DE MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ

İncirli Anadolu Lisesinden bir öğrenci
Ankara

Yaşım gereği AKP Hükümetinden başka bir hükümet görmedim. Bu seçimlerde AKP Hükümetinin değişmesi gerekiyor. Çünkü gün geçtikçe işsizlik artıyor, üniversite mezunları iş bulamıyor, okullarda gerici, bilimsellikten uzak bir sistem var. Ben bir ay sonra üniversite sınavına gireceğim. AKP Hükümeti değişirse ülkede neler olur, Erdoğan giderse bir savaş çıkarırlar mı bilmiyorum. Gireceğim sınav daha da ertelenecek mi daha kötüsü ülke ne hal alacak, bir belirsizlik içindeyim. Bu kadar belirsizliğin içinde bildiğim tek şey, hükümetin değişmesi Erdoğan’ın gitmesi gerektiği. “Tamam mı?” dediler “Tamam” dedik , “Sıkıldınız mı” dediler “Sıkıldık” dedik ve 24 Haziranda da tamam diyeceğiz. Ama yine de korkularım var, elektrik trafolarına kedi mi girecek yoksa seçimi bir şekilde iptal mi edecekler... Ne yaparlarsa yapsınlar, biz “tamam” dedik bir kere. Gitse de gitmese de mücadeleye devam edeceğiz…


TEMEL KAYGI EKONOMİ VE BASKILAR

Ege Anadolu Lisesi öğrencileri
Ankara

Ege Anadolu Lisesi öğrencileri olarak seçimlere dair yürüttüğümüz tartışmalardan bahsetmek istiyoruz. AKP’den başka iktidar görmeyen gençler olarak en büyük korkumuz bundan sonraki süreçte de, şayet başkanlık sistemi gelirse, uzun yıllar daha bu durumun değişmeyecek olması. Aslında okulumuzda seçim tartışmaları iki yönde ilerliyor. Bunlardan ilki, AKP iktidarının geçmiş seçimlerde de yaptığı gibi hile yoluyla iktidar olması. Konuştuğumuz arkadaşlarımızın bir kısmı, “Biz MHP’yi de seçmek istesek CHP’yi de seçmek istesek AKP buna engel olacak” diye düşünüyor; bu kesim açısından karamsar bir hava olduğunu söylememiz mümkün. Bir diğer tartışma ise HDP’nin durumunun ne olacağı. Konuştuğumuz arkadaşlarımızın önemli bir kısmı HDP’nin barajı geçebilmesinin seçimin kaderi açısından belirleyici önemde olduğunu düşünüyor.  Siyasi yönelimleri ne olursa olsun gençlerin temel kaygısı ise açık: ekonomik durum ve baskılar. Bu durumun Erdoğan’ın erken seçim kararı almasında belirleyici etken olduğunu düşünenlerin sayısı hiç de az değil.


AKP’YE OY VERECEĞİM ÇÜNKÜ...

Mamak’ta çoğu ilk kez oy verecek olan liseli öğrencilerle yaklaşan seçimleri konuştuk. Tınaztepe Anadolu Lisesi 11. sınıftan okuyan bir öğrenci insanların ülkenin gidişatından yılgınlık ve bıkkınlık duyar hale geldiğini ve bu durumun değişmesi gerektiğini söylüyor. AKP’nin yeniden iktidara gelmesi halinde daha baskıcı ve dinci bir yönetim anlayışının topluma dayatılacağını ifade eden kadın öğrenci, gençliğin artık AKP’yi iktidara getirmemesi gerektiğini dile getiriyor. 

Son sınıfta okuyan bir diğer öğrenci ise AKP’ye oy vereceğini ifade ediyor. Öğrenci bunun nedenini şöyle açıklıyor: “Ben AKP’ye oy vereceğim çünkü bugün AKP Hükümeti dışarıya inanılmaz derecede borçlanmış, ülke uçuruma sürüklemiş durumda. Eğer Erdoğan başkan seçilir ve ülkeyi daha da uçuruma sürüklerse bu onun zararına olur. Bunu bildiği için ülkeyi kalkındırmaktan başka seçeneği yok. O yüzden AKP’ye oy vereceğim.”

ÖNCEKİ HABER

'Yaşadığımız sorunları göz önünde bulundurarak oy kullanacağız'

SONRAKİ HABER

Sudan’da eylemler sürüyor: Eczacılar başkentte greve başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa