23 Mayıs 2018 16:19
Son Düzenlenme Tarihi: 23 Mayıs 2018 20:57

‘Artı para’ artık hayatı da tehdit ediyor

İZBAN'daki artı para sistemine karşı kentte yapılan tüm itirazlar, basın açıklamaları ve toplanan imzalar da belediyeyi bu karardan vazgeçiremedi.

‘Artı para’ artık  hayatı da tehdit ediyor

Fotoğraf: HDP Basın Bürosu

Paylaş

Dilek OMAKLILAR
İzmir

İzmir Büyükşehir Belediyesinin İZBAN’da uyguladığı ‘artı para’ sistemi ekonomik yükün yanında can güvenliğini de tehdit ediyor. Geçtiğimiz gün kartında yeterli miktarda parası olmadığı için trene tellerden atlayarak binmeye çalışan Lise Öğrencisi Berkay Çiftçi isimli lise öğrencisi, trenin altında kalıp hayatını kaybetti.

İZBAN’a yapılan zam sonrası 15 Şubat tarihinde getirilen artı para sistemine karşı kentte yapılan tüm itirazlar, basın açıklamaları ve toplanan imzalar da belediyeyi bu karardan vazgeçiremedi. Son olarak bir gencin uygulama yüzünden yaşamını yitirmesi uygulamaya tepkiyi arttırdı.
İzmir TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Dönem Sekreteri Melih Yalçın, daha önce bu sistemde iki noktaya dikkat çektiklerini anlatarak “İnsanların fazladan para ödeyip sonradan tekrar geri alması, çok hakkaniyetli bir durum değil. Özellikle iadeyi unutan insanlar için haksız kazanç sağlıyor belediye demiştik. Bu sistemle İZBAN’da dayanışma kültürü de yok edildi. Her bakımdan kamu yararının olmadığını her zaman söyledik, ısrarcı da olacağız bu konuda” diye konuştu. Buca Emek ve Demokrasi Güçleri adına gazetemize konuşan İsmail Gerçek de, İZBAN’daki yeni uygulamanın adaletsiz bir uygulama olduğunu belirterek “Çünkü en uzak mesafeye parası olmayan insanlar binemiyor, binemeyince de başka yollara başvuruyorlar. Hatta zaman zaman oradaki güvenlik görevlileriyle de aralarında tartışma çıkıyordu” dedi. Bu durumun hukuksuz olduğu gibi aynı zamanda insanlık dışı bir uygulama olduğuna işaret eden Gerçek “Artık bu can güvenliğini de tehdit eden bir uygulamaya dönmüştür, kaldırılmasını istiyoruz” dedi.

EMEK GENÇLİĞİ: ‘BERKAY'IN ÖLÜMÜNE NEDEN 'ARTI PARA VE İHMALDİR’

Fotoğraf: Evrensel

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin İZBAN’da uygulamaya koyduğu ‘artı para’ sistemine göre kartında yeterli bakiyesi olamadığı için trene tellerden atlayarak binmek isteyen lise öğrencisinin yaşamını yitirmesi üzerine İzmir Emek Gençliği basın açıklaması düzenledi. Açıklama öncesi İzmirim kartlarını pankart üzerine atarak oturma eylemi yapan Emek Gençliği, 'Artı para ve ihmal ölüm getirdi.Parasız nitelikli ulaşım istiyoruz' pankartı açtı.

Alsancak İZBAN durağı önünde Emek Gençliği, 15 Şubat tarihinden beri uygulamada olan İZBAN’daki artı para sistemini bir kez daha protesto ederek, dün yaşamını yitiren lise öğrencisi Berkay Çiftçi ardından da uygulamayı protesto ederek basın açıklaması düzenledi. 'Artı sistem kalksın Berkaylar ölmesin, parasız eğitim parasız ulaşım, ulaşım haktır satılamaz' sloganlarının atıldığı basın açıklamasında açıklamayı Emek Gençliği adına Emre Gökmen okudu.

Fotoğraf: Evrensel

Gökmen, ‘Hayata geçtiği ilk günden itibaren İzmirlilerin yaşamını zorlaştıran uygulama, dün bir arkadaşımızın aramızdan ayrılmasına sebep oldu. Lokman Hekim Sağlık Meslek Lisesi’nde okuyan 18 yaşındaki Berkay Çiftçi İZBAN’ın Gaziemir durağından trene binmek istedi ancak ‘artı para’ sistemine göre kartında uzak mesafeyi karşılayacak bakiye bulunmuyordu. Okula yetişebilmek için tel örgülerden geçtiği sırada Berkay’a TCDD treni çarptı ve yaşamını yitirdi. Aynı zamanda daha önce bu tip olayların yaşanabileceği ihtimalini doğuran tüm uyarılara rağmen tel örgülerle ilgili problemi ortadan kaldırmayanların dün yaşanan olayda sorumlulukları vardır. Bugün Berkay’ın ölümüne sebep olan, her geçen gün İzmirlilerin sırtına bir yük olarak binen ulaşım ücretleri, ‘artı para’ sistemi ve ihmaldir’ dedi.

Uygulamanın başladığı il günden beri, gençlerin de tepkisini çektiğini belirten Gökmen ‘bu sistem gençlerin hayatlarını zora sokmuş, bugün geldiğimiz noktada bir arkadaşımızın hayatını kaybetmesine sebep olmuştur. İki gün sonra mezuniyet töreni olan Berkay, kar arzusunun sonucu olan uygulamalar yüzünden hayatını kaybetmiştir’diye ifade etti.

‘Bugün Türkiye’de yüzbinlerce genç kendi harçlığını çıkarmak için ya hem çalışıp hem okumakta ya da okulu bırakıp çalışmak zorunda kalmaktadır. Her geçen gün yapılan zamlar ile gençlik, sosyal, kültürel ihtiyaçlarını karşılamak bir kenara, yaşamını sürdürmekte bile bu ekonomik sıkışmışlıkta zorlanmaktadır’ diyen Gökmen son olarak şunları kaydetti:  Bizler bu son yaşanan olayla birlikte tekrar parasız ulaşım talebimizi dillendiriyor ve Tüm izmir gençliğini, hayatımızı her geçen gün zorlaştıran zamlara, geleceksizliğe karşı birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz. (İzmir/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

İşsizlik ve borç emekçileri kendini yakmaya sürüklüyor

SONRAKİ HABER

Seramik fabrikasında ücretlerini alamayan işçiler eylem yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa