23 Mayıs 2018 02:55

Sosyal statü ile beyin arasında bağlantı bulundu

ABD Ulusal Bilimler Akademisi Bildirileri dergisinde yayımlanan yeni bir çalışma sosyal statü ile beyin arasında bağlantı bulunulduğunu açıkladı.

Sosyal statü ile beyin arasında bağlantı bulundu

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Yeni yapılan bir araştırmaya göre, yetişkinlerin beyin yapısı bireylerin sosyoekonomik durumlarından etkilenebiliyor ve değişebiliyor.

EurekaAlert’in haberine göre, önceki çalışmalar eğitimin, beslenmenin ve sağlıklı yaşamın yetersiz olduğu bir ortamda büyüyen bir çocuğun beyin fonksiyonlarının olumsuz etkilenebileceğini gösteriyordu. ABD Ulusal Bilimler Akademisi Bildirileri dergisinde yayımlanan yeni bir çalışma ise bu faktörlerin yetişkin beyni üzerinde etkilerine ilk kez değindi.

YETİŞKİNLİKTE DE ETKİLİ

Makalenin ortak yazarı Dr. Gagan Wig, ‘Sosyoekonomik statünün (SES) çocukluk ve yetişkinlik dönemlerinde etkileri olduğunu biliyoruz ama bu araştırmalarda bir boşluk vardı’ ifadelerini kullandı. Konuşmasının devamında Wig, ‘Sosyoekonomik statü ve beyin arasında yetişkinlik döneminin daha geniş bir kısmında ilişki olup olmadığını görmek isteriz’ dedi.

Dallas’taki Texas Üniversitesinden bilim insanları, 20 ve 90 yaşları arasındaki 300 yetişkinin beyinlerini incelediler. Her bir bireyin sosyoekonomik statüsü, eğitimi, bir mesleki saygınlık ölçeği olarak kullanma metodu ile hesap edildi. Beyinlerindeki kortikal gri cevher ağları ve kalınlıkları da MRI taraması kullanılarak incelendi.

The Independent gazetesinin haberine göre araştırmacılar, yüksek statüye sahip orta yaşlı deneklerin daha verimli organize edilmiş ağlara sahip olduklarını ve kortikal gri cisimlerinin daha kalın olduklarını buldular. Görece daha düşük sosyoekonomik arka plana sahip insanlar ise daha ince kortikal bölgelere sahipler ki bu da hayatlarının ilerleyen dönemlerinde hafıza kaybı ve bunama ile bağlantılı olabilir.

Dr. Wig’in söylediğine göre bu sonuçları daha çarpıcı yapan, bilim insanlarının çalıştığı kişilerin baskın olarak yoksulluk sınırının üzerinde olması olarak açıklanabilir. Bu, sosyoekonomik statü - beyin ilişkilerinin, sosyoekonomik durumun en uç noktalarındaki bireylerle sınırlı olmadığına, daha geniş bir sosyoekonomik durum aralığında yer aldığına dair kanıt sağlıyor.

theweek.co.uk’tan çeviren Hazal GÖÇMEN

ÖNCEKİ HABER

Yönetmen Yusuf Yılmaz: Çocukların hayalleri çöpe gidiyor!

SONRAKİ HABER

Kadroya alınmayan yaklaşık 250 işçi, 10 gün içinde işsiz kalacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa