23 Mayıs 2018 03:10

19 Mayıs'ta Gençliğe Hitabe'ye sansür

Ankara'daki Türkkonut İlkokulundaki 19 Mayıs etkinliğinde, görevli öğretmenin hazırladığı konuşma müdürün sansürüne uğradı.

19 Mayıs'ta Gençliğe Hitabe'ye sansür

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Birkan BULUT
Ankara

Ankara'daki Türkkonut İlkokulunda düzenlenen 19 Mayıs etkinliğinde konuşma hazırlaması istenilen öğretmene sansür uygulandı. Okul Müdürü Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’nde yer alan ‘Harici ve dahili bedhahların’ yerine ‘FETÖ, PKK, PYD gibi terör örgütleri’ denilmesini istedi. Müdür, isteğini yerine getirmeyen öğretmenin kürsüye çağrılmasını engelledi. İki gündür hakkındaki iddiaları sormak için aradığımız müdüre ısrarlarımıza rağmen ulaşamadık. İlk gün telefonla aradığımızda görüştüğümüz müdür yardımcısı ‘Müdür okulda yok’ derken, ikinci gün ise telefonlara çıkan olmadı.

MÜDÜRDEN KONUŞMAYA MÜDAHALE

Ankara’nın Etimesgut ilçesindeki Türkkonut İlkokulunda düzenlenen 19 Mayıs etkinliğinde, görevli öğretmenin hazırladığı konuşma okuldaki etkinlik komitesinden geçmesine rağmen müdürün sansürüne uğradı. İsminin paylaşılmasını istemeyen öğretmen, kendisine verilen 19 Mayıs konuşması görevi gereği bir metin hazırladığını ve bu metnin etkinlikten sorumlu 7 kişilik komiteden onay almasına rağmen, Okul Müdürü Erdal Deligönül’ün konuşmadaki bazı ifadelerin değişmesini istediğini anlattı. Müdür Deligönül, metinde geçen “Bizler sorumluluklarımızı yerine getirdiğimizde gençlerimizin de Atatürk’ün sözünü ettiği ‘dahili ve harici bedhahların’, özgürlük, barış ve demokrasi  karşıtı politikalarına aldanmadan demokratik, laik Türkiye Cumhuriyeti’nin kararlı bekçileri olacağına inanıyorum” cümlesinin değişmesini, ‘dahili ve harici bedhahlar’ ifadeleriyle başlayan kısım yerine “FETÖ, PKK, PYD gibi terör örgütleri” denilmesini istedi. Müdür konuşmada istediği değişikliği yapmayan öğretmeni, sunuculara müdahale ederek kürsüye çıkarmayarak, konuşmasını engelledi.

EĞİTİM SEN: TAKİPÇİSİYİZ

Konuya ilişkin gazetemize konuşan Eğitim Sen Ankara 4 No’lu Şube Başkanı Gülhan Şimşek, maalesef okulların durumunun içler acısı olduğuna işaret ederek “Okul yöneticileri gölgesinden korkar, inisiyatifsiz, her adımında ‘Yukarısı ne der’ diye düşünür, ona göre hareket eder hale gelmiştir. Öğretmenimiz laiklik, özgürlük, barış gibi evrensel değerlere dikkat çekmiş, Atatürk’ün bu konuda ki gençliğe yaptığı uyarıyı hatırlatmıştır. Okul müdürü de öğretmendir. Bir öğretmenin bundan rahatsız olması son derece üzücü ve düşündürücüdür” dedi. Şimşek, bu olayın okulların giderek siyasal iktidarın ihtiyaçlarına göre şekillendirildiği, öğrencilerin de bu şekilde yetiştirilmek istendiği, okul müdürlerinin de bu biat anlayışına göre davrandığını gösterdiğini söyleyerek “Olayın takipçisi olacağız. Eğitim Sen olarak her zaman laik, bilimsel, demokratik eğitimi savunmaya,  bu konuda öğretmenlerin yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.

ÖNCEKİ HABER

Gazeteci Alayumat, Google’dan bulunan fotoğraflardan 10 aydır tutuklu

SONRAKİ HABER

IMF: Türkiye beklenenden daha fazla yavaşlayacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa